BETA

25.11.2017

21:43

שר הרווחה: נוסיף 1.98 מיליארד שקלים לקצבת הנכים

חיים כץ יציג בישיבת שרי הליכוד את המתווה החדש. על פי המתווה שגובש, קצבת הנכות ליחיד תעלה בינואר 2018 בסכום של 640-340 שקלים, עד לגובה חודשי בסך 3,133 שקלים. מטה מאבק הנכים בתגובה: "רואים בתזכיר החוק הזה קריאת תיגר על ההסכם. נשקול חזרה אקטיבית למאבק"

מאבק הנכים. שר הרווחה, חיים כץ, יציג מחר (ראשון) בישיבת שרי הליכוד את המתווה להעלאת קצבאות הנכים.

 

על פי המתווה שגובש, יחד עם המוסד לביטוח לאומי, תועלה הקצבה דרך פעימה אחת בשווי של 1.98 מיליארד שקלים. גובה יתר הפעימות ייקבע בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, זאת בהתאם לסיכום עם משרד האוצר.


>> לכתבות נוספות בנושא

רה"מ: "חשוב שתהיה תוספת לנכים האמיתיים - ולא ייווצרו בעלי מוגבלות פיקטיביים"

מחאת הנכים: מפגינים חסמו את הכניסה לביתו של דוד ביטן


בהתאם למתווה המוצע, קצבת הנכות ליחיד תעלה בינואר 2018 בסכום של 640-340 שקלים, עד לגובה חודשי בסך 3,133 שקלים. נציין כי במסגרת המתווה יינתנו לראשונה 1,181 שקלים לכאלה שאינם זכים לסיוע בניידות.

 

כמו כן, יוכלו הנכים להשתכר עד 4,000 שקלים בחודש מבלי שקצבתם תקוזז, זאת כחלק מרצון לשלבם בשוק העבודה. בתוך כך, יוקצו 20 מיליון שקלים לעידוד תעסוקה באמצעות משרד הרווחה ביחד עם גורמי ממשלה נוספים.

 

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר כי "בהסכמות שהתגבשו ועל בסיסם הכנו את המתווה לא ניתן מענה לעשרות אלפי אזרחים שקולם נדם במהלך המאבק הצודק של הנכים להעלאת הקצבה. לא הייתה התייחסות לגידול הטבעי בשיעור מקבלי קצבת הנכות ולא הובא בחשבון המעבר המאסיבי מהבטחת הכנסה או נפגעי עבודה לקצבת נכות". עוד הוסיף כי "ההצעה שגיבשתי מנעה קיפוח של הקבוצות החלשות ביותר ומעבר לסיוע לבעלי המוגבלויות והנכים בישראל".

 

 

יוגש מתווה חדש. הפגנת הנכים
 

יוגש מתווה חדש. הפגנת הנכים(נכים הופכים לפנתרים)

 

מארגון "הנכים הופכים לפנתרים" נמסר: "אנו שמחים שסוף סוף ממשלת ישראל לוקחת את נושא העלאת קיצבאות הנכים ברצינות הראויה. בשלב הזה איננו יכולים להתייחס להצעה של השר חיים כץ ולהסתמך על הודעות לעיתונות. לאחר שההצעה של השר כץ תאושר בממשלה ותזכיר החוק יפורסם לציבור נוכל לעיין בו ביסודיות וברצינות ולהגיב בצורה ראויה. עד לסיום הליך החקיקה לטובת פתרון מצוקות הנכים אנו ממשיכים במאבק ללא שום שינוי באופי הפעולות ובתדירות שלהן".

 

ממטה מאבק הנכים נמסר: "אנו מברכים את השר חיים כץ על כי סוף סוף תזכיר החוק שלו יוגש מחר לממשלה, ואנחנו מודים לו על המאמצים שעשה כדי להכניס אוכלוסיות נוספות למעגל מקבלי ההטבות - שאנחנו לא הצלחנו לכלול במסגרת המו"מ -28 בספטמבר. מה שלא ברור לנו הוא מדוע הבנות והסכמות קרדינאליות שהושגו בדם ויזע במו"מ ממושך ואושרו על ידי ראש הממשלה טלפונית - נעלמו כלא היו. מצד אחד אין לנו אלא לברך על הרחבת מעגל הנהנים מהגדלת הקצבאות, ומאידך: אין שום אזכור בתזכיר החוק להצמדת הקצבאות לשכר הממוצע במשק, גדול ההישגים של המו"מ. אין שום אזכור אפילו לא ברמז לסכום הכללי שיו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן התחייב עליו = 4.250 מיליארד ש"ח. אין שום אזכור לפעימות הנוספות המופיעות בהסכם. אין שום אזכור להעלאה הנוספת של הדיסרגארד בשנת 2019, ולא זו אף זו, מדרגת הקיזוז מתחילה מ-30%, מה שבפועל אומר שנכה שיוצא לשוק העבודה וישתכר 4,005 ש"ח יקזזו לו 1,000 ש"ח מהקצבה! אז מה הועילו חכמים בתקנתם? זה ממש לא עידוד להשתלבות בשוק העבודה. בתזכיר החוק מציינים כי התשלום הראשון יבוצע כעבור שישה חודשים מהחקיקה (אמנם רטרואקטיבית - אך עדיין - בינואר לא נקבל אגורה) ובפועל על פי תזכיר החוק הקצבה תשולם רק עד דצמבר 2018, ומה לאחר מכן?

 

"לאור כל האמור לעיל, ואי קיום ההבנות בנושאים המהותיים שהושגו ב-28 בספטמבר אנו מצפים מיו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן לפרוע לאלתר את הערבות שנתנו לביצוע וחקיקת ההסכם. לכן מטה מאבק הנכים והארגונים השותפים לו וכל אלו שירצו להצטרף - רואים בתזכיר החוק הזה קריאת תיגר על ההסכם וכי אנו נפעל על פי מיטב הבנתנו - כולל חזרה אקטיבית למאבק במלוא העוצמה".

 

אורן הלמן, מקהילת "סיכוי שווה", מסר: "אנחנו מברכים על העלאת קצבאות הנכות. אבל לצערי, העלאת ה"דיסריגארד" ל- 4,000 ש"ח בלבד - לא מספקת ונמוכה מדי. זה חסם קריטי לכניסה מסיבית של עשרות אלפי אנשים עם מוגבלות לשוק העבודה, וגם לשילוב מלא שלהם בחברה. יש להעלות את הדיסריגארד ל- 15,000 ש"ח. הגיע הזמן שיספרו גם את האנשים עם מוגבלות שעובדים ושרוצים לעבוד, ושיוציאו את המקל שחוק לרון תוקע להם בגלגלים!".