BETA

06.12.2017

20:47

עודכן:

טראמפ הכריז: "ארה"ב מכירה בירושלים בירת ישראל"

הנשיא האמריקני הודיע בנאום מהבית הלבן כי החליט להכיר בירושלים באופן רשמי בירת המדינה היהודית, וכי הורה להתחיל בהכנות להעברת השגרירות. במקביל הדגיש כי ארה"ב תומכת בפתרון של שתי מדינות ותפעל לקידום הסכם שלום. במערכת הביטחון נערכים להסלמה, וארה"ב הנחתה את נציגויותיה לדחות נסיעות לישראל

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע אמש (רביעי) בנאום מהבית הלבן כי החליט להכיר בירושלים באופן רשמי בירת ישראל: "היום אנחנו סוף סוף מכירים במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל", אמר. "זוהי הכרה במציאות, זה הדבר הנכון לעשות, זה משהו שהיה חייב להיעשות", הוסיף טראמפ.

 

בנוסף, טראמפ אמר כי השגרירות האמריקנית תעבור לירושלים. "הנחיתי את משרד החוץ להתחיל בהכנות להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים", אמר. עם זאת, טראמפ חתם על הצו הנשיאותי שדוחה את העברת השגרירות לירושלים, עד לסיום ההכנות.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

טראמפ: "ההחלטה שלי בנוגע לירושלים הייתה צריכה להתקבל מזמן"

‏הכרזת טראמפ על ירושלים: בצה"ל הכינו תגובה למקרה של הסלמה

הבית הלבן סבור שהחלטת טראמפ על י-ם לא תהרוג את יוזמת השלום

 

טראמפ טען בנאומו שמטרת החלטתו על הכרה בירושלים והעברת השגרירות אליה היא להתניע את תהליך השלום באזור. "אחרי למעלה משני עשורים אנחנו לא קרובים להסכם שלום בין הישראלים לפלסטינים", אמר הנשיא. "חזרה על אותן פעולות לא יקרבו אותנו לשלום, חייבים לאמץ גישה חדשה".

 

 

הנשיא טראמפ מכריז על ירושלים כבירת ישראל
 

הנשיא טראמפ מכריז על ירושלים כבירת ישראל(רויטרס)

 

בפתח נאומו טראמפ אמר: "כשנכנסתי לתפקידי הבטחתי להסתכל על האתגרים העולמיים בעיניים פקוחות וחשיבה רעננה". הוא הוסיף כי "ההכרזה שלי היום מסמנת התחלה חדשה בטיפול בסוגייה הישראלית-פלסטינית".

 

בנוסף, טראמפ הבהיר כי ארצות הברית תומכת בפתרון שתי המדינות ואמר כי יעשה כל שביכולתו על מנת להביא להסכם שלום. "ארה"ב נשארת מחויבת לסייע להשיג הסכם שלום שהוא מקובל על שני הצדדים. אני מתכוון לעשות כל שבכוחי כדי לסייע להשיג הסכם כזה. בינתיים אני קורא לכל הצדדים לשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים, כולל בהר הבית".

 

דקות לפני ההכרזה, משרד החוץ האמריקני הנחה את כל נציגויותיו לדחות את כל הנסיעות הלא דחופות לישראל, לירושלים ולגדה עד ה-20 בדצמבר.

 

 

דגלי ישראל וארה
 

דגלי ישראל וארה"ב מוארים על חומות העיר העתיקה בירושלים(רויטרס)

 

אבו מאזן נשא נאום בתגובה לנאומו של טראמפ. הוא אמר כי מדובר ב"נסיגה אמריקנית מתיווך בתהליך השלום", והוסיף כי "בהחלטה זו, ארה"ב הפרה את כל ההסכמות הבינלאומיות". לדבריו, הכרזת טראמפ "משרתת את הקבוצות הקיצוניות שמנסות להפוך את הסכסוך לסכסוך דתי". במקביל, בכיר חמאס, אסמאעיל רדואן, איים במהלך עצרת בעזה: "ההחלטה תפתח את שערי הגיהינום על האינטרסים האמריקנים באזור ותצית הר געש". מהג'יהאד האסלאמי נמסר: "החלטת טראמפ מהווה הכרזת מלחמה".

 

בעקבות ההכרזה, משרד החינוך הפלסטיני הכריז על שביתה כללית בבתי הספר ובאוניברסיטאות. המשרד קרא למורים ולסטודנטים להשתתף בצעדות הזעם ביהודה ושומרון, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים.

 

מדינות ערב ומדינות האסלאם גינו את הכרזת טראמפ. ירדן מסרה כי ההחלטה "תגביר את המתיחות". נשיא לבנון, מישל עאון, אמר כי ההחלטה מסוכנת ומאיימת על "המהימנות האמריקנית כמתווכת בתהליך השלום באזור". מצרים מסרה כי היא מתנגדת להעברת השגרירות. טורקיה כינתה את ההחלטה "צעד חסר אחריות" וקראה לארה"ב לחזור בה. בנוסף, מאות בני אדם מפגינים כעת מחוץ לקונסוליה האמריקנית באיסטנבול. גם קטאר גינתה את ההחלטה.

 

סעודיה מסרה כי היא מקווה שהממשל האמריקני "יהפוך את החלטתו, בהתאם לרצון הבינלאומי" וכן שהמהלך ה"לא צודק וחסר האחריות" גרם ל"צער רב". עוד נמסר כי ההחלטה מנוגדת לזכויות העם הפלסטיני וכי היא מייצגת צעד גדול אחורה במאמצים לקידום השלום, זאת מאחר והיא פוגעת במעמד הנייטרלי של ארה"ב ביחס לירושלים. כמו כן, הדגישו כי סעודיה "הזהירה לפני על ההשלכות המסוכנות שעשויות להיות להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים".

 

 

עבדאללה מלך ירדן וארדואן נשיא טורקיה
 

עבדאללה מלך ירדן וארדואן נשיא טורקיה(היתון אלע'ד)

 

גם בעולם המערבי גינו את ההחלטה: קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל התייחסה להצהרה ואמרה: "גרמניה לא תומכת בעמדת טראמפ בנושא ירושלים. מעמד העיר צריך להיקבע במסגרת מו"מ". נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר כי אינו תומך בהכרה "החד-צדדית" האמריקנית בירושלים בירת ישראל. בנוסף, קרא מקרון להרגעת הרוחות באזור.

 

בעקבות הנאום מועצת הביטחון של האו"ם הודיעה כי היא תתכנס, ככל הנראה ביום שישי, לבקשת 8 מדינות מבין 15 החברות במועצה.

 

במערכת הפוליטית בישראל הביעו שמחה מההחלטה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר "זהו יום היסטורי. ההצהרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ היא אבן דרך חשובה בתולדות ירושלים". עם זאת, נשמעו גם קולות אחרים: יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, אמרה: "טראמפ העניק לישראל מתנה מורעלת שתעלה ביוקר. הוא דיבר על שלום ועל פיוס אבל במו ידיו ריסק את הסיכוי ליצירת תהליך משא ומתן ישיר עם אבו מאזן".

 

במערכת הביטחון בוצעה הערכת מצב הבוקר. בשלב זה, לא הוחלט על תגבור כוחות, אבל הוכנו מדרגות של תגבור למקרה ‏שתתפתח אלימות בשטח. בצה"ל צופים מספר גדול יותר של הפגנות בימים הקרובים אך מעריכים כי הרשות הפלסטינית לא תיזום עימות וכי לא תתפרץ אינתיפאדה חדשה בעקבות המתיחות. "אנחונו שומעים את ההסתה לאלימות", אמר השר לביטחון פנים ארדן לאחר הנאום. "אין שום סיבה לאלימות בשל ההצהרה, אך כוחות הביטחון ערוכים לכל תרחיש".

 

טרם ההחלטה, שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה בשיחת טלפון עם אבו מאזן כי על הפלסטינים להגיב באיפוק לנאומו של טראמפ. לפי הודעה של האיחוד האירופי, יו"ר הרשות השיב כי הוא מתחייב לפעול כדי שהתגובה תהיה אך ורק בהפגנות מחאה לא אלימות. עם זאת, קיימת היערכות לקראת ימי הזעם שעליהם הכריזו הפלגים הפלסטיניים.

 

סקר