BETA

23.11.2017

18:08

מקורבי רה"מ: נתניהו שוקל לפטר את סגנית שר החוץ חוטובלי

בעקבות התבטאויותיה של חוטובלי נגד יהודי ארה"ב, מקורביו של ראש הממשלה אמרו כי הוא בוחן את האפשרות לפטרה מתפקידה. גורמים בלשכת נתניהו מסרו שאתמול הוא נפגש עם סגנית השר והעיר לה על אמירותיה בנושא. מכל קצוות הקשת הפוליטית גינו את דברי חוטובלי, בין השאר שר הביטחון ליברמן שכינה את התבטאויותיה "אומללות"

מקורביו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמרו היום (רביעי) כי הוא בוחן את האפשרות לפטר את סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, בשל התבטאויותיה נגד יהדות ארצות הברית.

 

נתניהו עצמו הגיב מוקדם יותר לדבריה של חוטובלי: "אני מגנה את דבריה הפוגעניים של ציפי חוטובלי כלפי יהדות ארצות הברית. יהודי התפוצות יקרים לנו והם חלק בלתי נפרד מעמנו. אין מקום להשתלחות כזאת ודבריה אינם משקפים את עמדתה של מדינת ישראל". יש לציין, כי לנתניהו, המכהן גם כשר החוץ, הסמכות לפטר את חוטובלי באופן מיידי, מהלך בו נקט בעבר, למשל כשפיטר את סגן שר הביטחון דנון.

 

>> לכתבות נוספות - חדשות עשר:

הפתרון להתחממות הגלובאלית - טיגון צ'יפס בשמן עמוק

אישום: שוטר הציג צו חיפוש מזויף - ושדד עשרות אלפי שקלים

רואנדה: מוכנים לקלוט למעלה מעשרת אלפים מבקשי מקלט מישראל

 

גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו כי אתמול נפגש נתניהו עם חוטובלי, העיר לה על התבטאויותיה מהשבועות האחרונים נגד חלקים מיהדות ארה״ב וביקש שלא תחזור על כך.

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו(ערוץ הכנסת)

 

ביהדות התפוצות נעלבו מדברי סגנית השר. במערכת הפוליטית בישראל גינו את התבטאויותיה של חוטובלי מכל קצוות הקשת הפוליטית, ולמעשה, עדיין לא ניצב פוליטקאי אחד לימינה.

 

כזכור, בריאיון שנערך אתמול לערוץ הבינלאומי i24news סגנית שר החוץ התייחסה לביטול ביקורה המתוכנן באוניברסיטת פרינסטון שהיה אמור להתקיים בתחילת החודש. חוטובלי הוזמנה על ידי ארגון הלל, אך הארגון החליט לבטל את הזמנתה לאור דברים שאמרה בעבר על ערבי ישראל.

 

חוטובלי תקפה את שלוחת הלל בפרינסטון וטענה כי הסטודנטים היהודים באוניברסיטה היוקרתית "אינם מוכנים להיפתח לדעות אחרות" וכן שאלה "מה קורה עם הלל וחופש הדיבור? זו דיקטטורה ליברלית".

 

בנוסף, חוטובלי התייחסה ליהדות ארצות הברית וטענה כי זו אינה מבינה את נפיצות המצב בישראל. "הם לא מבינים את המורכבות של האזור. אנשים שלא שולחים את ילדיהם לצבא - אם למארינס, לאפגניסטן או לעיראק, לרובם יש חיים נוחים. חלק מהעניין הוא להרגיש את מה ישראל מתמודדת על בסיס יומי".

 

 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי חתמה יחד עם שרת החוץ של אקוודור על הסכם
 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי חתמה יחד עם שרת החוץ של אקוודור על הסכם(שלומי אמסלם, משרד החוץ)

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן, שכיהן בעבר בתפקיד שר החוץ, גינה גם הוא את התבטאויותיה של חוטובלי: "זאת התבטאות אומללה שאין לה מקום - בטח לא מסגנית שר החוץ", אמר ליברמן בכנס במכללה הטכנולוגית באר שבע. "יהדות ארה"ב היא חלק אינטגרלי מהעם היהודי ועמוד התווך ביחסינו עם ארה"ב", הוסיף ליברמן. "אנו דווקא צריכים להדק את הקשר עם יהדות התפוצות ולהיות קשובים יותר לבקשותיהם ולדרישותיהם".

 

גם נשיא המדינה, רובי ריבלין, התייחס לדבריה של חוטובלי בנאום שנשא בטקס האזכרה הממלכתי לדוד בן גוריון: "הגיע הזמן לברית מחודשת בין ישראל לתפוצות, בטרם נאחר את המועד", אמר ריבלין. "עלינו לצאת לדרך חדשה: לא עוד יחסים של צדקה, אלא מחויבות משותפת לצדק, לערבות הדדית יהודית ואנושית. לא עוד השתקה של ביקורת הדדית, אלא פתיחות-אמיצה וכנות. לא עוד אידיאליזציה, אלא שותפות אמת, שמבוססת על היכרות אמת, ועל מוסדות מוסכמים לפתרון בעיות, ולקביעת מדיניות משותפת", הוסיף.

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי גינה גם הוא את אמירות חוטובלי: "דברים אומללים ומביכים של סגנית השר חוטובלי, הלוחמת הגדולה, מטיפת המוסר שהעבירה את שירותה הצבאי באטלנטה. נתניהו אמנם כבר הספיק לגנות את דבריה, אבל לא להתבלבל - היא מבטאת יפה קו של ממשלה שהחליטה להקריב את היחסים עם יהודי ארה"ב עבור פוליטיקה קטנה".

 

 

הנשיא ריבלין בטקס האזכרה הממלכתי לדוד בן גוריון בשדה בוקר
 

הנשיא ריבלין בטקס האזכרה הממלכתי לדוד בן גוריון בשדה בוקר(מארק ניימן/ לע"מ)