BETA

19.11.2017

18:55

ריבלין דחה את בקשת החנינה של אזריה; שרים תקפו: "הפקיר את אלאור"

נשיא המדינה החליט שלא להיעתר לבקשת החייל המשוחרר שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל. בנימוקיו טען כי הרמטכ"ל כבר הפחית את העונש, וכי אזריה צפוי לעמוד בפני ועדה שתשקול שחרור בעוד כ-3 חודשים. ליברמן: "מצר על ההחלטה. לנשיא הייתה הזדמנות לשים קץ לפרשה". רגב: "מצער מאוד שריבלין נכנע ללחצים פסולים"

נשיא המדינה, רובי ריבלין, החליט היום (ראשון) לדחות את בקשת החנינה של אלאור אזריה.

 

לטענתו, לאחר שהרטמכ"ל כבר הפחית את עונשו של אזריה ב-4 חודשים, "הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל". עוד הוסיף כי "ערכי צה"ל ובתוכם טוהר הנשק הם יסוד מוסד בעוצמתו של צה"ל ותמיד עמדו לנו במאבק הצודק על זכותנו לבית לאומי ובטוח ובבנייתה של חברה איתנה".

 

>> כתבות נוספות בנושא:

השר ליברמן המליץ לנשיא ריבלין: "הענק חנינה לאלאור אזריה"

אחרי קיצור עונשו - "אזריה מתכוון להגיש מחר בקשת חנינה לנשיא"

הרמטכ"ל: "אשקול בכובד ראש הקלה בעונשו של אזריה"

 

עוד נכתב בהחלטת הנשיא כי בין השאר הובאה בחשבון העובדה כי אזריה צפוי לעמוד בפני הוועדה לעיון בעונש, שתשקול את שחרורו בעוד כשלושה חודשים.

 

 

דחה את בקשת החנינה. הנשיא ראובן ריבלין
 

דחה את בקשת החנינה. הנשיא ראובן ריבלין(חדשות 10)

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיב להחלטה ואמר כי "לנשיא ריבלין הייתה הזדמנות לשים קץ לפרשה זו אשר טלטלה את החברה הישראלית. מעבר למחיר האישי ששילמו החייל ומשפחתו, סברתי ועודני סבור כי במקרה ייחודי זה היה מקום לשקול גם את האינטרס הציבורי, את הצורך באיחוי הקרעים בחברה ואת השפעת האירוע והמשפט על חיילי צה"ל ועל הנוער העומד בפני גיוס. גם בשעה זו, אל לנו לשכוח שמדובר בחייל מצטיין ובמחבל שבא להרוג".

 

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, תקפה את החלטת הנשיא ואמרה כי "לנשיא המדינה היתה הזדמנות לממש את התכלית הראויה ביותר של מוסד החנינה. מצער מאוד שהנשיא ריבלין נכנע ללחצים פסולים ובחר גם הוא להפקיר את אלאור". עוד הוסיפה רגב כי "לנשיא היתה הזדמנות להעביר מסר לחיילים שגם אם הם טועים, הם ישפטו במישור המשמעתי אבל הם לא יופקרו. אלאור לא צריך לשבת אפילו יום נוסף אחד בכלא".

 

השר נפתלי בנט שוחח עם אמו של אזריה ואמר לה כי הוא "מצר על ההחלטה שלא לחון את אלאור". עוד הוא בקש "תמסרי גם לאלאור וגם לצ'ארלי את אהבתי. אין לנו מדינה אחרת, ואסור לנו להתייאש. עכשיו צריך להסתכל קדימה. חייבים להרים את הראש ולהיות חזקים".

 

חברת הכנסת נאוה בוקר הגיבה גם היא לדחיית בקשת החנינה, ואמרה כי זו "החלטה מאכזבת". לדבריה, "הנשיא התעלם ממשפט הראווה הנורא שנעשה לחייל, הוא התעלם מתקופת המעצר הממושכת שבאופן תמוה לא נכללה במניין ימי המאסר, ויותר מכל הוא התעלם מהעובדה שאלאור פעל במסגרת תפקידו בצבא ההגנה לישראל. גם אם טעה - אל לנו להפקיר את חיילינו בשדה הקרב. זה בדיוק מה שעשה היום נשיא מדינת ישראל".

 

 

המליץ להעניק לאזריה חנינה. שר הביטחון, אביגדור ליברמן
 

המליץ להעניק לאזריה חנינה. שר הביטחון, אביגדור ליברמן(ללא קרדיט)

 

ח"כ אורן חזן אף קרא להתפטרותו של הנשיא בעקבות ההחלטה: "ריבלין, איבדת את הלגיטימיות להמשיך לכהן כנשיא המדינה. מחובתך לשמור על האחדות, וסמכותך היחידה לתת חנינה - אך במקרה של אזריה כשלת בתפקידך. במקום זאת בחרת להתעסק באכילת סופגניות ובתמונות לארכיון הפרטי שלך. שים את המפתחות ולך הביתה". עוד הוסיף ואמר כי הוא מתכוון לבחון אפשרויות כיצד להדיח את הנשיא מתפקידו.

 

לעומתם, ח״כ עפר שלח, דווקא בירך את ההחלטה ואמר כי הוא "מחזק את ידיו של נשיא המדינה, אל מול מבול הרעל הצפוי בעקבות החלטתו שלא לחון את אלאור אזריה. פעם נוספת הנשיא החליט להיות איש במקום שיש מעט אנשים. הוא יכול היה להרוויח פופולריות, אבל העדיף לחזק את יסודות כוחם של צה״ל והחברה הישראלית".

 

יו"ר האופוזיציה, בוז'י הרצוג, הגיב לדבריה של השרה רגב נגד הנשיא: "הממלכתיות נקברה ונותרה רק הבושה. השתלחותה של השרה רגב בנשיא, שרה שלא עוסקת לא בספורט ובטוח לא בתרבות, קברה היום באופן סופי את הממלכתיות הליכודית של בגין וז'בוטינסקי".

 

אחותו ואחיו של אזריה, אתי ואדיר, הגיבו להחלטה וכתבו: "תמיד איתך, עד הסוף. אח יקר. לא נרפה חיים שלי, איתך עד הסוף אחי היקר!".

 

 

 

"הפקרת את אלאור". שרת התרבות מירי רגב(חדשות 10)

 

החלטתו של ריבלין, מגיעה למרות המלצתו של ליברמן בתחילת החודש, להעניק לחייל חנינה. "סבור כי יש לשים קץ לפרשה זו אשר טלטלה את החברה הישראלית, לנהוג בעת הזו עם החייל ועם משפחתו במידת החסד והרחמים ולהיעתר בחיוב לבקשת החנינה של אלאור אזריה", כתב ליברמן במכתב ההמלצה.

 

עוד כתב השר כי "מעטות הן הפרשות בהן עניינו של אדם בודד הופכת להיות מראה של החברה הישראלית כולה, כמו הפרשה שלפנינו. החברה הישראלית עמדה בפרשה זו למבחן אשר המחיש, אפשר שיותר מכל אירוע בשנים האחרונות, את השסעים והמחלוקות בקרבה".

 

עם זאת, הרמטכ"ל והפרקליט הצבאי הראשי, תא״ל שרון אפק, התנגדו לבקשת החנינה של אזריה.

 

בסוף חודש ספטמבר החליט הרמטכ"ל לקצר את משך המאסר של אזריה, שהורשע בהריגת המחבל השרוע על הקרקע בחברון, מ-18 חודשים בפועל ל-14 חודשים. החלטתו של איזנקוט התקבלה בניגוד לעמדתו של הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק. בהחלטתו העביר איזנקוט ביקורת על התנהגותו של אזריה. "התנהגותו הייתה פסולה וסתרה את פקודות הצבא וערכי צה"ל", נכתב בהחלטה, "כמו כן, עמדה לנגד עיני העובדה שאזריה לא לקח אחריות על המעשה". בהמשך ציין מדוע החליט בסופו של דבר להקל בעונשו של אזריה. "מצאתי לנכון להפעיל שיקולי חסד ורחמים בהחלטתי", כתב.