BETA

19.11.2017

17:44

עודכן:

כעבור כארבע שעות: הסתיימה חקירתו השישית של נתניהו

חוקרי להב 433 הגיעו למעון רה"מ ברחוב בלפור שבירושלים וחקרו את נתניהו בעניין פרשת המתנות. לפי ההערכות, החוקרים עימתו אותו עם הפרטים מחקירתו באזהרה של מילצ'ן, והן עם עדויות הנהג והמזכירה שלו, שפורסמו בחדשות עשר

ראש ממשלה בחקירה: חוקרי להב 433 הגיעו היום (ראשון) למעונו של רה"מ, בנימין נתניהו, וחקרו אותו בפעם השישית בפרשת המתנות.

 

לפי ההערכות, נתניהו עומת עם עדויות חדשות מחקירתו באזהרה של ארנון מילצ'ן, וכן עם העדויות של הנהג והמזכירה שלו, שנחשפו בשבוע שעבר בחדשות עשר.

 

>> פרשת המתנות - כתבות נוספות:

"התגבשה תשתית ראייתית לשוחד של רה"מ בתיק המתנות"

"למרות החברות, לנתניהו אסור היה לקבל את המתנות ממילצ'ן"

הפרקליטות תבקש ממקסיקו חיקור דין למילארדר ג'יימס פאקר

 

גורמי החקירה התלוננו כבר בפעם הקודמת כי הזמן הקצוב אינו מספיק להם, וכי החקירה נקטעת בשיאה. החקירה היום ככל הנראה לא הייתה החקירה האחרונה של נתניהו, בשל מגבלת הזמן, ועל כן החוקרים צפויים לחקור אותו שוב.

 

 

רה
 

רה"מ יעומת עם עדויות חדשות. ארנון מילצ'ן(רויטרס)

 

ביום חמישי האחרון פורסמו בחדשות פרטים חדשים מעדותו של נהגו של איש העסקים, שהעיד בפרשת המתנות. בחקירתו העיד הנהג כי נקרא להעביר בקבוקי שמפניה ורודה לבית משפחת נתניהו, במהלך ליל הסדר המשפחתי. לפי עדותו, מדובר בשליחות אחת מני רבות שמילא עבור משפחת נתניהו, כאשר נאמר לו שאת השמפניה ביקשה שרה נתניהו. לעדות זו חשיבות מיוחדת משום שהיא סותרת את נרטיב ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיה המתנות ניתנו בין חברים.

 

מטעמה של משפחת נתניהו נמסר אז בנוגע לפרסום: "מבול ההדלפות המגמתיות והשקריות נמשך בעיתוי לא מקרי ובשיטה המוכרת: ככל שהטיעון חלש יותר, תדליף חזק יותר. ראש הממשלה בטוח מאוד בעצמו. אחרי שגם המדליפים הבינו שלא יהיה כלום כי לא היה כלום, הם עובדים שעות נוספות כדי לפגוע ולהכפיש את ראש הממשלה נתניהו ואת בני משפחתו. זה לא יעזור. אתם כבר יודעים למה".

 

 

חשד למעורבות בתיק. ראטן טאטא
 

חשד למעורבות בתיק. ראטן טאטא(רויטרס)

 

ביום שלישי פורסם חלק נוסף מעדותו של הנהג, שתומכת בעדותה של העוזרת האישית של מילצ'ן, הדס קליין. "הדס היתה אומרת לי שבני הזוג נתניהו שוב מבקשים אספקה של שמפניות וסיגרים", העיד, "חשבתי לעצמי שמדובר בכמויות גדולות מאוד של מוצרים. לא הבנתי למה מילצ'ן צריך לספק אותם לבני הזוג. עשיתי את השליחויות האלה פעמים רבות".


יום קודם לכן נחשפה עדותה של הדס קליין, שהעידה במשטרה מספר פעמים על הדרך בה נהגו ראש הממשלה ורעייתו להזמין ממילצ'ן מתנות לכאורה. בפרקליטות ובמשטרה מגדירים את עדותה כחשובה שכן היא מתארת שיטתיות וכיצד בני הזוג נתניהו פעלו בהקשר זה.


"שרה היתה שולחת לי מייל או מתקשרת אליי ומספרת לי שהשתייה, כלומר השמפניות, נגמרה והיתה מבקשת שאביא עוד. ולא רק שמפניות. גם סיגרים. היו שמות קוד לשמפניות ולסיגרים, זה נמשך במשך שנים. היתה הבנה שארנון צריך לספק לבני הזוג נתניהו את מה שהם רוצים. הסיגרים היו בקשה של נתניהו", העידה.

 

 

 

"נהגו להזמין ממילצ'ן מתנות לכאורה". בנימין ושרה נתניהו(REUTERS/Nir Elias)

 

במרכז חקירת המשטרה בתיק 1,000 נבדק הסיוע של ראש הממשלה למילצ'ן בנושא אשרת הכניסה שלו לארה"ב. במהלך 2013, כאשר התברר למילצ'ן כי בקשתו לקבל ויזה לארה"ב לפרק זמן של 10 שנים נתקלת בקשיים, פנה המיליארדר לכמה בכירים בממשל האמריקאי באותה תקופה וביקש שיסייעו לו. גורמים אמריקנים סיפרו כי במהלך אותן שיחות מילצ'ן ציין במפורש בפני הבכירים בממשל אובמה כי הוא חבר אישי של נתניהו בהקשר של בקשתו לזכות בהקלות בהוצאת הוויזה.


לטענת הגורמים האמריקנים, בשלב מאוחר יותר, בפברואר-מרץ 2014, מילצ'ן חזר ואמר לבכירים בממשל אובמה כי הוא חבר אישי של נתניהו בהקשר של יוזמת השלום ששר החוץ דאז ג'ון קרי ניסה לקדם בין ישראל לפלסטינים. הגורמים האמריקנים ציינו כי דבריו של מילצ'ן פורשו אז ע"י אותם בכירים בממשל אובמה כרמז לכך שייתכן ויוכל להשתמש בחברותו עם נתניהו כדי לסייע לקדם את תהליך השלום.


מוקדם יותר החודש העיד המילארדר ההודי, ראטן טאטא, במסגרת החקירה בתיק המתנות. עדותו של טאטא, נמשכה כשעתיים, בעקבות חשד למעורבות בתיק, יחד עם מילצ'ן. כפי שנחשף בחדשות עשר לפני כחודשיים, ביקש מילצ'ן מראש הממשלה נתניהו, לקדם אזור סחר חופשי בגבול על ירדן, כך לכאורה. הבקשה, על פי החשד, התקבלה בשל שיתוף פעולה בנושא עם טאטא, ולא יצאה לבסוף לפועל.