BETA

תיעוד מלוב: כך מוכרים אנשים לעבדות למרבה במחיר

תחקיר CNN מגלה כי מהגרים רבים שמגיעים למדינה הצפון אפריקנית נמכרים לעבדות, תמורת מאות דולרים. בסרטון שהגיע לידי הרשת וכן בדיווח של כתבת הערוץ ניתן לראות מכירה פומבית של אזרחים זרים בפרברי הבירה

סרטון וידאו שהגיע לידי רשת CNN מציג שני צעירים המוצגים בלוב בתור "בחורים גדולים וחזקים לעבודות בחווה". ברקע נשמע קול של גבר בלתי-מזוהה שרק ידו מושטת לכיוון המצלמה. הוא זורק מספרים של סכומי כסף באוויר, במסגרת מכירה פומבית, שבה נמכרים שני הצעירים לעבדות תמורת 1,200 דינרים לוביים, השווים ל-800 דולרים.


על פי דיווחים ממקורות שהגיעו לרשת האמריקנית, מכירות פומביות שכאלו מתרחשות בין פעם לפעמיים בחודש בעיר הבירה טריפולי. צוות צילום של הרשת יצא בלילה לנסיעה בפרבר של הבירה כדי לאתר מכירה שהתקיימה באותו הזמן. הצוות הגיע לאחד הבתים באזור, שם ניתנו הצעות מחיר שונות תמורת אנשים שיבצעו עבודות חפירה. מחיר השיא הגיע ל-700 דינרים לוביים, ותמורת מחיר זה נמכרו 12 אנשים מניז'ר, שהוגדרו במקום בתור "סחורה". לאחר המכירה, חברי הצוות התבקשו לעזוב, אך לא לפני שהצליחו לדבר עם שניים מהניז'רים שנמכרו, והיה ניכר על פניהם שהם שרויים בטראומה מהמצב.

 

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

ראש ממשלת לבנון לשעבר: מצבי טוב, אחזור למדינה ביומיים הקרובים

לברוב: "לא הבטחנו להוציא את הכוחות האיראניים מסוריה"

לראשונה: בובת ברבי תימכר בחנויות עם חיג'אב


כל שנה, רבבות של אנשים חוצים את גבולות לוב - אם אלה פליטים ממדינות השרויות במצב מלחמה, או לחילופין כאלה שמחפשים עתיד כלכלי מבטיח יותר מעבר לים, באירופה. אך בעקבות מאבק של רשויות המדינה בתופעת הזרים שחוצים את הגבולות, ספינות מועטות עוזבות את לוב לצד השני של הים התיכון - דבר המאפשר למבריחי עובדים זרים למצוא קורבנות חדשים שיימכרו לכל המרבה במחיר.

 

 

צעיר הנמכר בעבדות במהלך מכירה פומבית בלוב
 

צעיר הנמכר בעבדות במהלך מכירה פומבית בלוב(CNN)

 

בכתבה של CNN בנושא ניתן לראות גם את מתקן הכליאה על שם טארק א-סיקה, הממוקם בטריפולי ומיועד למהגרים שנמצאים במדינה. למקום מגיעים אנשים רבים ממדינות כמו ניז'ר, מאלי, ניגריה וגאנה, שחולמים על חיים טובים יותר. במקרה שלהם, התמזל מזלם והם הצליחו להימלט מגורל של מכירות פומביות המובילות לעבדות. רבים מאותם האנשים שנמצאים במתקן הכליאה טוענים שבעברם הוחזקו בניגוד לרצונם. ויקטורי, צעיר השוהה במקום, טען בפני צוות CNN כי הוא נמכר בעצמו, ולדבריו, רוב האנשים במתקן הוכו וסובלים מהטלת מומים בגופותיהם, כשחלקם אף סבלו מהתעללות מינית.


צוות CNN העביר את החומר המצולם לגורמים ברשויות הלוביות על מנת שיטפלו בתופעת העבדות. נאסר חזאם, נציג מסוכנות הפועלת נגד ההגירה הלא חוקית במדינה, טען כי לא צפה מעולם במכירה פומבית של עבדים, אבל מודע לכך שישנן כנופיות מאורגנות שמפעילות מעגלי הברחה בתוך המדינה. אנס אל-עזבי, מפקח במתקן הכליאה בטריפולי, סיפר כי שמע על "סיפורים רבים" על ההתעללות שאנשים במתקן חוו על ידי מבריחי העבדים. "אני סובל עבורם. מה שאתם רואים כאן גורם לי לכאבים על בסיס יומי. אנחנו שומעים על שמועות המכירות, אבל אין לנו עדויות לכך", דברי אל-עזבי.