BETA

09.12.2017

23:02

עודכן:

טיול הבר מצווה שהפך לשדה קרב - והמאבק על אופייה של מגדלים

תושבי מגדלים הדתיים והחילוניים מנהלים קרב פנימי על המתרחש בהתנחלות אבל טיול בר מצווה אחד הפנה את הזרקור לעבר הסכסוך הישראלי-פלסטיני והטיל כתם על מערכת היחסים הטובה עם הכפר השכן קוסרא

במשך שלושים שנה הצליחו שני יישובים בלב הסכסוך לייצר ביניהם סוג של דו-שיח - ההתנחלות מגדלים והכפר קוסרא ששוכן למרגלותיו. היהודים עשו בכפר קניות, הפלסטינים אפילו חילצו את תושבי מגדלים כשהשלג ניתק את הגישה ליישוב. כך למשל, מור שושנה, תושב ההתנחלות, מספר על היחסים: "כמובן שיש קיצונים בקוסרא, אי אפשר להתכחש לזה, יש קיצונים בכל מקום. אנחנו ניסינו לשמור על השקט הזה ותמיד היה פה שקט יחסי בינינו לבינם".


בשבוע שעבר הכל התערער כשממגדלים יצא טיול בר המצווה שנגמר במהומה. התקרית לא רק ערערה את מערכת היחסים העדינה בין היהודים לפלסטינים אלא בין היהודים לבין עצמם - מגדלים, שהיה עד לא מזמן יישוב חילוני הפך לאחרונה ליישוב מעורב והמלחמה שפרצה בין החילונים לדתיים לא נופלת מזו שפרצה עם השכנים מהכפר הסמוך. "דתיים מספרים לי שהם מצילים אותנו. הם שכחו שהחילונים בנו את השומרון", אומר שייקה רוזנווסר, תושב מגדלים.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

לאחר המהומות בקוסרא: מתנחלים יצאו לשחזור טיול בר המצווה

המהומות בקוסרא: כוחות הביטחון עצרו חשודים בתקיפת המטיילים

עימותים בכפר קוסרא, דיווחים על פלסטיני שנורה ונפגע

 

 

הכניסה להתנחלות מגדלים
 

הכניסה להתנחלות מגדלים(חדשות עשר)

 

בשנת 1986 התנחלות מגדלים שנולדה כגרעין נח"ל עברה לידיים אזרחיות - קבוצת תושבים חילונית הגיעה ליישב את השומרון. למרות ההתחלה האופטימית, מגדלים לא הצליחה להתרומם כיישוב. במשך שנים עמדו במקום לא מעט בתים ריקים עד שלפני כמה שנים הוועד פנה למועצה האזורית וביקש סיוע. הבקשה נענתה בחיוב אולם הגיעה עם תופעת לוואי: כניסת תושבים דתיים ליישוב החילוני.


בין היתר, צצו מקרים כמו עובדת מעון שהתבקשה להוכיח שהיא יהודייה כדי שתוכל לעבוד עם הילדים. הסמל ששיקף את ההתפוררות היה הפאב של היישוב: מבחינת החילונים הוא היה אי של שפיות לסגור בו את הלילה ולהעביר את סוף השבוע. מבחינת הדתיים הוא היה כאב ראש שכן את בית הכנסת של היישוב, הם בנו צמוד לפאב ובערב שבת הדבר היה מעט בעייתי בלשון המעטה. חלק מהחילונים אף טוענים שמיקומו של בית הכנסת נבחר על מנת לפגוע בהם. מנגד, התושבים הדתיים בטוחים שכל צעד חילוני מכוון נגדם.


מאבק השליטה בין החילונים והדתיים הגיע לשיא ולאחרונה אף הגיע לישוב מגשר אולם רגע לפני שחגגו במגדלים דו-קיום, הגיע טיול בר המצווה, טרף לגמרי את הקלפים והפנה את הזרקור לעבר מערכת היחסים עם השכנים הפלסטינים.

 

 

הכפר קוסרא
 

הכפר קוסרא(חדשות עשר)

 

הכפר קוסרא הוא מוקד לחיכוך שנמשך כבר שנים. בספטמבר 2011 הוצת המסגד בכפר ועל קירותיו רוססו כתובות מוחמד חזיר; שנה לאחר מכן צבי סטרוק, בנה של חברת הכנסת לשעבר אורית סטרוק, נשלח למאסר של שנתיים וחצי. סטרוק חטף קטין בן 15 מהכפר, כפת אותו והתעלל בו שעה ארוכה לאחר מכן זרק אותו קשור באחד השדות שליד היישוב. ב-2013 טענו התושבים שכמה כלי רכב בכפר הוצתו על ידי מתנחלים; שנה לאחר מכן נתפסה קבוצת נערי גבעות אחרי שניסו לבצע פעילות תג מחיר. כמה מתושבי הכפר הגנו עליהם עד שהגיעו כוחות הביטחון לחלץ אותם.

 

כל אירוע כזה גורר הפרות סדר חוזרת ונשנות, חיכוכים עם הצבא, פצועים וגם הרוגים. לכן הצבא מתעקש שטיולי נערים בשכונה הבעייתית הזאת יאושרו מולו.

 

 

עימותים בין מתנחלים וכוחות צה
 

עימותים בין מתנחלים וכוחות צה"ל לפלסטינים בכפר קוסרא(ללא קרדיט)

 

שתי גרסאות יש לאירוע טיול בר המצווה של קבוצת הנערים מיצהר אשר נקטע סמוך לכפר קוסרא. בתקרית נהרג פלסטיני ונפצעו קל שני ההורים המלווים. בגרסה הראשונה המון פלסטיני התקיף את קבוצת הנערים שטיילו באזור ואחד המלווים שלף את הנשק ירה והרג את מי שניסה לחטוף את נשקו מתוך הגנה עצמית. על פי הגרסה השנייה, ההמון הגיע להתקיף את הקבוצה אחרי שאחד המלווים ירה והרג חקלאי שדרש שקבוצת המטיילים תצא מהשטח שלו.

 

בתום האירוע, הגיעה התגובה: המתנחלים הגיעו לסגור חשבון עם תושבי הכפר. חלק מאנשי מגדלים אף התקוממו נגד סגירת החשבון הזו. "אנחנו חיים איתם בסדר גמור. בשביל מה הם מביאים לנו מתנחלים מחברון, מיצהר ומעלי, בשביל מה?", אומר ראעד עודה, תושב קוסרא.

 

רק הזמן יאמר האם מערכת היחסים, שהיו מי שעמלו לרקום אותה במשך שלושים שנה, נפרמה לבסוף.