BETA
מפגש פסגה. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לוחץ ידיים עם אלכסיס ציפראס, ראש ממשלת יוון
מפגש פסגה. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לוחץ ידיים עם אלכסיס ציפראס, ראש ממשלת יוון
,רויטרס

ביקור היסטורי: האם טורקיה ויוון נכנסות לעידן חדש?

הגעתו של ארדואן לאתונה מהווה את הפעם הראשונה בה ראש מדינה טורקית מבקר במדינה השכנה מזה 65 שנה. האם הביקור יוביל להתחממות היחסים בין שתי המדינות, שידועות באיבה ביניהן, לצד מלחמות ארוכות שנים?

ביקור של מנהיג דיפלומטי במדינה כלשהי יהיה לרוב מאורע חשוב, ובמקרים מסוימים אף היסטורי, אבל כשראש ממשלת טורקיה מגיע ליוון, ביקור כזה אינו דבר של מה בכך.


כך היה עם הגעתו של רג'פ טאיפ ארדואן ליוון היום (חמישי) - הנשיא הטורקי הגיע לביקור דיפלומטי בן יומיים בשכנה ממערב, דבר שמהווה אירוע נדיר ביחסים בין שתי המדינות. למעשה, ביקורו של ארדואן הוא הרשמי הראשון של ראש מדינה טורקית ביוון, דבר שלא קרה מזה 65 שנה.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

אפקט טראמפ: "עשרות פצועים בהפגנות ביו"ש"; כוננות לקראת שישי

מאבק הנכים: כביש החוף נחסם בעקבות הפגנה

פולין: בית קברות יהודי יפונה - במקומו יוקם סופרמרקט


ארדואן לא בזבז זמן עם נחיתתו ביוון. על אף שההערכות הראשוניות סימנו כי ביקורו נועד להרגיע את המתחים בין אנקרה לאתונה, הנשיא התבטא כי "יש לזרוק את האמנה שהתוותה את הגבול בין יוון לטורקיה, שנחשבה לאבן פינה של שלום אזורי, לפח הזבל של ההיסטוריה".

 

דבריו של ארדואן לא נפלו על אוזניים ערלות. נשיא יוון וראש המדינה, פרוקופיס פבלופולוס וראש הממשלה, אלקסיס ציפראס, הגיבו להתבטאותו של הנשיא הטורקי, הידוע בלשונו החדה. הנשיא היווני התייחס לאמנה היסטורית אחרת בתגובתו לארדואן: "אמנת לוזאן מגדירה את השטח ואת הריבונות של יוון ושל האיחוד האירופי, ואמנה זו אינה ניתנת למשא ומתן. אין לה פגמים, והיא לא צריכה להיבדק או להתעדכן".

 

 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, יושב עם פרוקופיס פבלופולוס, נשיא יוון
 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, יושב עם פרוקופיס פבלופולוס, נשיא יוון(רויטרס)

 

לחלופין, ציפראס התייחס להפרות במרחב האווירי של הים האגאי, כשטען כי ההפרות הטורקיות חייבות להיפסק. טענה זו מתייחסות להפרות החוזרות והנשנות של טורקיה, שחודרת בעקביות למרחב האווירי ולמים הטריטוריאליים של יוון.

 

לטענת משרד הביטחון היווני, יותר מ-3,000 הפרות התרחשו השנה במרחב האווירי - המספר הגבוה ביותר מאז שנת 2003. נתונים אלה מצטרפים לספירה שנעשתה על ידי הצבא היווני, שמצא כי במהלך 2014, הטורקים ביצעו לא פחות מ-2,244 הפרות אוויריות, נתון שמהווה עלייה מהשנה שלפני כן, בה נרשמו 636 כאלו.

 

על אף שיוון וטורקיה הן חברות בנאט"ו מאז 1952, היחסים ההיסטוריים בין שתי המדינות מכילות איבה וחשדנות משותפת עוד שנים קודם לכן. ניתן למצוא את הסימנים לכך כבר בסוף המאה ה-19, עם המלחמה היוונית-עות'מאנית של 1897, בה ניצחה האימפריה העות'מאנית, אך במקביל נרשם ניצחון דיפלומטי ליוון, דבר שהוביל להסכם קונסטנטינופול.


שתי האימפריות לשעבר המשיכו להילחם ביניהן בעשור השני של המאה העשרים, כשהמלחמה האחרונה הייתה בין 1919 ל-1922, מלחמה בה ניצחה טורקיה, שהובילה לחתימה על אמנת לוזאן ב-1923, וכן לחילופי אוכלוסיות בין שתי המדינות.

 

 

משורשי הסכסוך ההיסטורי. חיילי הצבא הטורקי במהלך מלחמת טורקיה ויוון, בספטמבר 1922
 

משורשי הסכסוך ההיסטורי. חיילי הצבא הטורקי במהלך מלחמת טורקיה ויוון, בספטמבר 1922(רויטרס)

 

על אף חילופי הדברים בין מנהיגי המדינות היום, ארדואן התקבל עם שטיח אדום עם נחיתתו באתונה, כשלא פחות מ-2,800 שוטרים נפרסו ברחבי הבירה, זאת כדי לאבטח את הנשיא הטורקי. כמו כן, יחידות עילית המכילות לוחמי קומנדו ומומחים לסילוק פצצות עוקבות אחרי השיירה של ארדואן, לצד צלפים שהוצבו על גגות בניינים, הממוקמים לאורך הנתיבים בהם עוברת השיירה הנשיאותית.

 

מעבר ליחסים שבין שתי המדינות, ביקורו של ארדואן ביוון מהווה יציאה נדירה יחסית מאנקרה - בעקבות יחסים מתוחים עם אירופה וארצות הברית, הנשיא התבודד יותר עם הזמן, בעיקר לאחר ניסיונות ההפיכה הכושלים בטורקיה שאירעו ב-2016.


במהלך ביקורו באתונה, הגיב ארדואן להכרזתו מאתמול של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי הכיר בירושלים כבירת ישראל. לטענתו, ההכרזה "רומסת את החוקים הבינלאומיים". עוד הוסיף ארדואן, כי לאחר שיחותיו עם ראש הממשלה היווני ציפראס, אמר כי טורקיה רצתה לראות פתרון בר קיימא באי קפריסין, אך טען כי הקפריסאים היוונים נמנעים משיחות.

 

בתוך כך, באתונה נערכה הפגנה נגד ביקור ארדואן, במהלכה הפגינו כורדים נגד הנשיא הטורקי עם כרזות שקראו לו "דיקטטור", ובמקביל שרפו כרזות אחרות עליהן נכתב "עצרו את הרוצח ארדואן".

 

 

מפגינים כורדיים שורפים כרזות של ארדואן באתונה
 

מפגינים כורדיים שורפים כרזות של ארדואן באתונה(רויטרס)