BETA

07.12.2017

09:34

ארדואן: הכרזת טראמפ תבעיר את האזור; כוננות בשטחים

נשיא טורקיה התנגד להכרת ארה"ב בירושלים בירת ישראל, וקבע שהיא מתעלמת מהחלטת האו"ם. כוחות צה"ל נערכים להתמודד עם הפגנות צפויות בגדה וברצועת עזה, עם זאת לא תוגברו הכוחות.הג'יהאד האסלאמי: "מדובר באגרוף משתק, זו הכרזת מלחמה". ארה"ב ביקשה מהמנהיגים הישראלים לרסן את תגובתם להכרזה

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר היום (חמישי) כי הכרזת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ להכרה בירושלים בירת ישראל תבעיר את האזור. בנאום שנשא מול תומכיו הוא טען שטראמפ התכווון להבעיר את האזור ולא להביא שלום, "מה אתה מנסה לעשות?".

 

בנוסף הוא קבע שההכרה מתעלמת מהחלטת האו"ם משנת 1980, שקובעת כי חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל מפרה את החוק הבינלאומי משום שהוא מגדיר את ירושלים המאוחדת בירת ישראל. הוא הודיע כי ישוחח עם האפיפיור לגבי הכרזת טראמפ.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

הכרזת טראמפ: הימור מסוכן - ללא משמעות מעשית בשנים הקרובות

בעקבות טראמפ: צ'כיה מכירה במערב ירושלים - בירת ישראל

אבו מאזן על נאום טראמפ: "נסיגה אמריקנית מתיווך בתהליך השלום"

 

במקביל נמצאים כוחות הביטחון בכוננות מחשש למהומות אלימות בשטחי הגדה וברצועת עזה. ההפגנה המרכזית תיערך בשעות הצהריים ברמאללה, במחאה על הכרת טראמפ בירושלים בירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית לעיר בעתיד. למרות הכוננות, כרגע לא תוגברו הכוחות ובהמשך היום יוחלט עם לתגבר את הכוחות מחר, לקראת תפילות יום השישי.


 

עימותים במזרח ירושלים בין פלסטינים לכוחות הביטחון (ארכיון)
 

עימותים במזרח ירושלים בין פלסטינים לכוחות הביטחון (ארכיון)(רויטרס)

 

בווידאו: שריפת דגל ישראל במצרים בעקבות הכרזת טראמפ

 

ארגון הג'יהאד האסלאמי אמר כבר אתמול כי הודעתו של טראמפ היא הכרזת מלחמה, לא רק על הפלסטינים אלא על כל המוסלמים. "זהו אגרוף משתק או סטירת לחי, לכל הקוראים להסדר מדיני", אמרו, "אם הערבים כנים ברצונם להגן על ירושלים עליהם להוציא את שגרירי ארה"ב מארצותיהם".

 

לאחר ההכרזה, טראמפ הזמין את נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לביקור בוושינגטון. כך על פי העיתון "אל-חייאת" היוצא לאור בלונדון, המדווח מפי בכיר בבית הלבן. עוד דווח כי לא נקבע בינתיים מועד לביקור. "הבכיר הדגיש את רצונו של הנשיא האמריקני להגיע לעסקת שלום וכי העברת השגרירות תארך כשלוש שנים לאחר שיבוצעו כל ההכנות בשטח".

 

 

 

הנשיא טראמפ מכריז על ירושלים בירת ישראל (אמש)
 

הנשיא טראמפ מכריז על ירושלים בירת ישראל (אמש)(רויטרס)

 

בהמשך להכרזה האמריקנית, ארצות הברית ביקשה מאזרחיה שלא להגיע לישראל, לשטחי הגדה המערבית ולרצועת עזה עד ה-20 לחודש. מסמך של משרד החוץ האמריקני חושף כי הוקם כוח משימה מיוחד כדי "לעקוב אחר התפתחויות סביב העולם" בעקבות ההכרזה. גורם אמריקני אמר כי זהו צעד סטנדרטי להקים כוח שכזה "בכל פעם שישנה דאגה לביטחון ולבטיחות של אישי ממשל, או אזרחים אמריקנים".

 

במסמך שהועבר לדיפלומטים בשגרירות ארה"ב בתל אביב, ביקשה מחלקת המדינה מהמנהיגים הישראלים לרסן את תגובתם להכרזתו של הנשיא. על פי המסמך, הסיבה לכך היא שוושינגטון מצפה לתגובה חריפה בעולם ושוקלת את מידת האיום למוסדותיה ולאנשיה בעקבות ההכרזה. "בעוד אנו מכירים בכך שתקבלו בברכה את החדשות, אנו מבקשים מכם לנהוג באיפוק בתגובתכם הרשמית", נכתב.

 

שני בכירים בבית הלבן אמרו לרשת CNN כי הכרזת טראמפ פוגעת באופן זמני בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני. "השאלה היא לכמה זמן היא תיפגע?", אמר אחד הבכירים, "אני די בטוח שהפגיעה תהיה זמנית. הם טענו כי זהו "מחיר" שהבית הלבן מוכן לשלם על מנת לקיים את הבטחת הבחירות של טראמפ.

 

בווידאו: הפגנות מחוץ לשגרירות האמריקנית באנקרה


 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, חזרה גם היא על הטענה ש"המחיר" בעקבות ההכרזה משתלם. "מזכירה שגם כשרייגן קרא לגורבצ'וב 'הורד את החומה', כולם מסביבו אמרו שזה רעיון גרוע", אמרה, "לפעמים צריך לקחת סיכונים. אומץ מוביל למנהיגות, וזו מובילה לשלום".

 

בנאום שנשא אמש טראמפ מהבית הלבן הוא הכריז כי החליט להכיר בירושלים באופן רשמי בירת ישראל: "היום אנחנו סוף סוף מכירים במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל", אמר. "זוהי הכרה במציאות, זה הדבר הנכון לעשות, זה משהו שהיה חייב להיעשות", הוסיף טראמפ.


בנוסף, טראמפ אמר כי השגרירות האמריקנית תעבור לירושלים. "הנחיתי את משרד החוץ להתחיל בהכנות להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים", אמר. עם זאת, טראמפ חתם על הצו הנשיאותי שדוחה את העברת השגרירות לירושלים, עד לסיום ההכנות.

טראמפ טען בנאומו שמטרת החלטתו על הכרה בירושלים והעברת השגרירות אליה היא להתניע את תהליך השלום באזור. "אחרי למעלה משני עשורים אנחנו לא קרובים להסכם שלום בין הישראלים לפלסטינים", אמר הנשיא. "חזרה על אותן פעולות לא יקרבו אותנו לשלום, חייבים לאמץ גישה חדשה".