BETA

13.08.2017

18:00

כיצד הפך האי האקזוטי גואם ליעד לאיומי קוריאה הצפונית?

רוברט אדוארד לי היה אחד הגנרלים המוערכים בכוחות הקונפדרציה במלחמת האזרחים. 150 שנה לאחר מכן, מאבק סביב הסרת פסלו בפארק בווירג'יניה התפתח למהומות אלימות

האי הקטן גואם שבמערב האוקיינוס השקט נודע בעיקר כאי נופש שלו ופסטורלי, עד שעלה לכותרות בימים האחרונים לאחר שקוריאה הצפונית איימה לתקוף את האזור שבו ממוקמים בסיסי צבא ארצות הברית.

 

כיצד הפך האי האקזוטי למוקד המריבה בין המעצמות הגרעיניות? תחילת הסיפור הינה לפני יותר ממאה שנים בשנת 1898. האי הקטן, שהיה טריטוריה ספרדית מאז שהתגלה על ידי מגלה הארצות פרדיננד מגלן בשנת 1520, נכבש על ידי ארצות הברית במהלך מלחמתה עם ספרד באותה שנה. מאז ועד היום, פרט לשלוש שנים בהן נכבש על ידי יפן במהלך מלחמת העולם השנייה, היה האי בשליטה אמריקנית. יום הפלישה האמריקני שבו כבשו את האי מחדש מידי יפן נקבע ליום העצמאות של גואם.

 

לכתבות נוספות בנושא:

תושבי גואם חוששים מהאיום הצפון קוריאני: "זה משוגע, בעיה ענקית עבורנו"
שיר של אש וזעם: 70 שנים של איבה בין שני צדי האוקיינוס
הבית הלבן: טראמפ ושי הסכימו - מחויבים לפירוק גרעיני בקוריאה הצפונית

 

 

()

חשוב לציין כי מאז ועד היום השליטה האמריקנית באי הינה מוחלטת. צבא ארה"ב מחזיק בגואם שבעה בסיסי ענק של משמר החופים, חיל הים וחיל האוויר המשתרעים על שטח של 156,000 דונם. לגואם גם אין שלטון עצמאי כאשר בראשות השלטון עומד מושל מטעם ממשלת ארצות הברית, אך לתושבי האי אין זכות הצבעה בבחירות הכלליות באמריקה.

 

הקשר ההדוק בין גואם לארה"ב מהווה איום על קוריאה הצפונית, מאחר וארה"ב מחזיקה באי מפציצים אמריקאיים המצוידים בראשי נפץ גרעיניים שיכולים להגיע עד לפיונגיאנג. לאור ההתחממות בין הצדדים ולאחר שהנשיא טראמפ אמר כי "הפתרונות הצבאיים שלנו מוכנים למקרה שבו קוריאה הצפונית תנהג בצורה לא חכמה", הפנו בחצי הקוריאני את הלהבות כלפי גואם ואיימו בהתקפת הבסיסים הצבאיים שבו - "נעטוף אותו בטבעת של אש", הזהירו.

 

 

ג'ורג' צ'רפאורוס, יועץ הביטחון של גואם, אינו שאנן לאיומים, והודיע לתושבים שיש להם 14 דקות להיכנס למקלט במידה של הפצצה. אנת שימיזו, תושבת גואם מקווה שהאיום יחלוף במהרה: "האי הקטן הזה הוא גן עדן. כולם באי הזה דואגים פה לכולם, גם אם הם אמריקאים, גם אם הם זרים. גואם היא מקום שכולו אהבה ואנחנו לא רוצים את השנאה הזאת".

"האי הקטן הזה הוא גן עדן.אנחנו לא רוצים את השנאה הזאת".

 

האיום הצפון קוריאני מהווה איום על תעשיית התיירות בגואם. האי הקטן מונה 162 אלף תושבים בלבד, גודלו 544 ק"מ, אך הוא נחשב למוקד תיירות בשל חופיו היפהפיים, מימיו הצלולים ומסלולי הטיול בטבע שמושכים מעל מיליון וחצי תיירים בשנה - פי 10 מאוכלוסיית האי. ויקטור בילון, תושב גואם חושש לעתיד האי: "זה משוגע. כולם פה מתנהגים כאילו זו לא בעיה, אבל אני חושב שזו בעיה ענקית עבורנו".

 

יחד עם זאת יש מי שחושב שכמאמר האמרה העתיקה "אין דבר כזה פרסום רע", וגואם עשויה רק להרוויח מחשיפתה הבינלאומית. מי שתומך בסברה זו הוא לא פחות מנשיא ארה"ב טראמפ שהתקשר למושל האי והסביר לו שהחשיפה הזו תעשה רק טוב לאי. "נעשית מפורסם בכל העולם. כולם מדברים על גואם", אמר טראמפ למושל שהשיב לו: "אנחנו ב-95 אחוזים של תפוסה במלונות. אחרי שהכל יירגע נגיע גם ל-110 אחוזים".

 

ואם כל הדיבור סביב האי עשה לכם חשק לחופשה במקום כדאי שתתחילו לחסוך. מחירי הטיסות מישראל לגואם מתחילים ב-6,000 ש"ח לטיסה בחודש אוגוסט וכוללים לפחות עצירה אחת בדרך, בדרך כלל בנמל התעופה של סיאול. אם תחכו מספר חודשים תוכלו למצוא טיסות גם ב-4,000 ש"ח, אך תצטרכו לעצור פעמיים בדרך וזמן ההגעה הכולל ייקח לכם יותר מ-30 שעות. מצד שני, מי יודע בצל האיומים הגרעיניים האם האי האקזוטי עדיין יהיה יעד תיירותי בעוד מספר חודשים?