BETA

25.04.2011

19:20

עודכן:

יוזמה באו"ם: הבאת האירועים בסוריה למועצת הביטחון

בנוסף לדיווחים על עיצומים אמריקניים אפשריים כנגד סוריה, מתגבשת באו"ם יוזמה להביא את נושא דיכוי המחאה למועצת הביטחון, שם ייתכן ויוחלט להטיל סנקציות על משטרו של בשאר אל-אסד. דיפלומטים באירופה: "מעוניינים שחברי המועצה יגנו את האלימות בסוריה ויקראו לאיפוק"

(1:18 דקות)

הקהילה הבינלאומית לא מחכה לסנקציות האמריקניות, ושוקלת לפעול אל מול הדיכוי האלים של ההפגנות בסוריה כבר בקרוב. לחדשות 10 נודע כי באו"ם מתגבשת יוזמה להביא את הנושא למועצת הביטחון, שם ייתכן ויוחלט להטיל סנקציות בינלאומיות על משטרו של בשאר אל-אסד. יחד עם זאת, פעולה צבאית בנוסח התקיפות בלוב כרגע לא עומדת על הפרק.

 

כבר הערב ביקשו בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל ממועצת הביטחון של האו"ם לגנות את הדיכוי האלים של המפגינים בסוריה, ולקרוא לאיפוק מצד הממשלה. כך לפי דיפלומטיים במועצה. "אנו מעוניינים שחברי המועצה יגנו את האלימות בסוריה ויקראו לאיפוק", אמר אחד הדיפלומטים לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

דיפלומט נוסף אמר כי ארבע המדינות האירופיות הפיצו טיוטת הצהרה ל-11 החברות האחרות במועצה, בה גם הבעת תמיכה בקריאתו של מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, מסוף השבוע לחקירה עצמאית של הרג המפגינים. לדברי הדיפלומטים, המדינות האירופיות מקוות שגינוי של מועצת הביטחון יגביר את הלחץ על סוריה לעצור את דיכוי המפגינים נגד המשטר.

 

לא ברור בשעה זו אם יתמכו ביוזמה גם רוסיה וסין, שתיהן חברות קבועות במועצת הביטחון, אשר מבקרות באופן הולך וגובר את ההתערבות בלוב. שתי המדינות ציינו כי הן יתנגדו לכך שהמועצה תתערב בסכסוך נוסף, אותו הן תופסות כעניין פנימי.

  

מוקדם יותר הודיע הבית הלבן כי הוא שוקל להטיל סנקציות נגד ממשלת סוריה בתגובה לפשיטות הברוטאליות כנגד המפגינים במדינה. דובר המועצה האמריקנית לענייני ביטחון לאומי, טומי ויטור, אמר כי ממשלו של ברק אובמה בוחן סדרה של מהלכים מדיניים אפשריים, כולל סנקציות, שיבהירו כי הפעולות של ממשלת סוריה "אינן מתקבלות על הדעת".

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

בכך אישר הדובר את הדיווח של העיתון ה"וול סטריט ג'ורנל" מהבוקר, לפיו ארצות הברית מתכוננת להטיל סנקציות על בכירים בסוריה בעקבות הירי במפגינים במדינה. העיתון דיווח כי ממשלו של הנשיא האמריקני אובמה מנסח טיוטה לצו נשיאותי המורה על הקפאת הנכסים של בכירים סורים בארצות הברית. צו שכזה צפוי למנוע מאותם בכירים לנהל עסקים במדינה.

 

נציבת זכויות האדם באו"ם, נאבי פילאי, קראה מוקדם יותר לסוריה לבלום את פשיטות כוחות הביטחון על המפגינים נגד המשטר ולחקור את הדיווחים על מותם של אזרחים רבים. פילאי גם קראה לנשיא אסד עצמו ולממשלתו להוציא לפועל את הרפורמות המובטחות ולשחרר פעילים ואסירים פוליטיים. "הצעד הראשון שיש לנקוט בו הוא הפסקה של השימוש באלימות, ולאחר מכן חקירת מקרי המוות ושפיטת האחראים", היא אמרה.  

 

ארגוני זכויות אדם: לפחות 25 אנשים נהרגו היום בסוריה

גם בירושלים התייחסו היום למצב בסוריה. דיפלומט ישראלי בכיר העריך בראיון לסוכנות הידיעות "יו-פי-איי" כי המפגינים לא יצליחו להפיל את משטרו של הנשיא אל-אסד וכי רק מנגנוני הביטחון הסורים מסוגלים לבצע מהלך כזה. הבכיר, אלון ליאל, שכיהן כמנכ"ל משרד החוץ, ציין כי המצב בסוריה שונה מן המצב במדינות ערב האחרות, ובמיוחד ממצרים, ועל כן, המהומות בסוריה עלולות רק לחזק את הברית בין סוריה לבין איראן וחיזבאללה. 

 

ארגוני זכויות אדם דיווחו אחר הצהריים כי לפחות 25 בני אדם נהרגו היום מאש כוחות הביטחון הסורים בשלוש ערים בדרום המדינה. אלפי חיילים ושוטרים בליווי כלי רכב משוריינים פשטו הבוקר ובמהלך הלילה על הערים, דרעא, דומא וג'אבלה - תוך שהם יורים, בסיוע צלפים, באזרחים ומפגינים. על פי הערכות, מאז תחילה המהומות במדינה נהרגו כ-350 בני אדם. עם זאת, נראה כי עוד ועוד חיילים עורקים ולא מסכימים לפתוח באש.

 

"המלחמה הברברית נועדה להשמיד את הדמוקרטיה בסוריה", סיפרה פעילה בארגון לזכויות אדם במדינה. עד ראייה נוסף בדרעא סיפר לסוכנות הידיעות AP כי כעת נדרשת עזרה של העולם. "אנחנו צריכים התערבות בינלאומית, צריכים שמדינות יעזרו לנו", הוא קרא. לדבריו, כוחות הביטחון עורכים חיפושים מבית לבית ונושאים סכינים ואקדחים. בעדות אחרת שפורסמה בסוכנות רויטרס סיפר תושב העיר כי ראה גופות מוטלות שוכבות ברחוב.

 

באופן מפתיע, גם טורקיה הצטרפה היום לרשימת המדינות המגנות את סוריה לאור דיכוי המחאה. מקורות טורקיים רמי דרג מסרו ל"א-שרק אל-אווסט" כי ארצם מודאגת נוכח אי היענות המשטר בדמשק לדרישות בני עמו. המקורות הזהירו מפני ההשלכות שעלולות להיות למדיניות הדיכוי ואף ציינו כי מדיניות זו עלולה לערער את היחסים בין שתי המדינות. הם גילו כי הנהגתם שלחה מסרים לסוריה ומעוניינת לראות תרגום של ההבטחות בשטח. גם משרד החוץ עצמו באנקרה פרסם הודעת גינוי ל"דיכוי רווי הדם".

  

אתמול, בתום סוף שבוע אלים במיוחד בעימותים בין המתנגדים לשלטונו של הנשיא לכוחות הביטחון, פרסם משרד החוץ הבריטי אזהרת מסע לאזרחיו וקרא שלא להגיע לסוריה. לאזרחים שכבר נמצאים במדינה ייעצו במשרד החוץ להתפנות בהקדם האפשרי. במקביל, גינה שר החוץ הבריטי את האירועים האלימים בסוריה ואמר כי פעולות כוחות הביטחון נגד המפגינים הן "בלתי מתקבלות על הדעת".