פרשנות: בישראל בודקים כיצד להגיב מבלי להיגרר להסלמה

יריית הטיל נגד טנקים לעבר אוטובוס הילדים היא חצייה של קו אדום עבה מאד. צה"ל כבר הגיב לירי אך התגובה עדיין לא הסתיימה. החשש: הסלמה תחשוף שני מיליון ישראלים לירי ארגוני הטרור, להם יש כבר טילים שמגיעים לפאצי גוש דן. למרות הצלחת כיפת ברזל יש לישראל רק שתי מערכות שאינן מספיקות להגן על כל הישובים

(1:40 דקות)

במערכת הביטחון רואים את ירי הטיל נגד טנקים היום (חמישי) לעבר אוטובוס בעוטף עזה כחציית קו אדום עבה מאד. איש החמאס שירה את הטיל שם את הכוונת על האוטובוס הצהוב במטרה לפגוע בילדים.

 

ישראל טרם סיימה את התגובה שלה ואנחנו נראה תגובה נוספת על הירי הזה, כאשר האתגר הוא להעביר לחמאס מצד אחד מסר חריף ומצד שני לא להדרדר להסלמה. זאת כיוון שגם מקבלי ההחלטות בישראל יודעים שכשני מיליון ישראלים ייכנסו בעקבות זאת לקו העימות. לפלסטינים רקטות שיכולות להגיע עד פאתי גוש דן - לראשון לציון, רחובות ורמלה.

 

במערכת הביטחון יודעים ומבינים שבסך הכל יש לצה"ל שתי סוללות כיפת ברזל בלבד, והן יכולות להגן רק על שתי ערים. הצטיידות במערכות נוספות תהיה רק בעוד שנתיים.

 

אין ספק שהסוללה יצרה ציון דרך היסטורי, ושאין תקדים כזה בעולם. על פי החלטת מפעילי המערכת נורו היום שני מיירטים, כאשר כבר הראשון פגע ברקטה. רקטות אחרות שלא היו אמורות ליפול באשקלון אלא בשטחים פתוחים לא יורטו כי ככה צריכה המערכת לעבוד. אך אם מדינת ישראל הולכת להסלמה זו לא הגנה מספקת.