BETA

22.03.2011

01:13

עודכן:

קצב נשלח לכלא ופרץ בבכי: הנשיא לשעבר נידון ל-7 שנות מאסר

השופטים מתחו ביקורת קשה על קצב וגזרו עליו עונש כבד ופיצוי של 100,000 שקלים למתלוננת א' ממשרד התיירות. קצב התפרץ לעבר השופטים: "נעשה לי עוול, השקר ניצח". ראש הרכב השופטים ג'ורג' קרא קבע כי "בשל חומרת העבירה העונש צריך להיות חד וברור". השופטת יהודית שבח, שהייתה בדעת מיעוט, קבעה כי ניתן היה להסתפק ב-4 שנות מאסר. קצב יחל לרצות את עונשו ב-8 במאי

(1:17 שעות)

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (שלישי) 7 שנות מאסר בפועל ושנתיים מאסר על תנאי על הנשיא לשעבר, משה קצב, שהורשע בשתי עבירות אונס ובעבירות מין נוספות. בנוסף, קבע בית המשפט כי קצב יישלם פיצוי בגובה 100 אלף שקלים לנאנסת א' ממשרד התיירות ו-25 אלף למתלוננת ל'. לפי החלטת בית המשפט, קצב יחל לרצות את עונשו ב-8 במאי. 

 

לקריאת גזר הדין המלא של משה קצב »

מה דעתכם על העונש? ספרו לנו בפייסבוק של חדשות 10 »

 

"הקלה בעונש תוביל להוזלת חומרת העבירות", ציין השופט ג'ורג' קרא בבית המשפט. "הנאשם אינו הקורבן, אלא זה שפגע". גזר הדין ניתן בדעת רוב של שניים מבין שלושת שופטי ההרכב, ראש ההרכב קרא והשופטת מרים סוקולוב, לעומת דעת המיעוט של השופטת יהודית שבח. השופטת מתחה ביקורת על התנהלות התקשרות בפרשה וטענה כי יש להקל בעונשו של הנשיא לשעבר ולהסתפק בעונש של 4 שנות מאסר בפועל, אך להעניק פיצוי גבוה יותר, של 200 אלף שקלים, לנאנסת א' ממשרד התיירות.

  

הנשיא השמיני של ישראל הגיע לבית המשפט ללא רעייתו גילה, אך מלווה באחיו, בניו ופרקליטיו. לאחר הקראת גזר הדין פרץ קצב בבכי, התחבק עם אחד מבניו וצעק: "הם טועים, זה שקר. עשיתם לי עוול". קצב גם צעק לעבר עורך דינו ציון אמיר: "השקר ניצח". עוד אמר הנשיא לשעבר בבית המשפט: "הבחורות יודעות ששיקרו. הן מלגלגות על בית המשפט". השופט קרא ניסה להרגיע את המהומה, אך קצב צעק לעברו "הפרעתם לי לאורך כל העדות שלי".  

 

את הקראת גזר הדין פתח השופט קרא בסקירת העבירות והטיעונים לעונש של התביעה וההגנה, שגם במהלכה התפרץ קצב לדברי השופט ואמר: "לא אני הגשתי את העתירות לבג"ץ". השופטים קבעו בגזר הדין כי "עבירת האונס היא החמורה שבעבירות. הנפש נחתכת, נפגע החופש. בשל חומרתה הרבה של העבירה העונש צריך להיות חד וברור".   

 

סנגוריו של קצב: "הרשעתו היא הקלון"

"המקרה שלפנינו הוא נדיר", ציינו השופטים בהחלטתם, "מקומו של העושה הופך את הדבר לחסר תקדים". השופט קרא הציג את הבעייתיות שבכניסתו של נשיא לשעבר לכלא, לעומת עקרון השיוויון. השופטים התייחסו לטיעון ההגנה כי עברו של קצב נקי, אך ציינו כי העבירות הן חמורות. "בעינינו עשייתו הציבורית לאורך השנים מקלה רק מעט מחומרת העבירות", אמרו השופטים והדגישו כי לא ניתן להשתמש בה כראייה מקלה, משום שהשתמש בתפקידיו ובסמכותו כדי לבצע את עבירות המין.

 

במהלך הקראת גזר הדין התברר כי התביעה דרשה לקבוע כי יש קלון במעשיו של קצב, אך ההגנה טענה כי "הרשעת קצב היא הקלון". בטיעונים לעונש טענו פרקליטיו כי קצב הוצג כעבריין מין סדרתי עוד כשהיה רק חשוד ולפני שהוכחה אשמתו. עם זאת, בית המשפט קבע כי יש קלון במעשיו. השופטים ציינו כי קיבלו מכתב מבנו של קצב, המתאר את כאבו. "אין לנו ספק בגודל השבר שחוו הנאשם ובני משפחתו", קבעו השופטים, אבל תקפו את העובדה שקצב מעולם לא הביע חרטה על מעשיו.

 

סניגוריו של קצב ביקשו עיכוב בביצוע גזר הדין עד לערעור שיגישו לבית המשפט העליון. הפרקליטות הסכימה לעיכוב ביצוע גזר הדין של 45 ימים. לפיכך, כאמור, נקבע כי ב-8 במאי יתייצב נשיא המדינה לשעבר לריצוי עונש המאסר. בצאתו מבית המשפט נוצרה המולה גדולה סביב קצב, ששוב לא הגיב לשאלות העיתונאים. קצב מיהר להיכנס לרכבו שנסע בחזרה לביתו בקרית מלאכי.

 

סיכום הפרשה: מנשיא מתלונן לחשוד בעבירות מין

הפרשה שטלטלה את המדינה החלה כבר ביוני 2006, ימים ספורים לפני שפרצה מלחמת לבנון השנייה. נשיא המדינה קצב נפגש אז עם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז וסיפר לו שעובדת לשעבר בלשכתו, א', ניסתה לסחוט אותו. לטענתו, היא איימה עליו שתפרסם שתקף אותה מינית אם לא ישלם לה סכום כסף נכבד.

 

בתוך זמן קצר התהפך הגלגל וקצב הפך ממתלונן על סחיטה לחשוד בעבירות מין חמורות. נשים נוספות שעבדו לצדו בעבר התלוננו גם הן על תקיפה מינית והטרדות מיניות. בינואר 2007 הודיע היועץ המשפטי לממשלה על קבלת המלצות המשטרה. לראשונה בתולדות ישראל, הוחלט להגיש כתב אישום נגד נשיא המדינה באשמת אונס. יומיים אחרי הגשת כתב האישום, התייצב קצב להופעה בלתי נשכחת שבה האשים את כולם.

 

בחודשים שלאחר מכן התנהלו מגעים חשאיים בין הפרקליטות לבין עורכי דינו של קצב, שבסיומם הוחלט על עסקת טיעון שנויה במחלוקת: עבירות האונס יימחקו מכתב האישום וקצב יודה בעבירות מין קלות יחסית. עוד לפני העסקה, הוחלט להוציא את א' מכתב האישום בגלל סתירות בעדויותיה. מי שהפתיע בסופו של דבר היה קצב עצמו, שהגיע לבית המשפט כדי להודות בעבירות במסגרת כתב האישום המופחת אבל הטיל פצצה - העסקה מבוטלת.

"עדותו היתה זרועה בשקרים"

הפרקליטות הובכה. היועץ המשפטי לממשלה דחה שוב ושוב את ההחלטה, ובסופו של דבר הודיע כי כתב האישום כן יכלול שתי עבירות אונס. במארס 2009 הוגש כתב האישום החמור נגד נשיא מדינת ישראל לשעבר. בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט לקיים ישיבות דחופות שלוש פעמים בשבוע כדי לסיים את הדיון בתיק בהקדם, בדלתיים סגורות.

 

בסוף שנת 2010, ארבע שנים וחצי אחרי התלונה הראשונית של קצב, נתן בית המשפט את החלטתו הדרמטית וקבע: הנשיא אנס, פעמיים. השופט קרא ציין אז כי גרסתה של א' התקבלה במלואה והבהיר: "היא נאמנה עלינו לחלוטין". לדבריו, עדותו של קצב לא הייתה כנה ואף הייתה "זרועה בשקרים גדולים וקטנים".