16.03.2011

16:10

שלל ספינת הנשק הוצג, נתניהו: "נשבור את ציר הטרור"

בנמל אשדוד הוצגו אמצעי הלחימה שנתפסו במבצע ההשתלטות על הספינה "ויקטוריה". ראש הממשלה שהגיע למקום הפנה שוב אצבע מאשימה אל איראן. "כלי הנשק הקטלניים כאן מקורם באיראן, הם עברו דרך סוריה ועשו דרכם לגורמי הטרור בעזה", אמר נתניהו. ברק: "המאבק נמשך באוויר, בים, ביבשה, בכל מקום ובכל כיוון מכאן, גם קרוב וגם רחוק"

(1:25 דקות)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר הביטחון, אהוד ברק, הגיעו היום (רביעי) לנמל אשדוד וסקרו את אמצעי הלחימה שנתפסו על הספינה "ויקטוריה", שהוצגו במקום. "כלי הנשק הקטלניים כאן מקורם באיראן הם עברו דרך סוריה ועשו דרכם לגורמי הטרור בעזה", אמר נתניהו.

 

מודאגים מהברחות הנשק? בואו לדבר על זה בפייסבוק »

 

הוא שב והצהיר כי אמצעי הלחימה שנמצאו על הספינה נשלחו במטרה לפגוע  אזרחי ישראל. "זהו ציר הטרור שעלינו להתמודד איתו ובסופו של דבר נשבור אותו", אמר נתניהו.

 

ברק שב ושיבח את הרמטכ"ל, בני גנץ, "על הפעולה המבצעית הראשונה תחת שרביטו שהציבור רואה אותה, שיצאה מוצלחת". השר ציין עי מפקד שייטת 13, מפקד חיל הים והלוחמים פיקדו ופעלו במסגרת פעולות יותר מורכבות מזאת בעבר, ויידרשו לפעול במצסים מורכבועם יותר בעתיד. ברק התייחס לנשק המתקדם שאותר על הספינה: "מה שחשוב פה זו התוצאה, לא מצד הכמות אלא מצד הייחודיות של החפצים שראינו פה. אני מתכוון ל-C704, זה חפץ שיכול לשנות את אופי הפעולות סביב החופים של רצועת עזה, ואם הוא מגיע ונהפך למבצעי הוא יכול להשפיע גם על שדות הגז וגם על התנועה האזרחית, קצא"א, ואולי גם מעבר לזה. מהבחינה הזאת נמנע פה דבר מסוכן, שאין לי ספק שהצד השני ימשיך לנסות ולהשיג אותו".

 

 

ברק: "המאבק נמשך באוויר, בים וביבשה"

ברק הכריז כי ישראל מתמודדת עם ציר שמעורבים בו האיראנים, הסורים וחיזבאללה. "לא ברור לנו באיזה מינון בדיוק, כל הגורמים הרעים כדי לחזק את הגורמים של הטרור ברצועת עזה. המאבק נגדם נמשך באוויר, בים, ביבשה, בכל מקום ובכל כיוון מכאן, גם קרוב וגם רחוק. הוא יימשך הלאה והוא חשוב מאוד".

 

בהתייחסו לדיווח על המטוס שהכיל אמצעי לחימה שנעצר בטורקיה אמר: "צריך לקוות שגם שם יבדקו כמו שצריך ושגורמים אחרים, כל אחד בתחומו, יעשו את הדברים הנכונים כדי שהתגבור ההדדי הזה של הטרור וההתחזקות ייפסקו. המאבק הזה כנראה ימשך עוד זמן, ואנחנו נמשיך להיאבק".

איראן מכחישה: "אל תאמינו לטענות ישראל"

כאמור, אתמול השתלטו לוחמי שייטת 13 על הספינה, שעשתה דרכה למצרים והובילה נשק לרצועת עזה. על גבי הספינה נמצאו טילי חוף-ים איראניים, וחוברות בשפה הפרסית. כפי שציין ברק, מדובר בטילים סיניים נגד ספינות מדגם C704, שמיוצרים באיראן תחת השם "נאסר".

 

הטיל מסוגל לשאת 130 ק"ג של חומר נפץ למרחק של יותר מ-100 ק"מ. אם טיל מסוג זה יגיע לידיו של אחד הארגונים ברצועת עזה, המשמעות היא שלילת חופש הפעולה של חיל הים באזור, איום על אסדת הקידוח ים תטיס ועל קו צינור הנפט אילת-אשקלון. הדבר אף יכול לשבש את תנועת האוניות לנמל אשדוד.

 

הבוקר הכחישו במשרד החוץ האיראני את ההאשמות וטענו כי לא שלחו נשק לארגוני טרור ברצועה. "אל תאמינו לטענות הישראליות, לא היה ולא נברא", אמר גורם בכיר במשרד, שדבריו הובאו ברשת BBC בשפה הערבית.

 

ההערכה היא כי בשנה האחרונה הגבירה איראן את הסיוע לג'יהאד האסלאמי. בטהרן נוכחו לראות כי חמאס נוקט בקו מרוסן יותר כלפי ישראל מאז מבצע "עופרת יצוקה" ואינו מעוניין להיכנס עמה לעימות, ומאמינים כי הארגון לא יעמוד לצידם ביום פקודה. עקב כך, החליטו ברפובליקה האסלאמית להעביר אמצעים מתקדמים גם לידי הג'יהאד האסלאמי.

(2:44 דקות)