האלוף גלנט משך את עתירתו לבג"ץ נגד ביטול מינויו לרמטכ"ל

פרשת גלנט והקרקעות מגיעה לסיומה עם החלטתו לחזור בו מהעתירה בנושא מינויו לרמטכ"ל. האלוף החליט לוותר על המאבק לאחר שהממשלה ביטלה את המינוי והכריזה על גנץ כרמטכ"ל הבא

האלוף יואב גלנט משך היום (שני) את עתירתו לבג"ץ נגד ביטול מינויו לרמטכ"ל. שופטי בג"ץ היו אמורים לדון בעתירה מחר, אך עם משיכתה תמה למעשה פרשת ביטול המינוי ומתייתרת עתירת "התנועה הירוקה" נגדו בשל פרשת הקרקעות במושב עמיקם.

אתמול דחה בג"ץ את בקשתו להוציא צו ביניים שיקפיא את הליך מינוי הרמטכ"ל ובכך ישאיר אותו במרוץ לתפקיד הבכיר בצה"ל. 

 

הסערה סביב מינוי הרמטכ"ל מתקרבת לסיומה לאחר שאתמול החליטה הממשלה בישיבתה לבטל את מינויו של גלנט. שר הביטחון, אהוד ברק, הודיע לשרים כי בכוונתו להביא לאישור הממשלה בשבוע הבא את מינויו של האלוף בני גנץ לתפקיד, בכפוף לבדיקתה של ועדת טירקל.

 

ההחלטה לבטל את המינוי התקבלה כמעט בפה אחד כאשר רק שר התשתיות, עוזי לנדאו (ישראל ביתנו) היה היחיד שהתנגד למהלך. ועדת טירקל למינוי בכירים תבדוק את מועמדותו של גנץ והאם מדובר במינוי ראוי. ברק התייחס בישיבה לאמירותיו של השר מיכאל איתן (ליכוד) שכינה את גלנט מאפיונר. "זה דבר לא ראוי בעליל ואנחנו חייבים לרסן את עצמנו. אנחנו, השרים, נושאים באחריות קולקטיבית ועומדים איתה יחד מול הציבור. מתחייב מכך סגנון של התבטאויות גם בשיח בינינו וגם בהתבטאויות בחוץ כשיש מחלוקות", אמר.

 

ברק, שתמך לאורך כל הדרך במינוי גלנט, שאל את השרים: "כולנו מבינים שאם האלוף גלנט היה מתמודד לתפקיד שר הביטחון או השר לעניינים אסטרטגים, עם אותו בית, עם אותו סיפור קרקעות, במקרה כזה, גלנט היה מקבל כנראה הכשר לתפקיד". הוא הוסיף כי אין ספק שאדם שנבחר לתפקיד הרמטכ"ל צריך לעמוד בקודים, ערכים ונורמות גבוהות יותר אולם גם המקרא, לדבריו, מדגיש את חטאי הנעורים על שגיאות וחולשות.

  

"הממשלה החליטה על המינוי שלי"

לאורך כל הדרך טען גלנט כי נעשה לו עוול בכל הנוגע לפרשת הקרקעות בה קבע מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, כי הוא פלש לשטח ציבורי במושב עמיקם וסרב להתפנות ממנו שנתבקש לעשות כך.

 

"אני מציע שכשהמדינה עוסקת בדברים החשובים ביותר לביטחונה, היא לא תתעסק בפרוצדורות", הדגיש בראיון שהעניק לחדשות 10 בסוף השבוע. "ההליך המשפטי אמנם הצביע על ליקויים מסוימים, שעליהם לקחתי אחריות, אך מדובר בדברים מצומצמים. הממשלה החליטה על המינוי שלי, והיא הגוף המוסמך לבטל זאת - לפני שעושים לי משפט שדה, אני מציע שיזמינו אותי לממשלה, אשמח להגיע".