BETA

30.11.2010

02:44

עודכן:

"הרב" אליאור חן הורשע בהתעללות בשמונה ילדים

חן, שהנהיג כת שחבריה התעללו בילדים ממשפחה אחת, הורשע בכל העבירות המיוחסות לו, למעט עבירה אחת הקשורה לתקיפת אחד מהילדים. בתום הדיון אמר חן: "לא נעשה צדק"

(2:41 דק')

שנתיים וחצי אחרי חשיפת אחת מפרשות ההתעללות המחרידות במדינה, הרשיע היום (שלישי) בית המשפט המחוזי את אליאור חן. בכתב האישום יוחסו לחן סעיפי אישום המגוללים מקרי התעללות שביצע והורה לארבעה אחרים לבצע בשמונה ילדים שהוריהם הפכו לחסידיו המושבעים. חן הורשע בכל סעיפי האישום למעט סעיף אחד - תקיפת אחד הקטינים. מרדיו ירושלים נמסר כי בתום הדיון בבית המשפט אמר חן כי לא נעשה עימו צדק.

 

הכרעת בית המשפט מהווה את אחד מרגעי השיא של הפרשה הסבוכה שבמהלכה ברח חן לחו"ל ולבסוף הוסגר לאחר שנתפס בברזיל. קודם לכן הורשעו אמם של שמונת הילדים וארבעה חסידים של חן שהתעללו בילדים. תחילת הפרשה כאשר אבי הילדים הכיר את חן כשהחלו ללמוד יחד ולפקוד קברי צדיקים. כשיחסי ההורים החלו להתערער, אמר חן לאב לעזוב את הבית.

 

ארבעת החסידים נשלחו לגור עם אמם של הילדים, לאחר שחן אמר לאב לעזוב את הבית. כשזו התקשתה בחינוך הילדים, קבע חן כי בילדי המשפחה שוכנים מזיקים ושדים. לשם הוצאתם, הוא הנהיג "תיקונים" שבוצעו בהם, כלומר, אותם מעשי התעללות שכללו טלטול, הכאה, כליאה במזוודה, קשירות, שריפת איברים, האכלת צואה ועוד. מעשי ההתעללות היו כה קשים עד כי הביאו את אחד הילדים, בן 3.5 בזמנו, למצב של תרדמת.

 

האם הפכה עם הזמן לבת זוגו של חן ושיתפה עמו ועם החסידים פעולה. כך תואר בכתב האישום נגד אחד החסידים, דוד קוגמן, טלטול הילדים: "אוחזים אותם בגבם, בכתפיהם, או בידיהם וברגליהם ומנערים אותם כאשר ראשם מטלטל בעוצמה קדימה ואחורה ומצד אל צד". עוד מתואר כיצד קשרו את גפיהם באמצעות אזיקונים מפלסטים וחבלים למשך שעות ארוכות והיכו את אחד הילדים בפניו.

 

במסגרת עסקת טיעון גזר בית המשפט על על אמם של הילדים חמש שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי. ארבעת חסידיו של חן, רועי צורף, דוד קוגמן, שמעון גבאי ואברהם מסקלאצ'י, הורשעו ונשלחו לכלא לאחר שהשופטים קבעו כי הם "איבדו את עמוד השדרה המוסרי שלהם ובמעשיהם עד היום אין כל חרטה". על קוגמן נגזרו 20 שנות מאסר , על מסקלאצ'י וגבאי נגזרו 17 שנות מאסר וצורף נשלח לכלא לתקופה של שנתיים וחצי. עורכי דינם התקשו לקבל את גזר הדין הכבד וסנגורו של צורף אף הודיע כי יערער לבית המשפט העליון.

"לייסר את הילד? זה לשון תורה. לא כמו באינקוויזיציה"

אתמול פורסמו בחדשות 10 באופן בלעדי קלטות שבהן מדבר לראשונה מי שכונה "הרב המתעלל" על המשפט המתנהל נגדו. חן שוחח עם י', בחור חרדי שהחליט לבדוק את הפרשה לאחר שלטענתו, מצא בעדויות סתירות. הנאשם אמר לי' מבין כותלי בית המעצר כי אנשים מלאים קנאה בו. "הם לא מקנאים בייסורים שיש לי, אבל מקנאים בחוכמה הזו", קבע.

 

בנוסף אמר: "הפרקליטות לא טענה שום דבר על התעללות אלא רק שהייתי משפיע באופן חזק על אנשים, מרעיב אותם, לא נותן להם לאכול ומחייב אותם ללמוד הרבה ולא לישון בלילה. לא נטען על אלימות נוראה או כוויות". כשנשאל על התיעוד של הפעולות אותו ערכה החבורה ובייחוד מה הכוונה במשפט "לייסר את הילד" הכתוב במחברות המתעדות, ענה לו הנאשם כי הוא מנוע מלהשיב על שאלות שכאלו מכיוון שאינו יודע מי הכותב אך הסביר כי המשמעות של ייסור היא "לא כמו שעושים באינקוויזיציה. זה לשון תורה".