בית המשפט קבע: עד 20 שנות מאסר לחסידיו של אליאור חן

הארבעה שהורשעו בהתעללות קשה בילדים קיבלו עונשי מאסר כבדים. השופטים ציינו בגזר הדין כי "המורשעים איבדו את עמוד השדרה המוסרי שלהם" וכי גילו אנושיות רק כשביקשו להקל בעונשם

(2:13 דקות)

עונשי מאסר כבדים נגזרו היום (שלישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים על ארבעה מחסידיו של ה"רב", אליאור חן. הארבעה, רועי צורף, דוד קוגמן, אברהם מסקלאצ'י ושמעון גבאי, הורשעו בחודש מאי האחרון, בשורה של עבירות התעללות קשה בילדים וכעת גזר בית המשפט עליהם עונשים של עד 20 שנות מאסר.

 

מרדיו ירושלים דווח כי על דוד קוגמן נגזרו 20 שנות מאסר בפועל, על אברהם מסקלצ'י ושמעון גבאי 17 שנים, ורועי צורף נשלח לכלא לשנתיים וחצי. השופטים ציינו בזמן מתן גזר הדין כי "המורשעים איבדו את עמוד השדרה המוסרי שלהם ובמעשיהם עד היום אין כל חרטה". עוד צוין כי במעשיהם, פגעו הארבעה בתבונתם של הילדים בנוגע לשכר ועונש.

 

השופטת נאווה בן אור אמרה כי הפעם היחידה שגילו רגש אנושי הייתה כשביקשו להקל בעונשם אולם בכל שלב העדויות "הם לא הנידו עפעף". לראיה נכתב כי הם צחקו בבית המשפט כשהוצגו בדיונים תמונות של אחד הילדים מוכה וחבול.

 

שר הרווחה, יצחק הרצוג, בירך על גזר הדין הכבד. "החלטת בית המשפט להטיל עונשי מאסר כבדים על חסידי אליאור חן, מציבה סכר משמעותי בפני גל התעללות בילדים. זהו מסר חשוב לכל מי שידו קלה על ההדק בכל הקשור לפגיעה בילדים חסרי ישע", הדגיש.

סנגורו של רועי צורף: "נערער לעליון"

עורך הדין יהודה שושן, סנגורו של אברהם מסקלאצ'י הביע את מורת רוחו מגזר הדין. "העונשים שניתנו כאן הם מהקשים ביותר שניתנו בתיק שכזה. התיק היה מונע לאורך כל הדרך מאינטרסים כאלה ואחרים, גם של האמא וגם של הילדים", ציין שושן. הוא אמר כי אין ספק שהילדים עברו התעללות, אולם "השאלה באיזה תצורה ועל ידי מי".

 

סנגורו של רועי צורף, צדוק חוגי, הודיע כי יערער לבית המשפט העליון. "מדובר בעונש קיצוני בחומרתו", טען והוסיף כי הוכח "שאי אפשר לסמוך על עדותו של הקטין לכן אין מקום להביע חרטה". עוד ציין כי הלקוח שלו כפר באישומים שמיוחסים לו.  

 

משפטו של הנאשם המרכזי בפרשה, אליאור חן, עדיין מתנהל. כתב האישום ייחס לו שמונה סעיפי אישום המגוללים מקרי התעללות שביצע והורה לבצע בילדי המשפחה באמצעות חסידיו. בין היתר הואשם חן בעבירות רבות של התעללות בקטין או בחסר ישע, תקיפת קטין הגורמת חבלה חמורה ותקיפת קטין הגורמת חבלה של ממש. על אמם של הילדים נגזרו חמש שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי במסגרת עסקת טיעון. האם הייתה זוגתו של חן ושיתפה עמו פעולה בזמן ביצוע מעשי ההתעללות וההזנחה בשמונת הילדים.