אוקראינה: ישראלי נדקר למוות במהלך קטטה באומן

הישראלי הותקף לפי החשד על ידי תושבי העיר. הוא הועבר לבית החולים, שם נקבע מותו. באוקראינה פועלים להעברת גופתו לישראל. בימים אלה מציינים באומן 200 שנים למותו של רבי נחמן מברסלב

(1:41 דקות)

ישראלי נדקר הלילה (ראשון) למוות באומן שבאוקראינה במהלך קטטה עם תושבי העיר. לפי דיווחים הצעיר, שמואל מנחם טובול, שהתגורר במקום - הועבר לבית חולים, שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. הקהילה היהודית ובראשה הרב משה אסמן, ומנכ"ל הקהילה במדינה ונציג זק"א, יעקב זילברמן, פועלים להשבת גופתו לישראל בלי שתנותח לפני.

 

מעדות מקומית עולה כי אחיו של הנרצח, רפאל טובול, הציע לצעירים כסף בכדי שיניחו לנפשם, כשחשש כי מדובר בניסיון שוד. הם סירבו, שלפו סכין ודקרו את שמואל ארבע דקירות, אחת מהן הישר בליבו. שמואל התמוטט במקום, איבד את הכרתו ובבית החולים המקומי נקבע מותו. גם רפאל נדקר במהלך העימות עם השלושה ונפצע קל ברגלו ובשיניו.

 

באומן מציינים היום 200 שנה לפטירתו של רבי נחמן מברסלב. רכבת אווירית של עשרות מטוסים הובילה בשבועות האחרונים אלפי ישראלים שביקשו להגיע לקברו של הרב. לפי ההערכה כ-25,00 אלף יהודים הגיעו השנה לעיר בחגים. 

 

כלי התקשורת האוקראיניים דיווחו לפני כשבועיים על מספר אירועים אלימים שבהם היו מעורבים אנשים שהגיעו לקברו של רבי נחמן. באחד המקרים פרצו עימותים בין הנוכחים במתחם למשטרה. כ-500 בני אדם הקיפו את מכוניתם של שני אזרחים אוקראינים, לאחר שלכאורה תפסו אותם גונבים מבניין שהושכר למבקרים.

כוחות הביטחון האוקראינים הגיעו למקום בנסיון לחלץ את השניים. שני שוטרים ישראלים שנכחו במקום סייעו להשתלט על המהומה ולא דווח על נפגעים. שני המקומיים הועברו לחקירת המשטרה.

 

מספר ימים לפני כן אירע מקרה חריג נוסף, כמה מבקרים השחיתו מכונית של אדם שנהג לטענתם במהירות בקרב קהל ששב מתפילת תשליך. מאות בני אדם הגיעו למקום וחסמו את הרכב. כמה בני אדם השליכו אבנים ובקבוקים לעבר המכונית והמשטרה הגיעה למקום כדי לפזר את ההתקהלות.