BETA

06.06.2015

01:40

ריבלין עם תלמידי בית הספר הדו לשוני בירושלים.
ריבלין עם תלמידי בית הספר הדו לשוני בירושלים.,
מארק ניימן, לע"מ

שתי גדות לריבלין: למה ואיך הפך הנשיא לקונצנזוס לאומי?

שנה אחרי שנבחר לתפקיד נשיא מדינת ישראל העשירי, נראה שראובן ריבלין הצליח במה שנדמה כמשימה בלתי אפשרית – להאפיל על קודמו, שמעון פרס. תוך זמן קצר מאז שנכנס למשכן הנשיא, ריבלין הפך לקונצנזוס בקרב שמאל וימין כאחד. שורה של מעשים, מחוות והתבטאויות, הקימו על ריבלין לא מעט טוקבקיסטים אבל גם הפכו את מוסד הנשיאות הסמלי, לסמל של חיבור בתקופה של התפוררות

בימי ממשלתו הרביעית של נתניהו, כשמעמדם של אנשי הליכוד הוותיקים כמו בני בגין ומרידור נדחק לטובת כוחות חדשים, הפכה שנתו הראשונה כנשיא של ראובן ריבלין, הרוויזיוניסט והבית"ריסט הגאה, לתופעה חריגה. ספק אם בפוליטיקה הישראלית תימצא היום מפלגה שתעמוד מאחורי משנתו של הנשיא ללא סייג. ספק גם אם תימצא אחת שתתנגד לה.

 

רק לאחרונה הראה סקר "הארץ" כי שביעות הרצון מריבלין בן ה-75 בקרב מצביעי השמאל והמרכז גורפת ורחבה. בימין מצבו טוב פחות, אך האהדה כלפיו נותרה גבוהה. שנה בלבד מאז נבחר להחליף במשכן את שמעון פרס, איש "מחנה השלום" הנצחי, הצליח ריבלין להיכנס לנעליים הגדולות ואף להאפיל עליו.


"התחושה בימין היא שאדם מתוך המחנה הולך כמה צעדים קדימה מדי עם האמירות שלו", מסביר פרופסור אשר כהן מהחוג למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן. "הוא כאילו נעלם מהשיח של צד אחד במפה הפוליטית, ואי אפשר באמת להיות ממלכתי כשרק צד אחד רואה אותך ככזה", ממשיך כהן.

 

 

ריבלין בטקס האזכרה ליהודי אתיופיה.
 

ריבלין בטקס האזכרה ליהודי אתיופיה.(מארק ניימן - לע"מ)

 

"הנשיא הנכון בזמן הנכון"

כדי להבין את הציפיות של הימין מריבלין מומלץ לחזור לצמתים בהם בלט לאורך השנים. מהסכם אוסלו ועד תוכנית ההתנתקות, ריבלין היה שם לתקוף בלשון אידיאולוגית חדה כל איום על חזון "ארץ ישראל השלמה", וכמו חלק מחבריו דאז, תמך בסיפוח הפלסטינים למדינה אחת. את גרסתו למדינה היהודית-דמוקרטית אינו מסתיר גם היום.


ובכל זאת, נדמה כי התפיסה סביב ריבלין של השנים האחרונות השתנתה. לדעת ראש מכון "שחרית", ד"ר אילון שוורץ, השינוי התרחש על רקע שאלת יסוד שבה מתלבטת ישראל. "ריבלין הוא הנשיא הנכון בזמן הנכון", שוורץ קובע ומוסיף: "הישראלים שואלים את עצמם כיצד לבנות חיים משותפים בין השבטים, בזמן שהן מפלגות השמאל והן מפלגות הימין הן למעשה סקטוריאליות. לעומתן, ריבלין מציע לציבור עמוד שדרה אמפאתי משותף".

 

למרות החזון, גם שוורץ מודה כי לפי שעה הסגנון הנשיאותי יוצר לא מעט בלבול. כך אולי ניתן להסביר את מה שקרה במהלך ההסלמה האחרונה בירושלים, אז השווה ריבלין בין ההתקפות על הרכבת הקלה לבין "הבנייה בהיחבא" בעיר. בהזדמנות אחרת הצהיר כי הוא "לא נרתע ממשא ומתן עם חמאס".

 

 

 

ריבלין עם שלמה ארצי. יכול למלא בלי בעיה את האמפי בקיסריה
 

ריבלין עם שלמה ארצי. יכול למלא בלי בעיה את האמפי בקיסריה(בית הנשיא)

 

לכתבות נוספות:

>>ריבלין הושבע לנשיא ה-10: "המסר לאויבנו - לא תוכלו לנו"

>>ריבלין נבחר לאחד מגיבורי השנה של עיתון ה"גארדיאן"

>>ריבלין: "לא צריך לכפות לשיר 'נפש יהודי' בהמנון"

 

זה לא עצר שם. "המצפון הלאומי של ישראל" כפי שכונה על ידי עיתון ה"גארדיאן" הבריטי, התנגד גם לחוק הלאום, קרא להקים עיר ערבית חדשה, ואל מול אזהרות נתניהו ביום הבחירות מנהירה מאסיבית של ערבים לקלפיות קבע כי "מי שמפחד מפתקים יקבל אבנים".


לדברי מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, "קיימת בינינו מחלוקת גדולה בנושאים כמו השטחים והכיבוש, אבל מול אפשרות של אפס אחוזי הסכמה אני מעדיף 50%. עם ריבלין יש לי אפילו יותר". לטענתו, ההתפעלות מריבלין הגיעה לכל השמאל. "הוא מתגלה לא רק כנשיא של טקסים וסמליות אלא של תוכן אמיתי בתחומי זכויות ודמוקרטיה", אופנהיימר הוסיף.

 

נדמה כי את מרב התסיסה הציבורית סביבו, החיובית והשלילית כאחד, עורר ריבלין בצעדים סמליים-דווקא הנוגעים לעניינים שבתוך הקו הירוק. בין היתר, ביטל הופעה של הזמר עמיר בניון במשכן הנשיא לאחר שזה שר על "ערבי כפוי טובה"; או קבע שאין צורך לכפות לשיר "נפש יהודי" בהמנון והגיע לציין עם תושבי כפר קאסם את הטבח שהתרחש במקום ב-1956. הנשיא הראשון לעשות זאת.


מבחינת פרופסור כהן, זהו בדיוק השיח שמקים על ריבלין את ביתו הפוליטי. "מתי שמעת אותו מדבר על מתנחלים בהקשר חיובי?", הוא שואל. "כשריבלין יוצא בהתבטאות ש'החברה הישראלית חולה' זה נתפס במחנה הלאומי כאמירה השייכת לטענות והתלונות בשמאל. החברה 'חולה'? יש בה פגמים שצריך לתקן". אולם, גם הוא מודה: "ריבלין נותר רוויזיוניסט בנשמתו ולא שינה את עמדותיו".

 

 

ריבלין ונתניהו בטקס השבעת הכנסת
 

ריבלין ונתניהו בטקס השבעת הכנסת (רויטרס)

 

"הוא פשוט מציע להם נרטיב משותף"

בחודש ינואר האחרון, על רקע התבטאותו בנוגע לאלימות בירושלים, התקיים מפגש בין הנשיא לקבוצת פעילי ימין. זאת, תחת הסכמת הפעילים לתנאי שהציבה לשכת ריבלין לפיו ימנעו מ"פוגענות" כלפיו - אולי סימן כי למרות הביקורת במחנה טרם גמרו אומר על תייגו כ'שמאל'. "אם היו קוראים לנשיא זהבה גלאון הימין היה עושה לו רצח אופי", קובע אופנהיימר, "כנראה שגם שם מבינים שעמדות דמוקרטיות וליברליות ראויות להערכה".


עבור שוורץ לא מדובר בגילוי. "רוב הציבור בישראל מורכב ומתון ממה שבשיחת הסלון אנחנו אוהבים לחשוב וזו הסיבה לתגובה הציבורית לריבלין", הוא טוען. לדבריו, "הרבה ישראלים חשים זיקה לארץ ישראל לצד דאגה בעניין השטחים, ריבלין פשוט מציע להם נרטיב משותף. הוא צועק: 'אני איש ימין קלאסי - אבל האחרים הם לא שקופים מבחינתי".

 

לפי שעה זה כנראה עובד. הן פרופסור כהן, הממוקם במקום ה-24 ברשימת הבית היהודי, והן אופנהיימר מסכימים כי ריבלין נותר נאמן ל"עיקרון ההדר הבית"רי". "אפשר להתווכח על הדרך המדינית, אבל יש ערכים משותפים שאמורים להיות נחלת הכלל", מסביר אופנהיימר, "לא פחות מהנושא המדיני, חשוב הטיפול בהתפוררות הדמוקרטיה והגזענות. לכן החיבור הזה מפתיע ומרענן".

 

כמוהו, גם שוורץ מבהיר שהוא אופטימי. "עד היום כל צד במפה הפוליטית התאפיין באמונה שהוא היחיד שמחזיק בערכים של דאגה לאחר", הוא אומר, "במדינה שמאבדת את הנרטיב המרכזי שלה מעודד לגלות את התגובה לריבלין. הציבור כאילו עונה לו: 'כן, אנחנו מאמינים בסיכוי ליצור עולם ערכים משותף".