BETA

18.04.2015

23:02

עודכן:

גאווה מהולה בעצב – משרד הפנים מסרב להעלות ארצה את אחיו של זוכה הצל"ש

צ'אלאצ'ו מקונן, לוחם סיירת גבעתי, זכה בציון לשבח על כך שנכנס למנהרה ורדף אחר חוטפי גופתו של סרן הדר גולדין ז"ל. כשעמד שם בטקס הצל"שים, הוא חש גאה, אבל בגאווה זו היה טעם חמוץ. מפקדיו וחלק מבני משפחתו של מקונן זכו לראות אותו עונד את הסיכה, אך אחיו נשאר שם באתיופיה, משום שמשרד הפנים מסרב להעלותו לארץ

סמל ראשון צ'אלאצ'ו מקונן, בן קהילת הפלאשמורה באתיופיה עלה לארץ ולפני הגיוס לצבא היו לו שלוש משימות. "רציתי להוציא רישיון נהגיה, להגיע ליחידה טובה בצבא ולמצוא חברה. לשמחתי עמדתי בשלושתן", אמר סמ"ר מקונן שלא רק הגשים את משימותיו, אלא עשה הרבה מעבר לכך.

 

לפני מספר שבועות עמד מקונן, לוחם בגדוד הסיור של חטיבת גבעתי מול אלוף פיקוד הדרום, הצדיע לו וקיבל ציון לשבח על כך שנכנס למנהרה אליה נחטפה גופתו של סגן הדר גולדין ז"ל. מקוננן התרגש וזכה לענוד את האות היוקרתי, רק דבר אחד צבט לו בלב, זה שאחיו לא נכח בטקס.

 

אחיו של ה"צל"שניק" נשאר באתיופיה ומשרד הפנים לא מאפשר לעלות אותו ארצה, בטענה שהוא, כמו רבים מבני הפלאשמורה, אינו מוגדר יהודי. "כשעליתי על הבמה לקבל צל"ש הייתי מאוד גאה, אבל גם מאוכזב. כבר 10 שנים שאני פה, ואח שלי שם", אומר צ'אלאצ'ו שעד השחרור שלu הסתובב עם סיכת הציון לשבח אותה קיבל עמוק בכיס.

 

 

צ'אלאצ'ו מקונן - לוחם סיירת גבעתי שזכה בצל
 

צ'אלאצ'ו מקונן - לוחם סיירת גבעתי שזכה בצל"ש על תפקודו ב'צוק איתן'(חדשות 10)

 

שם באתיופיה מחכים עוד עשרות אלפי יהודי פלאשמורה, הנקראים גם יהודים "מומרים". עד היום יהדותם מוטלת בספק ולפני שנתיים סגרה המדינה את הדלת בפני אותם יהודים ממומרים ומבצע ההעלאה האחרון נחתם. אחיו של מקונן, לא היה בין אלו שהספיקו לעלות למטוס.

 

גם אחותו של ארגוואי טספה, נשארה באתיופיה, מה שלא הפריע לצה"ל לגייס את אחיה שלחם בשתי מערכות בעזה בעת שירותו בסיירת הצנחנים. "משהי מדובר צה"ל התקשרה אלי ואמרה לי לא להתראיין", אמר טספה שסיפורו הגיע למערכת כבר לפני כמה חודשים.

 

נכון להיום למשרד הפנים הוגשו כ-4,000 בקשות בדרישה להעלות לישראל 30-40 אלף איש, בני הפלאשמורה שמחכים למטוס הבא של הסוכנות היהודית. המטוס הבא כנראה לא יגיע מהר במיוחד, משום שהמדינה תתקשה להעלות כל כך הרבה אנשים. כעת התקווה של מקונן וטספה, היא איחוד משפחות.

 

חבריו של צ'אלאצ'ו לסיירת, החליטו לאסוף כסף ולשלוח את חברם לאתיופיה. החייל המעוטר עלה בפעם השנייה בחייו על מטוס ונסע לארץ הולדתו, שם פגש את אחיו לראשונה לאחר 10 שנים. הוא נלחם בתוך הגיהינום העזתי בשם מדינת ישראל, היום הוא אוסף הרהרי ניירת ונלחם מול המדינה.

 

 

העלאת בני הפלאשמורה לארץ
 

העלאת בני הפלאשמורה לארץ(חדשות 10)

 

לכתבות נוספות:

>>האם המשטרה מפלה בצורה שיטתית את יוצאי אתיופיה?

>>עולי אתיופיה סיכנו הכול - רק בשביל להצטופף שנים במרכזי קליטה

 

תגובת משרד הפנים:
"אנו מעריכים את פועלם ואת תרומתם של שני החיילים לביטחון המדינה, אשר לא ניתן בשום אופן להתעלם ממנה, ונעשה כל שניתן כדי לסייע בידיהם. לאור זאת, הנחה שר הפנים גלעד ארדן לדון בבקשותיהם בדחיפות והללו ידונו כבר ביום שני הקרוב בוועדת החריגים. בבואם לדון בבקשות, יתחשבו חברי הוועדה בתרומת החיילים ויבחנו את הבקשות ברוח חיובית. השר ארדן הבהיר כי מי שמשרת בצה״ל ומסכן חייו עבור המדינה ועבור תושביה זכאי לפי אמונתו להתאחד עם משפחתו".