11.08.2010

12:04

עודכן:

אשכנזי בוועדת טירקל: הדיון בשביעייה עסק בפרטים מבצעיים

הרמטכ"ל העיד בפני חברי הוועדה לחקירת אירועי המשט לעזה וחיזק את גרסתו של שר הביטחון. "התקלה הכי גדולה - לא חזינו את עוצמת ההתנגדות שבה נתקלו לוחמי השייטת", אמר אשכנזי

(02:02 דקות)

הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, העיד היום (רביעי) בפני ועדת טירקל לחקירת אירועי המשט לעזה. אשכנזי מסר את עמדתו על רקע ההבדלים הניכרים בין גרסאותיהם של שר הביטחון, אהוד ברק וראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעיקר בסוגיית היקף המידע שהועבר או לא לחברי פורום השביעיה טרם היציאה לפעולה.

 

"אני נושא באחריות לפעולה הצבאית", אמר אשכנזי בפתח דבריו וציין כי לחיילים ולמפקדים יש משימות להתכונן אליהן ולכן הוא זה שייצג את צה"ל. הוא הוסיף כי לדעתו ההחלטה להימנע מזימון מפקדים ככל שניתן היא נכונה ושיבח את הלוחמים.

 

אשכנזי מסר גרסה דומה לגרסתו של שר הביטחון, בשונה מדברי נתניהו ביחס לדיוני השביעייה. "בדיון הצגנו את התרחישים וההשלכות, לרבות ירי, נפגעים וכל מה שיכול להביך. התקבלה החלטה לעצור את המשט למרות ההשלכות", אמר. "העימות שהתקיים בפועל היה בלתי נמנע. זה מה שהם חיפשו". 

 

"גישתנו היתה שההשתלטות היא מוצא אחרון לכן היה צריך בכל דרך, מדינית או מודיעינית, למנוע את יציאת המשטים מתוך הבנה שאותן מדינות משלחות אחראיות על אזרחיהן. כך למשל מנע פעם נשיא קפריסין יציאת משט מארצו", ציין אשכנזי בעדותו.

 

"צה"ל הוא ארגון שקוף, מבוקר, לומד, מחוייב לבחון עשייה ולתחקר כל פעולה - כאן טמון הכח של הצבא", הוסיף. "נסייע ככל הנדרש להציג את מלוא העובדות והנתונים".

 

אשכנזי ציין את אומץ הלב ובאותה מידה גם את המידתיות שגילו הלוחמים אל מול מציאות מאד קשה שהם נתקלו בה על סיפון ה"מרמרה". "ברגע שהחלה הפעולה נקלעו לוחמי השייטת לסיכון חיים ופעלו בצורה יוצאת דופן. החיילים פתחו באש מוצדקת, ירו במי שצריך ולא במי שלא צריך". 

"לא ראינו את ה-IHH כארגון טרור"

הרמטכ"ל הביא בעדותו דוגמה של חייל אחד שהשתמש ברובה צבע, הותקף, עבר לנשק חי ואחר כך חזר שוב והשתמש ברובה הצבע שלו מתוך רצון למזער פגיעה באנשים שהיו על הספינה. לאחר מכן סקר אשכנזי את התעצמות חמאס מאז ההתנתקות באמצעות ההברחות ואמר שבשל כך התגבשה בצה"ל תפיסה שיש לעצור את המשטים.

 

הרמטכ"ל הצהיר כי בתחילת השנה התפרסמו הצהרות של הארגונים FREE GAZA ו-IHH בדבר ארגון משט גדול לעזה. "ה-IHH היה מוכר לנו מאירוע קודם במצרים בו התעמתו אנשיו עם כוחות מצריים. הבנו שמצפה לנו משט ייחודי, מורכב יותר עם סיכון גדול יותר. הדבר קיבל ביטוי באופן שבו התבצעו ההכנות. המודיעין שהיה לנו הצביע על כך שזה משט חריג של מאות אנשים אבל לא ראינו את ה-IHH כארגון טרור".

 

"הציביון האיסלאמיסטי והקשר לחמאס היה ברור לנו וצבע אותו בצבעים אחרים מאשר ארגוני שלום אבל אני לא יכול להגיד שאני מתייחס אליו היו כארגון טרור כמו הג'יהאד", אמר הרמטכ"ל. "אני לא יודע אם יש מדינה בעולם שהגדירה אותו כארגון טרור".

 

בתגובה אמר לו יו"ר הוועדה, יעקב טירקל: "זה מוזר שמול סיכולים כל-כך מרשימים כמו הקארין איי ופרסומים על פעולות סיכול במקומות מרוחקים, לי נראה מוזר המידע הדל שהיה לכם לגבי המרמרה". "זה נכון", ענה לו אשכנזי. "לא ידענו מספיק על הארגון, רמת הידע של צה"ל לגבי הארגון הזה לא היתה באותה רמה שיש על ארגונים אחרים כי הם לא היו בסדר העדיפויות".

"כל החיילים צויידו בנשק חם ונשק קר"

ביחס לפעולה עצמה הצביע אשכנזי על הטעויות העיקריות וטען כי התקלה הכי גדולה שהוא רואה היא שלא חזו את עוצמת ההתנגדות שבה נתקלו חיילי צה"ל כשניסו להשתלט על הספינה. "השגיאה המרכזית היא שהערכנו שנוכל בתוך דקה להוריד 15 לוחמים לגג הסיפון שיאבטחו את השטח הסטרילי. פה היתה השגיאה. היינו צריכים להבטיח תנאים אחרים. לשים בצדדים של הפעולה אנשים עם נשק מדוייק שינטרלו את אלה שמונעים ממך לרדת".

 

על ההכנות לפעולה אמר הרמטכ"ל כי בתדריכים כבר הובן שיכול להיות שיהיה ירי ולכן כל החיילים צויידו בנשק חם ונשק קר. "אני הגדרתי את הוראות הפתיחה באש ומפקד חיל הים תדרך את החיילים אישית. ככלל - אל מול התנגדות פיזית מפעילים התנגדות פיזית. מפעילים נשק חם רק כשיש לך סכנת חיים".

 

"הטורקים טוענים שמהנתיחה הפתולוגית של גופות ההרוגים עולה תמונה שהם נורו מטווח קרוב ולמעשה הוצאו להורג", אמרו לו טירקל. אשכנזי תקף את הדברים ואמר: "אני דוחה את זה בבוז. אני מכיר את החיילים. היה ירי מטווחים קרובים. אם רוכנים מעל חייל עם גרזן - הוא שולף נשק ויורה. רצו אליהם מכל כיוון ותקפו אותם. היה שם אולם עם 400 איש שאף אחד שהיה בו לא נשרט".

"לעשות מאמץ עליון להימנע מפגיעות בגוף ובנפש"

אתמול כאמור, העיד שר הביטחון בפני חברי הוועדה. "אני לוקח את האחריות להחלטות הדרג המדיני והצבאי", אמר ברק בפתח דבריו. "ההחלטה על פעולות המשט התקבלה על ידי ראש הממשלה, על ידיי ועל ידי פורום השביעייה לאחר שנבחנה הדילמה של שבירת המצור הימי מול הנזקים המדיניים". הוא ציין כי בניגוד לדברי ראש הממשלה, הדיון בפורום זה לא היה דיון תקשורתי או הסברתי, אלא "דיון מודיעיני שהתייחס לתרחישי קיצון".

 

ברק חזר בעדותו שוב ושוב על המשפט אותו השמיע אשכנזי בדיון: "זה הולך להיות קשה, אבל בכל זאת נבצע את זה". זאת, כנראה ברמיזתו לכך שהאחריות לביצוע הלא מוצלח של עצירת המשט מוטלת על צה"ל, לעומת הדרג המדיני שנושא באחריות להחלטה לעצור את המשט. לדברי ברק, הצבא אמר שניתן לבצע את המשימה.

 

יום קודם לכן העיד נתניהו בוועדה והבהיר כי לקראת הגעתה של המרמרה הורה "לעשות מאמץ עליון להימנע מפגיעות בגוף ובנפש", וחילק את המשימות השונות בין הצמרת המדינית והביטחונית לקראת יציאתו לפגישה עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה.