BETA

10.08.2010

11:44

עודכן:

אהוד ברק בוועדת טירקל: "לוקח את האחריות"

לאחר נתניהו, גם שר הביטחון מעיד בפני הוועדה לחקר אירועי המשט ומתייחס לשיקולים המבצעיים שעמדו בבסיס ההחלטה לשגר את צוותי שייטת 13 אל הספינה "מרמרה". "יש לנו צבא עם רמטכ"ל וחיילים מצוינים", אמר

(2:25 דקות)

שר הביטחון, אהוד ברק, מעיד הבוקר (שלישי) בפני הוועדה לחקר אירועי המשט הטורקי לרצועת עזה, המכונה "ועדת טירקל". "אני לוקח את האחריות להחלטות הדרג המדיני והצבאי", אמר ברק בפתח דבריו.

 

"יש לנו רמטכ"ל מצוין, מפקדים מצוינים וחיילים מצוינים", הוא הבהיר, והוסיף: "ההחלטה על פעולות המשט התקבלה על ידי ראש הממשלה, על ידיי ועל ידי פורום השביעייה לאחר שנבחנה הדילמה של שבירת המצור הימי מול הנזקים המדיניים". הוא ציין כי בניגוד לדברי ראש הממשלה, הדיון בפורום זה לא היה דיון תקשורתי או הסברתי, אלא "דיון מודיעיני שהתייחס לתרחישי קיצון".

למעשה, התיאור של שר הביטחון לגבי מה שקרה בשביעייה באותו דיון שבו הוחלט לעצור את המשט שונה לחלוטין מהתמונה שצייר ראש הממשלה. לדברי נתניהו, ההצגה של פעולת צה"ל נעשתה בצורה אגבית, כאשר דיון השביעייה עסק בעיקר בהיבטים התקשורתיים על מה שצפוי בעקבות עצירת המשט. אך לפי ברק, נערך דיון רציני, הוצגו חלופות לפעולת צה"ל והועלו רעיונות מדיניים, כולל מתן אפשרות לאוניות הטורקיות להגיע לרצועת עזה. 

 

ברק חזר בעדותו שוב ושוב על המשפט אותו השמיע אשכנזי בדיון: "זה הולך להיות קשה, אבל בכל זאת נבצע את זה". זאת, כנראה ברמיזתו לכך שהאחריות לביצוע הלא מוצלח של עצירת המשט מוטלת על צה"ל, לעומת הדרג המדיני שנושא באחריות להחלטה לעצור את המשט. לדברי ברק, הצבא אמר שניתן לבצע את המשימה.

 

בלשכתו של ברק קיבלו בזעם ובתדהמה את עדותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול מול הוועדה. ראש הממשלה, ששהה בחו"ל במהלך האירוע, גלגל, כזכור, את האחריות לאירועים לפתח לשכתו של שר הביטחון. בלשכת ברק זעמו על הפרסום, ונתניהו נאלץ לפרסם שלוש הודעות הכחשה והבהרה.

בעדותו הבהיר נתניהו כי לקראת הגעתה של המרמרה הורה "לעשות מאמץ עליון להימנע מפגיעות בגוף ובנפש", וחילק את המשימות השונות בין הצמרת המדינית והביטחונית לקראת יציאתו לפגישה עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

 

את עדותו פתח ראש הממשלה בהצהרה קצרה והביע אמון בפעולת הוועדה: "אני משוכנע שבסוף חקירתכם יתברר שמדינת ישראל וצה"ל פעלו בהתאם לחוק הבינלאומי ושלוחמי צה"ל על סיפון המרמרה גילו אומץ לב בלתי רגיל במילוי משימתם ובהגנה על עצמם מפני סכנת חיים ממשית". 

 

הוא ציין כי עצם הופעתו בפני הוועדה היא ההוכחה הטובה ביותר לסטנדרטים הגבוהים שלפיהם פועלת הדמוקרטיה הישראלית, בניגוד למשטרים אחרים במזרח התיכון. בהמשך פנה נתניהו לתקוף את חמאס, שהפך לטענתו את רצועת עזה למובלעת טרור בחסות איראן, והאשים את הארגון בביצוע פשעי מלחמה. "אני מבקש מהוועדה לדרוש בסיכומיה את שחרורו של גלעד שליט, וכצעד ראשון - ביקור נציג הצלב האדום אצלו", הוסיף.

 

בתוך כך, שיגרה אמש יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, מכתב לשופט בדימוס טירקל, וביקשה להעיד בפני הוועדה. "עדותו של ראש הממשלה נתניהו מהיום לא נותנת ביטוי ראוי ולא משקפת נכונה את ההיבטים המדיניים והביטחוניים שהיו בבסיס קבלת ההחלטה בדבר הטלת הסגר ולצורך בו, כפי שנשקלו בעבר על ידי הגורמים האחראים לכך - ואני בכלל זה", כתבה לבני. היא הוסיפה: "מדיניות כוללת זו רלבנטית הן ביחס לנסיבות שהובילו למשט עצמו והן להקשר הרחב יותר בו נתקבלו אירועי המשט בזירה הלאומית והבין-לאומית".