BETA

קורא לסדר: נתניהו ופרס ישראל - גם ספין צריך לדעת לעשות

יש מספיק עוולות ודברים צורמים ברשימת הזוכים של פרס ישראל, ואם ראש הממשלה היה בוחר זווית אחרת להתערבות, התועלת הפוליטית שלו היתה יכולה להיות גבוהה יותר • וגם: מה עומד מאחורי ההתעוררות האחרונה בקמפיינים, האם לפיד חומק מתחת לרדאר, ואיך באמת צריך לקרוא ל"ישראל היום" • הטור הפוליטי של נחמיה גרשוני-איילהו

מה חשב רביב דרוקר על פרס ישראל?

בימים האחרונים פרצה לחיינו "סערת פרס ישראל". לשכת ראש הממשלה, שמכהן כעת גם כשר החינוך, התערבה במינוי שופטים לוועדת פרס ישראל ופסלה מינוי שופטים חדשים עקב דיעותיהם הפוליטיות. הררי מילים נשפכו על הנושא בתוך ימים ספורים, עד שהבוקר (שישי) נאלץ נתניהו להתקפל והודיע כי קיבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה, שקבע שאין להתערב במינוי שופטים בתקופת הבחירות.


אחד הטיעונים שהועלו על ידי פרשנים פוליטיים היה שנתניהו קובע את סדר היום, ומרוויח קולות מעצם הוויכוח. רוב השופטים והמועמדים שפרשו מפרס ישראל לספרות היו אנשי שמאל מוכרים, והמאבק שלהם בהחלטה הוא "רווח נקי" של נתניהו - כלומר: מדובר בספין.

אם הטענה הזאת נכונה, מדובר בספין לא מוצלח או גרוע. סביר יותר לחשוב שמדובר בניצול הזדמנות של לשכת ראש הממשלה (שמכהן כשר החינוך, כאמור) או אירוע שיצא משליטה, וזאת משני טעמים - הראשון, מדובר בחשיפה של כתב "הארץ" אור קשתי, לא בדיוק הגורם שאליו לשכת ראש הממשלה צפויה להדליף כזאת ידיעה; והשני, לא נעשתה הכנה של דעת הקהל לפסילה כזאת.

 

>> לטורים קודמים של "קורא לסדר"

מבולבלים? על המחלוקת בעבודה סביב תוכנית טרכטנברג

מה באמת הרתיח את מצביעי הבית היהודי בפרשת אוחנה

השתלטות עוינת: אילו פוליטיקאים יכולים לשנות מבפנים?

מי הפוליטיקאים הכי פופולריים בבחירות המקדימות?

מי מפזר הכי הרבה הבטחות לפני הבחירות, ולמה?

 

פרס ישראל ידוע ומוכר כפרס בו זוכים בעיקר גברים אשכנזים חילוניים. עבודת מחקר פשוטה למדי היתה יכולה להציג את פילוח הזוכים בשנים האחרונות, או של הרכבי ועדות הפרס, ולעורר דיון ציבורי נוקב על הנושא. דבר מעין זה היה יוצר מצע נוח לספיגת הפסילה - נתניהו היה מנחה את הגורמים המקצועיים במשרד החינוך "לנער" את ועדות הפרס, ואולי היה מרוויח גם כמה קולות מרכז או התבטאות תומכת של כחלון. כיום נתניהו יכול רק לקוות שהרוויח עוד כמה קולות של הימין הקשה, אפילו על חשבון אלי ישי שמתחזק בסקרים.

 

 

זוכי פרס ישראל 2000-2015 בחלוקה לפי מוצא אתני
 

זוכי פרס ישראל 2000-2015 בחלוקה לפי מוצא אתני("מידע", נחמיה גרשוני-איילהו)

 

 

זוכי פרס ישראל 2000-2015 בחלוקה לפי מקום הולדתם
 

זוכי פרס ישראל 2000-2015 בחלוקה לפי מקום הולדתם("מידע", נחמיה גרשוני-איילהו)

 

 

זוכי פרס ישראל 2000-2015 בחלוקה מגדרית
 

זוכי פרס ישראל 2000-2015 בחלוקה מגדרית("מידע", נחמיה גרשוני-איילהו)

 

עבודת מחקר פשוטה למדי היתה יכולה להציג את פילוח הזוכים בשנים האחרונות, או של הרכבי ועדות הפרס, ולעורר דיון ציבורי נוקב על הנושא. דבר כזה היה יוצר מצע נוח לספיגת הפסילה

הקמפיינים מתעוררים. בערך

בשבוע החולף התעורר הקמפיין של "המחנה הציוני". זה התחיל מפרסומים על כך שהרצוג ולבני החליטו להחליף את משרד הפרסום, והמשיך בקמפיין חדש ותוקפני בהרבה - שממשיך להיכנס בנתניהו (כפי שעשה גם כחלון, עם מיקוד מסרים נגד נתניהו ולפיד). שמאלה מהם, מרצ התחילו "לירות בתוך הנגמ"ש" ותוקפים באגרסיביות את החיבור בין לבני להרצוג. "הליכוד" ו"הבית היהודי" התחילו גם הן להתנגח בעדינות מרובה, תוך הדגשה חוזרת ונשנית של החיבור הטבעי בין שתי המפלגות.

 

בכל המפלגות התחילו להבין שאם רוצים להשיג מנדטים נוספים, ובצורה משמעותית, אין טעם בניגוח של הצד השני, אלא דווקא בהדגשת ההבדל בין השותפים למחנה. מרצ חוששת להימחק מהמפה; בנט פוחד שהמפלגה תרד בגודלה (שלושה סקרים העניקו לו 11 מנדטים בלבד); הליכוד רוצה להיות המפלגה הגדולה ביותר, ונתניהו מקמפיין על בסיס החשש שהרכבת הקואליציה תוטל על המפלגה הגדולה ביותר. המצב הגיע עד כדי כך שנתניהו נאלץ להתחייב בציוץ שידיר את "המחנה הציוני" מהממשלה הבאה, ו"הבית היהודי" יהיו חלק אינטגרלי ממנה.

 

 

 

"כולנו" מגיבים לסרטון השבלולים בגינה של נתניהו(יוטיוב)

 

ובינתיים, יאיר לפיד ממשיך לחרוש את הקרקע, להפוך כל רגב אדמה ולמקד מסרים, בתקווה לשחזר ולו מחצית מהגידול המפתיע של מפלגתו בבחירות הקודמות. זכורה התבטאות של לפיד בימים האחרונים של בחירות 2013, כשעוד פורסמו סקרים: בכל יום שעובר, טען ימים ספורים לפני ההליכה לקלפי, אנחנו מרוויחים עוד מנדט. חשבו שהוא יהיר ומשוגע, אבל כנראה שהיה ללפיד על מה לסמוך.

 

ב-140 תווים

 

ש"סניקים רבים נזכרו בשמם המקורי, המזרחי, והחלו להשתמש בו במסגרת קמפיין השקופים של ש"ס. זה מזכיר לי שאף "שחור" לא חזר לשם משפחתו המקורי שוורץ

 

קורא לסדר

 

אנשים שקוראים ל"ישראל היום" ביביתון - תפסיקו. זה שלדותון, הוא משרת את האינטרסים של הבעלים, לא של אף אחד אחר.
(ותודה לרותם דנון)


הכותב הוא אנליסט פוליטי, ומקים "פרויקט 61" - מיזם העוסק בניתוח סקרי בחירות בישראל
נחמיה גרשוני-איילהו בטוויטר | פרויקט 61 בטוויטר ובפייסבוק