עסקת הרכש הבאה של ישראל - מטוס הקרב F 35

בחיל האוויר מאמינים שמטוס הקרב החדש F 35 יספק לוחמה פסיכולוגית חשובה למדינות באזור ועל כן ככל הנראה תיחתם עסקה לקניית פחות מ-20 מטוסים. עם זאת, בתערוכה האווירית שנערכת בימים אלו בלונדון, לא מעורר המטוס החדש עניין רב

(01:50 דקות)

בימים אלו מתקיימת בלונדון תערוכה אווירית אולם מטוס הקרב F 35, מטוס הקרב העתידי של העולם המערבי לא מעורר בתערוכה עניין רב. למרות זאת, ישראל תהיה ככל הנראה ככל הנראה בין הראשונות לקנות אותו.

 

ישנן שתי סיבות לחוסר העניין במטוס. מצד אחד אין לו מתחרים. מדובר במטוס הקרב היחידי שמדינות המערב יוכלו לקנות. סיבה נוספת היא שסר חינו של המטוס בגלל עיכובים רבים בפרויקט ועלייה מטאורית במחירו.

 

בעסקת הרכש הישראלית, תשלם ישראל סכום של 2.75 מיליארד דולרים בתמורה לפחות מ-20 מטוסים ונראה כי עד סוף השנה תיחתם עסקת הקנייה. בחיל האוויר מאמינים שקניית המטוס תעניק לישראל יתרון פסיכולוגי משמעותי על הסביבה.

המטוס הוא חדשני ביותר. מדובר במטוס חמקן שמערכות ההגנה של האויב יתקשו לראותו אולם יכולת הנשיאה שלו מוגבלת. ראש פרויקט מטוס ה-F35, טום ברבג', אומר כי מדובר ב"מטוס של הדור הבא. יש לו אמצעים המאפשרים יכולת הישרדות שאין במטוסים של היום. הוא מסוגל לאסוף, לחלוק ולהפיץ מידע". 

 

כמו כן, ישראל מתקשה לשכנע עד עתה את האמריקנים לאפשר לה להתקין על גביו מערכות ישראליות. עם זאת, במסגרת פשרה הוצע שיתוף של תעשיות ישראליות בפרויקט, דבר שיעניק תעסוקה רבה לתעשייה הצבאית בישראל.