הפתעה בפרשת עמנואל: בית דין חרדי צידד בהחלטת בג"ץ

בית הדין ירושלים לדיני ממונות קבע כי משנת הלימודים הבאה לא תותר הפרדה בבית הספר בעמנואל • בנוסף בית הדין הרבני הורה לעותרים למשוך את העתירות שלהם לגבי האפליה העדתית, מה שעשוי להוביל לסיום הפרשה

(1:43 דקות)

בית דין חרדי מרכזי אימץ היום (ראשון) את החלטת בג"ץ נגד הפרדה בין תלמידות אשכנזיות לספרדיות בבית הספר בעמנואל. מדובר בבית הדין ירושלים לדיני ממונות בראשות אב בית הדין האב לוין, ממקורביו המובהקים של הרב אלישיב, שדן בימים האחרונים בתביעה שהגישו חסידי סלונים נגד הרב יעקב יוסף ויואב ללום, שני העותרים שמובילים את העתירה בפרשה. בית הדין קבע כי משנת הלימודים הבאה לא תותר הפרדה בבית הספר והתלמידות תלמדנה ביחד.

 

כל עוד אין החלטה אחרת של בית הדין, "נאסר על צד א' לבצע, החל משנת הלימודים תשע"א, הפרדה כלשהי בין התלמידים ו/או התלמידות וכל שאלה תופנה לבית דין זה. לפיכך, כל התלמידים ו/או התלמידות של החינוך העצמאי יאוחדו בשנת הלימודים תשע"א לכתה אחת".

 

בהחלטה צויין כי בית הדין הזה יישב כוועדה שיבחן כל תלמידה ויבדוק אם היא מתאימה מבחינה רוחנית או האם יש מגבלה, כאשר מגבלה עדתית לא נחשבת. בנוסף, בית הדין הרבני הורה לעותרים בפרשה למשוך את כל העתירות נגד האפליה העדתית, מה שעשוי להוביל לסיום הפרשה ושחרור ההורים מהכלא.  

 

 

 

השופטים ליועמ"ש: לבדוק התבטאויות נגד בג"ץ

מוקדם יותר החליטו שופטי בג"ץ לעכב את ביצוע המאסר של 22 האמהות מעמנואל, שלא התייצבו לביצוע עונשן ביום חמישי. בג"ץ יקיים דיון נוסף בנושא מחרתיים בדלתיים סגורות. במהלך הדיון ביקשו השופטים מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, לבדוק את ההתבטאויות בימים האחרונים נגד בג"ץ, ובמיוחד נגד השופט אדמונד לוי. השופטים ציינו כי הדברים, שנאמרו בית היתר על ידי נבחרי ציבור, "גובלים בזילות בית המשפט".

 

לכלא "מעשיהו", שבו מרצים ההורים את מאסרם, ממשיכים להגיע כל העת תומכים מהמגזר החרדי. הבוקר הגיע למקום סגן שר החינוך, מאיר פרוש, שהעתיק זמנית את לשכתו לאוהל שהוקם מול הכלא. יחד איתו הגיע ל"מעשיהו" גם חבר הכנסת משה גפני.

 

"העצורים נמצאים כאן בכלא. מבחינתנו הם הושלכו לכלא ואני חושב שגם הציבור הרחב חשב אם זה מה שהיה צריך להיות, אם זה מה שהיה צריך לקרות. אני בכל אופן בא להזהדות עם הכאב. זה באמת כואב שלוקחים הורים", אמר פרוש על החלטתו.