BETA

05.12.2017

18:41

עודכן:

הפלסטינים: טראמפ הבהיר לאבו מאזן כי יעביר השגרירות לירושלים

נשיא ארה"ב שוחח עם ראש הממשלה ועם יו"ר הרשות הפלסטינית. זאת בצל המתיחות הבינלאומית לקראת הנאום שבו יודיע אם החליט להכיר בירושלים כעיר הבירה הישראלית

נמשכים המגעים הדיפלומטיים בסוגיית ירושלים: סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה היום (שלישי) כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן ועם מלך ירדן עבדאללה, בנוגע למתיחות סביב החלטתו המסמנת בנושא ירושלים.

 

במהלך שיחתם אמר אבו מאזן לטראמפ כי אם יעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים או יכריז על ירושלים כבירת ישראל יהיו לכך השלכות חמורות ומסוכנות על תהליך השלום ועל הביטחון והיציבות במזרח התיכון. עוד הוסיף אבו מאזן כי לא תהיה מדינה פלסטינית בלי מזרח ירושלים כבירתה וזאת בהתאם להחלטות האו"ם ויוזמת הליגה הערבית. יו"ר הרשות הפלסטינית הבהיר כי בכוונתו לפעול בנושא מול מדינות נוספות על מנת להפעיל לחץ על הנשיא האמריקני. סוכנות הידיעות הפלסטינית דיווחה כי טראמפ עדכן את אבו מאזן על כוונתו להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים.

 

לפני השיחה של טראמפ ואבו מאזן, נערכה שיחה בין נשיא צרפת, עמנואל מקרון וראש הרשות הפלסטינית. בשיחה עדכן הנשיא הצרפתי את אבו מאזן על מגעיו עם טראמפ. מוקדם יותר הזהיר נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הזהיר את טראמפ כי הכרה בירושלים כבירתה של ישראל עשויה להוביל ל"ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם ישראל". עוד הוסיף ארדואן כי הוא "עצוב" מהדיווחים על הצעד הקרוב של נשיא ארה"ב. לדבריו, החלטה שכזו היא בגדר "קו אדום" למדינתו ולמוסלמים בכלל, ואמר כי "ארה"ב לא יכולה לעשות ככל העולה על רוחה. היא צריכה לקחת בחשבון את ההשלכות של מעשיה על האזור". בפנייה לטראמפ הוא אמר: "מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי להחליט החלטה שתומכת בישראל, בעוד פצעי החברה הפלסטינית עדיין מדממים". דברי ארדואן גררו תגובות זועמות מרחבי הקשת הפוליטית בישראל.

 

 דונלד טראמפ
 

דונלד טראמפ דובר הבית הלבן

 

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אתמול בישיבת ועדת החוץ והביטחון כי מערכת הביטחון נערכת גם לתרחיש של הסלמה בעקבות הודעה אפשרית על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים או על הכרה בה כבירת ישראל, כך לפי כמה חברי כנסת שהשתתפו בישיבה. עם זאת, נתניהו הבהיר במהלך הישיבה כי בשלב זה אין מידע שמצביע על הסלמה צפויה.

 

האתר "פוליטיקו" דיווח הלילה כי משרד החוץ האמריקני הנחה את שגרירויות ארה"ב ברחבי העולם להגביר את רמת הכוננות הביטחונית מחשש שהחלטתו של טראמפ בנושא ירושלים תעורר גלי מחאה בעולם הערבי והמוסלמי.


טראמפ צפוי לשאת מחר נאום בו יציג את עמדת ארה"ב בנוגע לירושלים ולסוגיית העברת השגרירות האמריקאית לעיר. הלילה פקע המועד בו היה טראמפ אמור לחתום על הצו הנשיאותי שמעכב את העברת השגרירות לירושלים. בבית הלבן אמרו כי טראמפ דחה את ההחלטה בינתיים ויכריע בנושא בימים הקרובים.

 

 נשיא צרפת עמנואל מקרון
 

נשיא צרפת עמנואל מקרון רויטרס

 


ברקע לדחיית החלטתו של טראמפ עומד לחץ בינלאומי הולך וגובר נגד העברת שגרירות ארה"ב לירושלים או הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל. נשיא צרפת עמנואל מקרון התקשר אתמול לטראמפ והביע התנגדות לכל החלטה חד-צדדית של ארה"ב לשינוי מעמדה של ירושלים. קודם לכן התקשרו שרי החוץ של מצרים וירדן לשר החוץ האמריקני רקס טילרסון והעבירו מסר זהה. עיראק מסרה גם כן שהיא מתנגדת להחלטה אפשרית של ארה"ב להעביר את השגרירות לירושלים. לאחר שיחת הטלפון אמר מקרון בהודעה שפרסם ארמון האליזה כי הוא דואג מהאפשרות שטראמפ יכיר באופן חד צדדי בירושלים כבירת המדינה היהודית.

 

לפי הודעת ארמון האליזה, אמר מקרון לטראמפ בשיחתם כי הוא מודאג מכוונתו להכיר בירושלים כבירת ישראל, והוסיף כי מעמד ירושלים צריך להיקבע רק במו"מ בין ישראל לפלסטינים שמטרתו הקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. מקרון קיים את השיחה עם טראמפ לאחר שבשבת התקשר אליו יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וביקש שילחץ על טראמפ לחזור בו. הבוקר אף שיגר אבו מאזן מכתב אישי למקרון באותו הנושא. ביום ראשון הקרוב ייפגש מקרון עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לארוחת צהריים בפריז. על פי גורמים דיפלומטיים הם צפויים לדבר בין השאר על הסכסוך הישראלי-פלסטיני. עוד מסרו אותם גורמים כי "צרפת לא משנה את עמדתה לגבי העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. הסוגיה צריכה להיות עניין של שיחות בין הצדדים".


סעודיה יצאה הלילה גם כן נגד כוונת טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. שגריר סעודיה בוושינגטון אמר כי הממלכה הבהירה לארה"ב שכל הודעה אמריקנית לגבי מעמד ירושלים לפני הסדר קבע בין ישראל לפלסטינים תזיק לתהליך השלום ותגביר את המתיחות באזור.


בתוך כך, סגן ראש הממשלה הפלסטיני, זיד אבו עמר, נפגש אתמול ברמאללה עם הקונסול האמריקני בירושלים, דונלד בלום, ועביר לו מסר מאבו מאזן, לפיו העברת השגרירות לירושלים, או הכרה בירושלים כבירת ישראל היא צעד מגונה.