בגלל המצב: דנינו ייכנס לתפקיד מפקד מחוז הדרום מחר

מבצע צה"ל ברצועת עזה הביא את השר דיכטר ומפכ"ל המשטרה לקבוע כי ניצב יוחנן דנינו ייכנס כבר מחר לתפקידו כמפקד מחוז הדרום. העתירה בנושא פיטוריו של המפקד הקודם - ניצב בר-לב, עדיין נידונה בבג"ץ

(1:29 דק')

השר לבטחון הפנים, אבי דיכטר, ומפכ"ל המשטרה דודי כהן החליטו היום (שני) להקדים את כניסתו של ניצב יוחנן דנינו לתפקיד מפקד המחוז הדרומי במשטרה החל ממחר. לדברי השניים, התקבלה ההחלטה בעקבות המצב המיוחד בדרום.

דיכטר וכהן ביקשו לשבח את פועלו של תת-ניצב דני חן, ששימש ממלא מקום מפקד המחוז בחמשת החודשים האחרונים, עד לבחירת מפקד חדש למחוז הדרום.

המחוז הדרומי נותר ללא מפקד לאחר שהמפכ"ל החליט להדיח מתפקידו את ניצב אורי בר-לב, לאחר שזה סירב לצאת ללימודים בחו"ל, כיוון שחשש כי לא יישאר עבורו תפקיד במשטרה לאחר חזרתו מלימודים. בר-לב הודיע לכהן כי ברצונו להמשיך לבצע תפקידים ביצועיים.

בתגובה הודיע כהן לבר לב כי יוכל למצוא את עצמו מחוץ למשטרה. בפגישה אליה זומן בר לב בעקבות סירובו לצאת ללימודים, הבהיר לו גם השר לביטחון הפנים כי הוא שוקל לפטרו מן המשטרה. מלשכת דיכטר נמסר אז, כי "מקור סירובו של בר לב הוא בחוסר יכולת לקבל מרות, מה שמוביל למשבר אמון שאינו מותיר מקום לעבודה משותפת בין הניצב למפכ"ל".

נושא בר-לב עדיין בטיפול בג"ץ

בעקבות המצב, הגיש בר לב לפני כחודשיים וחצי עתירה לבג"ץ, בה דרש לבטל את החלטתם של המפכ"ל והשר דיכטר. הניצב טען, כי המפכ"ל והשר וביטחון הפנים גרמו לו לעוול וניסו להוציאו בעל כורחו ללימודים. לדבריו, החלטה זה נגועה בחוסר סמכות ובחוסר סבירות.

"החלטת המפכ"ל להמליץ על פיטוריי מסתמכת על תשתית עובדתית שלא היתה ולא נבראה, לפיה ניהלתי קמפיין תקשורת נגדו", כתב בר-לב בעתירתו. כעת לא ברור מה יעלה בגורל העתירה, לאחר מינויו הקבוע של ניצב דנינו.