אחמדינג'אד: ועידת אנאפוליס נולדה מתה

נשיא איראן שב והצהיר כי "ישראל לא תחזיק מעמד לנצח". בדברים שנשא בפרלמנט האיראני, אמר כי "המשטר הציוני נבנה על תופקנות ופשעים". טרם ועידת אנאפוליס שוחח אחמדיגנ'אד עם אסד והשניים הצהירו כי הוועידה נועדה לכישלון טרם החלה. סורה הצהירה בוועידה כי היא מוכנה לשלום עם ישראל, אך טענה כי היא אינה נענית לקריאותיה

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, אמר אתמול (רביעי) כי "ועידת אנאפוליס נולדה מתה", כך דווח ברשת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר". בדברים שנשא אחמדינג'אד בישיבה של הפרלמנט האיראני, אמר כי "ישראל לא תחזיק מעמד לנצח". לדבריו, "אין זה הגיוני שהמשטר הזה, שנבנה על תופקנות ופשעים, ימשיך בהרס".

טרם נפתחה הוועידה, שוחח אחמדיגנ'אד עם נשיא סוריה, בשאר אסד, והשניים הצהירו כי "ועידות מסוגה של אנאפוליס נידונו מראש לכישלון". העיתון הלבנוני "א-ספיר" דיווח כי שני המנהיגים הביעו תמימות דעים בכך שלא המשלחת הפלסטינית לוועידה, אלא "הנציגים האמיתיים של העם הפלסטיני, הם לבדם רשאים לקבל החלטות לגבי עתיד פלסטין".

לאחר ההצהרות המרחיקות בפתח ועידת אנאפוליס, הציג מאמר המערכת של ביטאון המשטר הסורי, "תישרין", עמדה מסוייגת כלפי הפסגה. עורך העיתון, עסאם דארי, כתב כי "ועידת אנאפוליס מהווה את ההזדמנות האחרונה לממשל האמריקאי להוכיח את רצונו הטוב ולשפר את תדמיתו הפגועה מול העולם הערבי, ולא מול האזרח הערבי". לדבריו, "אין אפשרות לתרץ ולברוח מדרישות השלום שכן החלופות מסוכנות לאזור ולעולם".

בדברים שנשא באנאפוליס סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדד, אמר כי כי ארצו מוכנה לשלום עם ישראל, אם זו תיסוג לגבולות 1967. "חימום היחסים עם ישראל יעשה רק לאחר חתימת הסכם שלום כולל ולא לפניו", אמר מקדד. לדבריו, "סוריה כנה בנכונותה להגיע לשלום אמת עם ישראל, אולם נורמליזיציה בין ישראל לבין יתר מדינות ערב תתאפשר רק לאחר נסיגה מרמת הגולן. לצערנו, ישראל לא נענית לקריאותינו".