רבני דגל התורה לפרס: פעל לביטול המצעד, ונתמוך בך

במרכז העיסקה שכמעט ונתרקמה בין פרס ודגל התורה לפני הבחירות לנשיאות, עמד נושא מצעד הגאווה בירושלים. פרס הבטיח שיעשה ככל שביכולתו להביא לביטול המצעד, אך לבסוף לא יצאה העסקה לפועל. מלשכת פרס נמסר: הוא שולל את קיום המצעד בעיר. הפגנות בירושלים ובבני ברק נגד המצעד, הגאים החיפאיים ערכו מצעד משלהם

חברי סיעת דגל התורה הציעו לשמעון פרס, לפני הבחירות לנשיאות, שיתמכו במועמדותו לתפקיד אם יפעל לביטול מצעד הגאווה בירושלים, הצפוי להתקיים בשבוע הבא. כך פורסם ב"הארץ". העסקה לא יצאה לפועל בסופו של דבר, אך מלשכת פרס נמסר אתמול (חמישי) כי הנשיא הנבחר שולל את קיום המצעד בעיר.

נושא המצעד עלה בשיחות שקיימו מקורבי פרס עם אנשי דגל התורה, לקראת סוף המירוץ לנשיאות. גם בשיחה שקיים פרס עם הרב יוסף אפרתי, מקורבו של הרב יוסף אלישיב, עלה הנושא. פרס הבטיח לאפרתי "להשתדל מאוד" להביא לביטול המצעד, או להעתקתו למתחם סגור.

מלשכתו של פרס נמסר אמש כי "עמדתו בעניין המצעד בירושלים ידועה. הוא התבטא בעבר בפומבי ואמר שזו עיר המקודשת לשלוש הדתות שיש בה די צרות ובעיות. הוא משתדל מאוד להימנע מכל פעילות ציבורית שיכולה להיות שנויה במחלוקת". גורמים בלשכה אישרה כי הנושא עלה בשיחות שקיים עם רבני דגל התורה: "שאלו אותו מה עמדתו, והוא אמר כי שהביע אותה בפומבי".

הלילה הפגינו מאות חרדים בבני ברק נגד קיום מצעד הגאווה בירושלים. המפגינים השליכו אבנים על השוטרים, והבעירו פחי אשפה. בשכונת שבטי ישראל בירושלים התגודדו כמה עשרות חרדים, שהשליכו אשפה על הכביש והבעירו פחים.

פעילי הימין הקיצוני, ברוך מרזל ואיתמר בן גביר, עתרו אתמול לבג"צ נגד הכוונה לקיים את מצעד הגאווה בירושלים. לדבריהם, יש לבטל המצעד, מאחר שיש סבירות גבוהה לתקריות אלימות. שלשום אישרה המשטרה את קיום המצעד, הצפוי להיערך ביום חמישי הבא. בעתירה של בן גביר ומרזל, טענו כי המשטרה אישרה קיום "אירוע פרובוקטיבי", בעוד שבשנה שעברה הוחלט על קיום מצעד "מצומצם וצנוע".

אמש דווח כי בצעד תקדימי הסכימו ראשי העדה החרדית לקיים את מצעד הגאווה בירושלים, ובלבד שינדוד ממרכז העיר לקריית הממשלה, אך אנשי הבית הפתוח סירבו להתפשר. דודי זילברשלג, מיוזמי הפשרה: "החליט מי שהחליט שהמצעד יצעד במקומות שיש בהם אוכלוסיות שעלולות להיפגע באופן משמעותי, וחבל". מהבית הפתוח נמסר כי "אנחנו מוכנים לפשרות, אבל מרכז העיר הוא דבר שאנחנו לא יכולים להתפשר עליו".

כ-400 בני אדם השתתפו אתמול במצעד הגאווה הראשון בחיפה, שנערך ברחוב יפה נוף בעיר. המשטרה עצרה 2 צעירים חרדיים בשנות ה-30 לחייהם, שהגיע למקום להביע את מחאתם.