BETA

15.05.2014

09:32

לקראת ההכרעה על הסדר הטיעון: כך איבד אולמרט את התומכת הגדולה ביותר שלו

במשך עשרות שנים ליוותה שולה זקן את אהוד אולמרט משולי המערכת הפוליטית ועד לשכת ראש הממשלה. גם בחדרי החקירות היא הגנה עליו בחירוף נפש. אבל כאשר אולמרט בחר בהישרדות על פני נאמנות, הפכה גם זקן את עורה - וההשלכות מגיעות היום לפתחו של בית המשפט המחוזי בתל אביב, שיצטרך להכריע האם לקבל את הסדר הטיעון עמה

השופט בתיק הולילנד, דוד רוזן, יצטרך הבוקר (חמישי) להחליט האם לקבל את הסדר הטיעון עליו חתמה פרקליטות המדינה עם שולה זקן. הפרקליטות ביקשה, רגע לפני הכרעת הדין ובתום חודש דרמטי ומלא תהפוכות, כי זקן תרצה 11 חודשי מאסר. רוזן הפתיע את אנשי הפרקליטות כאשר החליט במעמד הכרעת הדין שלא לקבל את ההסדר, והודיע לפרקליטים: "כאחד שקורא עיתונים, ארצה פירוט על זקן... אבקש לדעת בדיוק למה אתם מבקשים את מה שאתם מבקשים. אם מדובר בניקוי אורוות, אהיה פתוח וקשוב. אם מדובר רק בשיבוש הליכים, אין פה מהפך גדול".

 

האם מה שאירע בחודש וחצי שחלפו מאז הכרעת הדין אכן יוגדר כ"ניקוי אורוות"? בעוד אהוד אולמרט נערך לערעור בבית המשפט העליון על עונש שש שנות המאסר שקיבל, "מאבק על חייו" כפי שהגדיר זאת יועצו אמיר דן, הרי שגם לפרקליטות יש עוד קלפים חדשים להציג. כפי שפורסם לראשונה אמש בחדשות10, לפרקליטות ישנן הקלטות המאשרות כי אולמרט ביקש מעד המדינה המנוח שמואל דכנר להעביר את הכספים לאחיו, יוסי. וזקן שינתה את גרסתה במשטרה, והעידה כי ידעה על כך.

 

לכתבתו של ישראל רוזנר ממארס: השבר הגדול


עד לפני מספר חודשים, תסריט שכזה היה נשמע דמיוני. זקן הגנה על אולמרט בבית המשפט בחירוף נפש, במה שנראה כהמשך טבעי לקשר ההדוק ביניהם. "המציאות היתה ששולה לא עושה שום דבר בלי אהוד, ואהוד לא עושה שום דבר בלי שולה", אמר עליהם דני בונפילד, לשעבר יו"ר ועד העובדים בעיריית ירושלים, "כל ישיבה, כל מאבק, שולה ואוהוד יושבים ביחד. אין דבר יותר קרוב מהשניים".

 

זקן, שגדלה בשכונת ממילא במשפחה קשת יום, החלה ללוות את אולמרט כאשר היה חבר כנסת צעיר, והמשיכה איתו במעלה הסולם הפוליטי עד ללשכת ראש הממשלה, שם נחשבה כאשת סודו של האיש החזק בישראל. עם אולמרט, עלה גם מעמדה החברתי של זקן, שירושלמים בכירים היו מגיעים אליה כדי להתחכך באליטה, אבל גם סתם כדי לסעוד. "מי שלא היה אצל שולה לא היה ירושלמי", תיאר זאת דני קליין, איש העסקים הירושלמי. "כולם עברו אצלה בבית - פוליטיקאים בכירים, אנשי עסקים, כוכבי כדורגל, דוגמניות, פשוטי העם והרוכלים בשוק. וזה לא היה בגלל אולמרט, זה בגלל ששולה נחמדה והאוכל טעים".

 

מה שפיצל ביניהם היו האישומים והביקורים בחדרי החקירות. זקן לא נכנעה ללחצים שהופעלו עליה, והחליטה לגבות את הבוס בפרשות טלנסקי וראשונטורס. שלב הסיכומים במשפט "הולילנד" כבר הביא עמו את השבר הגדול, כאשר אולמרט צריך היה כנראה לבחור בין זקן לבין עצמו - ובחר. אז גם זקן החליטה לדאוג לעצמה. במסיבת יום הולדת בירושלים בפברואר, של הקבלן הידוע כושי בראשי, השניים התעמתו והיא אמרה לחבריה: "הוא מכר אותי". לבסוף היא לא התאפקה, והטיחה באולמרט: "אתה אומר שאני מושחתת? אז אגיד לך שכל מה עשיתי למדתי ממך".

 

זקן התירה נדר שנדרה לאביה המנוח, והחלה לדבר נגד אולמרט. היא אף טענה כי "אולמרט הגיע לביתי וניסה לשכנע אותי שלא להעיד". תחילה הפרקליטות לא השתכנעה, אבל כעבור שבועות ספורים, וימים בודדים לפני הכרעת הדין בתיק הולילנד, ביקשה הפרקליטות להעיד אותה מחדש. הפרקליטות לא קיבלה מרוזן את מה שביקשה, אבל מאז נראה כי זקן מסרה מספיק ראיות כדי לערער לא רק את תשתית הראיות התיק הנוכחי - אלא גם את ההכרעות בתיקים קודמים, ואף להעלות אישומים חדשים נגד אולמרט.

 

הבוקר יקבע רוזן אם זקן דיברה מספיק, כדי לפלס את דרכה לתקופת מעצר מקוצרת - ואולי להעמיק עוד יותר את הצרה בה נמצא ראש הממשלה לשעבר.