BETA

21.09.2016

14:01

מאות אלפי רשיונות נהיגה הוחרמו בהוצאה לפועל, רוב הנהגים לא עודכנו

אולי אתם נוסעים בכביש עם רישיון מעוקל? על מאות אלפי נהגים, 1 מתוך 15, הוטלו הגבלות ברישיון בגלל חוב קטן שצברו לפני שנים. רק כשהגיעו לחדש את הרישיון, התברר שאסור להם להיכנס לרכב. בדיקה של "אנליסט" מגלה כי אם הם יעברו תאונה - הביטוח לא ישלם

רונית ברדה ניגשה לחדש אחרי 10 שנים את רישיון הנהיגה, שאוטוטו עמד לפוג. אבל כשברדה הגיעה למשרד הרישוי לא נתנו לה בטענה שיש לה חוב. להודעה הדרמטית הזו שתקעה את רונית בלי יכולת לנהוג, לא נלוו הסברים על סיבת העיקול או אפילו פרטים על זהות הגורם שעומד מאחורי המהלך הקיצוני.

 

רק אחרי אינספור התרוצצויות, רונית גילתה מה החטא הנורא שלקח ממנה את ההגה: חוב על סך כמה מאות שקלים במקור לעיריית תל אביב, אי שם משנות ה-90 תשלומים ישנים מהגן על בנות שכבר הספיקו להפוך לאמהות? אין גבול, מתברר, לזיכרון הארגוני כשמדובר בהזדמנות לגבות כספים, אלא שכאן לא נגמר הסיפור: גם אחרי שהחוב כבר נפרע, פלוס ריבית והצמדה בהוצאה לפועל, רונית הבינה שחידוש הרישיון לא יהיה פשוט כמו שהבטיחו לה.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10

>> אלוף פיקוד דרום: "חמאס מנצל את תקופת השקט להיערכות מחדש"

>> פרשת בל"ד: פעילים נוספים מהמפלגה נעצרו בחשד לעבירות מרמה

 

 

 

"עיקלו בגלל "שכר לימוד של גן, כשהיום שתי הבנות שלי נשואות". רונית ברדה, שרשיון הנהיגה שלה עוקל בגלל (חדשות 10)

 

קשה להאמין, אבל בישראל יש יותר מרבע מיליון נהגים שרישיונם הוגבל או עוקל - חלקם הגדול בכלל לא מודעים לצעד הקשה שננקט בעניינם, לפעמים כבר לפני כמה שנים. מטרת ההוצאה לפועל ברורה: לאזרח שעליו נאסר לנהוג כדאי לשלם את החוב ומהר - בלי משא ומתן ממושך על פריסה או הליכים מסורבלים בבית משפט.

 

רק שמול היעילות הזו, מתעוררות גם שאלות בכלכלה ובמוסר: האם בגלל פיגור של 500 שקלים מוצדק למנוע מאדם שימוש ברכב, בשווי עשרות אלפים? מי יפצה עובד שלא יצליח להגיע למשרד בזמן, רק כי השאיר את האוטו בבית? ואיך מנמקים פגיעה כל כך יסודית בזכות התנועה - החופש הבסיסי לזוז - שנשלל מנהגים באופן יומיומי, אפילו לפני שעמדו לדין?

 

רק לאחרונה בהוצאה לפועל החלו בשליחת הודעות טקסט למי שרישיונם הוגבל - גם זה, רק בתנאי שהעיקול הוא מ-2015 צפונה. בינתיים, כל יום מתייצבים בלשכה נהגים שמספרים שלא קיבלו שום התראה - ולכן הסתובבו על הכבישים שנים בלי תעודה בתוקף.

 

מרוב פניות, כבר הכינו שם טופס שבו החייב יכול להצהיר שפשוט לא ידע על שלילת רישיון, ואפילו שוטרי התנועה כבר הונחו לגלות בעניין סלחנות. מצד שני, השעון מתקתק כל הזמן לרעת הנהג: אם חלפו שלוש שנים בלי שהצלחתם לבטל את העיקול, הרישיון שלכם בטל - ועכשיו תצטרכו, תחזיקו חזק, לעבור מחדש תיאוריה וטסט. הכול - זוכרים? - בגלל חוב קטן לגן רבקה, מלפני 20 שנה.

 

חברות הביטוח, שממילא הרי לא אוהבות לשלם פיצויים, נאחזות בעיקול ממשלתי כמו בכרטיס זוכה של הפיס. הן גבו פרמיות גבוהות למרות שללקוח אסור היה לנהוג, אבל עכשיו כשהתביעה הוגשה מצאו סיבה טובה להתנער מהתשלום. במילים אחרות: המדינה שללה רישיון בלי להודיע - ודווקא בחברת הביטוח חוגגים.

 

השופט מוחמד חאג' יחיא קבע כי "אי-תשלום של אגרה או קנס - אין בהם כדי לשלול זכות לפיצויים בגין נזקי רכוש, שכן אין עסקינן בעניין מהותי שמשפיע על כשירותו וכושרו של הנהג לנהוג - אלא מדובר בעניין שהוא פיסקאלי, פורמאלי או טכני באופיו, שלא יוצר סיכון תחבורתי". במקרה הזה בית משפט השלום אמנם התייצב לצד הלקוח, אלא שכל עוד החוק לא תוקן, חברות הביטוח יוכלו לנסות שוב ושוב לשלול פיצויים ממי שנהג תחת עיקול - בלי לדעת, כמובן, שרשויות המדינה לקחו בשבי את הרישיון שלו.

 

רשות האכיפה והגבייה מסרה בתגובה: "המחוקק קבע במפורש כי ההגבלה לא תוטל אם שוכנע רשם ההוצאה לפועל, כי הטלתה עלולה לפגוע פגיעה ממשית בעיסוקו של החייב וביכולתו לשלם את החוב או שרישיון הנהיגה חיוני לחייב עקב נכותו או עקב נכות בן משפחה התלוי בו. הרשות פועלת ליידוע החייב בדבר הטלת ההגבלה, ולאחרונה אף החלה לשלוח הודעות SMS לחייבים מהשנים 2015-2016 אודות קיומה של ההגבלה".