BETA

29.08.2016

13:36

עודכן:

המ"מ סותר את עדויות המפקדים: "היה חשש ממטען, פחדתי להתפוצץ"

מ"מ בפלוגה של החייל היורה מחברון, אלאור אזריה, הגן בדיון בבית הדין על התנהלותו באירוע. "אני לא חושב כמו המג"ד, המ"פ לא התנהל כמו שצריך", אמר. לגבי המצב בשטח: "הורתי לחייל לירות במחבל במקרה שיזוז". במקביל: ליברמן תקף את התקשורת: "רק בית דין מרשיע"

מצעד עדי ההגנה במשפטו של החייל, אלאור אזריה, המואשם בהריגת מחבל פצוע בחברון, ממשיך היום (שני) כאשר מ"מ בפלוגה של אזריה הגיע להעיד בבית הדין הצבאי שביפו.

 

המ"מ סיפר כי התביעה רצתה בהתחלה שיהיה עד מטעמה, אבל בסופו של דבר החליטה לוותר על עדותו. בהמשך דבריו, התייחס למה שארע לפני הירי במחבל. "לא טיפלתי במחבל בגלל שלא נערך עליו חיפוש", סיפר, "גם תדרכתי את החיילים והרחקתי אותם בשביל לא לסכן אותם שלא לצורך".


לכתבות נוספות בחדשות 10

>> יו"ר עמותת סיירת שקד תקף את דברי ביילין על פואד: "הפוסל - במומו פוסל"

>> "חיכו שבנותיו ירדו והפעילו את המטען": כתב אישום בגין ניסיון רצח סימו מלכה

>> הירי בסילוואד: הלוחם מהנחל החרדי נחקר בחשד לגרימת מוות

 

המ"מ הסביר כי לאחר האירוע הייתה תחושה שבוצע דבר חמור. "לאחר הארוע הגיעו מפקדים לשטח מכל הדרגות ועשו שיחות עם כל הפלוגה", הסביר, "היה לחץ מטורף והרגשנו לחץ שמשהו לא התרחש כמו שצריך. קיבלנו הוראה שכל מ"מ צריך לעשות שיחה עם המחלקה שלו, להסביר עד כמה המקרה חמור ולהרגיע את הרוחות".

 

 

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי
 

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי(חדשות 10)

 

בהמשך דבריו, הסביר את התחושה הקשה שהייתה בקרב החיילים. "היה חשש למרד בעקבות הכעסים שהיו בקרב החיילים בזמן שהתקשורת חיממה את העניינים", טען, "התקשרו מדובר צה"ל לשאול האם יש מרד בפלוגה. ערכתי שיחה עם החיילים וסיפרתי להם שזה אירוע חמור כי זה מה שאמרו לי להגיד".

 

עוד הוסיף המ"מ ש"הסברתי להם על האופן שבו השתלשלו העניינים, על הסכנות ועל זה שצריך להתעלות מעל המצב כי אנחנו עדיין נמצאים בקו מבצעי". לגבי חקירת האירוע סיפר ש"חקירות מצ"ח נערכו בשעות הערב. כולם היו עייפים אחרי שבוע אינטנסיבי".

 

בנוגע למידת המעורבות שלו במה שהתרחש בזירה הסביר שהוא הגיע לזירה דקה לאחר שהירי הפסיק. "הרחקתי את החיילים ולאחר מכן ראיתי שאחד המחבלים ירוי בראשו. הידיים של המחבל השני היו נסתרות. גלגלתי אותו וראיתי שיש סכין בידיים שלו. הצבתי חייל שישמור עליו. פחדתי להתפוצץ".

 

המ"מ סתר את אמירותיהם של המח"ט, המג"ד והמ"פ: "אי אפשר להגיד על זירה כזו שאין סיכוי שיהיה פה משהו אחר חוץ מסכין. כשהמ"פ הגיע אמרתי לו על החשש שלי ממטען. העברתי לו את כל הפרטים. הוא היה המפקד הבכיר בשטח ברגע שהגיע". נציין כי לטענת המ"פ, הוא לא הסכים עם החששות של המ"מ".

 

 

אלאור אזריה (ארכיון)
 

אלאור אזריה (ארכיון)(חדשות 10)

 

המ"מ אף סתר את דברי המג"ד, שאמר שלא היה חשש למטען. "אני לא חושב כמו המג"ד ואני לא יודע למה הוא אמר את מה שהוא אמר. אולי הוא דיבר כך מתוך ניסיון, אני לא הרגשתי כך". באשר לדבריו של המח"ט כי לא הייתה הצדקה לירי ענה ש"כל עוד לא נגמר הארוע, אז אי אפשר להגיד שאין סכנת חיים".

 

עוד הוסיף ש"כל עוד יש מחבלים חיים בשטח הסכנה קיימת. אם הוא בקושי זז זה אולי מנמיך את החששות, אבל הסכנה קיימת. בדיוק כמו שהיה לנו שבוע לאחר מכן בפיגוע דריסה. אי אפשר להגיד שאיום המטענים חלף מהעולם. לאור הדברים שאני רואה בשטח, הסכנה גדולה והפחד קיים. זו פעם ראשונה שאני מגיע לזירה עם חשש למטען. הפחד ממטען גדל לאור צעקות של מישהו מהישוב היהודי".

 

באשר לתקשורת שהייתה בינו לבין מפקד הפלוגה בזמן האירוע ענה כי הסביר לו על החשש ממטען. "הוא הסביר לי בתגובה איפה לפרוש את הכוחות. אפשר להגיד שהוא לא לקח את האחריות כמו שהוא היה צריך. התעסקתי במה שהוא אמר לי". לגבי הכירותו הספציפית עם אזריה אמר ש"אין לי איתו שום היכרות מוקדמת".

 

המ"מ סיפר על ההנחיות בשטח שנתן לחייליו. "הנחיתי את החייל ששמר על המחבל שאם המחבל יזוז או יכניס את הידיים לבגדים שיירה בו. האווירה מאוד שונה בין מה שרואים בסרטון לבין מה שקורה בשטח. בחקירה יושבים, רואים ביחד את הסרטון, ושואלים שאלות. בשטח זה לא ככה. הזמן טס. דברים רצים".

 

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס במהלך סיור בכפרים הבדואים בנגב למשפט אלאור עזריה והחייל מגדוד נצח יהודה, וקרא לתקשורת לא לחרוץ את דינם לפני החלטת בית הדין. "אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולפנות לתקשורת הישראלית - כדאי תזכור שבמדינת ישראל, במדינה דמוקרטית, רק בית הדין מרשיע", אמר ליברמן.

 

"אלאור והחייל מגדוד נצח יהודה חפים מפשע עד שיוחלט אחרת", הוא הוסיף, "כדאי לזכור גם שחיילים שנלחמים יום יום בטרור לא יכולים לצאת למשימה עם עו"ד צמוד ולפעמים שיקול הדעת הוא נכון ולפעמים לא. אני מצפה מהתקשורת לחזק את ההרתעה של צה"ל מול האויבים ולא להרתיע את החיילים מול האויבים".

 

דבריו של ליברמן במהלך הסיור


התובע למ"מ: "להרבה דברים שאמרת אין זכר בחקירותיך"

לאחר הפסקה קלה חודש הדיון בבית הדין, עם שלב החקירה הנגדית של המ"מ מפלוגתו של אזריה. התובע עו"ד נדב ויסמן הטיח בו: "להרבה מהדברים שאמרת היום אין זכר בחקירותיך במצ"ח, לדוגמא האמירה שלך שאמרת לחייליך שיתרחקו מהמחבל עד שיגיע חבלן". בתגובה הודה הקצין כי טענות התובע נכונות.

 

התובע: "גם אין זכר במצ"ח לכך שאמרת למ"פ על חששך ממטען נכון?". הקצין השיב - "נכון". התובע: "אף אחד לא שמע אותך על צועק על מטען, תאשר לי שהרחקת את הסכין מהמחבל כמה מטרים. מדוע לא אמרת זאת בחקירתך הראשית?". המ"מ בתגובה: "לא חשבתי על זה".

 

התובע עימת את הקצין עם טענתו כי אזרח צעק כי יש מטען בזירה. "שואלים אותך במצ"ח למה הפכת את המחבלים עם הרגל, ואתה אומר שלא קיבלת עדיין את ההתרעה מהאזרח. כלומר עד שהאזרח לא אמר לא חשבת? מה שאמרת במצ"ח מדוייק?". המ"מ השיב: "כשהגעתי לזירה ראיתי גורמים מחשידים וחששתי. כשהאזרח צעק זה הגדיל את החשש".

 

עו"ד ויסמן המשיך: "איפה אתה אומר במצ"ח על סימנים מחשידים למטען שראית לפני שהאזרח צעק?". המ"מ: "הדברים שציינתי הם מה שראיתי לנכון לציין במצ"ח לאחר שהחששות גברו. החקירה פה היא השלמה. לא יודע למה מצאתי לנכון לציין את זה".

 

אזריה מקבל גיבוי מאחד הקצינים בפלוגתו. זירת הירי במחבל בחברון
 

אזריה מקבל גיבוי מאחד הקצינים בפלוגתו. זירת הירי במחבל בחברון(בצלם)

 

לאחר מכן הראה התובע הראה לקצין סרטון מהזירה ושאל אותו מדוע לא הרחיק את האנשים מהמקום אם חשש ממטען. על כך ענה המ"מ: "כשלתי בתפקידי. זה תפקוד לא טוב שלי".

 

משפטו של אזריה חודש אתמול ולפני שהדיון התחיל הטיחה אושרה אזריה, אם החייל, ביקורת קשה בנוגע להתנהלות צה"ל בחקירת בנה. "שיפסיקו להפיץ שקרים, הם טענו שהם שלחו עו"ד מטעם הצבא - לא היה ולא נברא", היא אמרה, "חמישה חודשים לא שמעתי מהצבא, לא שמעתי מהפיקוד".

 

מדובר בשלב ההגנה של המשפט, כאשר ביום חמישי האחרון פורסם לראשונה בחדשות 10 כי פרקליטיו של החייל צפויים לטעון כי על פי חוות פסיכיאטרית שבידם, אזריה סבל מחוסר שינה בזמן האירוע ומפוסט טראומה אחריו, מה שמסביר לטענתם את שינויי הגרסאות בעדותו.