BETA
נתניהו והרצוג. מי היה מאמין
נתניהו והרצוג. מי היה מאמין
,רויטרס

קרובים קרובים: כך הגענו למירוץ הפוליטי הדרמטי ביותר מזה 20 שנה

כאשר פירק בנימין נתניהו את הממשלה לפני שלושה חודשים וחצי, הוא קיווה לעשות זאת בתנאים שלו ולסדר לעצמו קואליציה נוחה יותר. המציאות טפחה על פניו, וישראל מגיעה לקו הסיום במתח עצום • מהפיצול בש"ס עד אובדן מגע הזהב של נפתלי בנט: נדב פרי מסכם את הרגעים המשמעותיים ביותר של בחירות 2015

הרבה מערכות בחירות התקיימו בישראל בעשרים השנים האחרונות. היה בהן הכל: דרמות, מתח, הפתעות, נסיקה של פוליטיקאים חדשים והתרסקות של מנהיגים וותיקים, רק דבר אחד נפקד מכל הקמפיינים הללו: תחרות אמיתית על השלטון. האלמנט הזניח שעומד בלב הרעיון של בחירות דמוקרטיות.

 

חישבו על זה: לא היתה מערכת בחירות אחת בשנים האחרונות שהותירה אותנו במתח עד לשניה האחרונה - דרוכים לשמוע מי יהיה ראש הממשלה שייבחר. כמעט תמיד ניתן היה להעריך מראש מי ירכיב ממשלה כשהכל ייגמר. אפילו בבחירות 1999, שמוזכרות כעת בנשימה אחת עם ההתמודדות של 2015, ניתן היה לשער מספר ימים קודם שאהוד ברק נמצא על המסלול הבטוח לניצחון. הפעם לא רק שיש תחרות אמיתית על השלטון - יש גם תחושה שהדרמה תלווה אותנו ממש עד לשנייה האחרונה.

 

אלה כמה מן הארועים שהפכו את הקמפיין שזה עתה הסתיים למערכת הבחירות המרתקת ביותר שהתרחשה בישראל ב-20 השנים האחרונות.

נתניהו העריך שהתקלה בבחירות 2013 תתוקן. בפועל, קואליציה בלתי הגיונית אחת עלולה לפנות את מקומה לקואליציה בלתי אפשרית אחרת

 

1.12.14: נתניהו מפרק את הממשלה

כאשר חתך ראש הממשלה את השותפות עם יאיר לפיד, הוא ידע לאן הוא מכניס את עצמו. שבועות ספורים קודם לפגישה הגורלית עם יו"ר יש עתיד, שהתפוצצה והחישה את פירוק הממשלה, גמלה ההחלטה של נתניהו לסיים את דרכה של הקואליציה. בעיניים פקוחות ובראש צלול, הכניס עצמו ראש הממשלה לתוך לוע הגעש של מערכת הבחירות. הוא לא יכול היה לסבול את השותפות עם לפיד ולבני, וכיוון שידע שממילא זמנה קצוב, העדיף להיות זה שנוקט את היוזמה. נתניהו העריך שהתקלה בבחירות 2013 תתוקן, שהכנסת שתיבחר תהיה נוחה יותר בעבורו וכך הוא יוכל להקים ממשלה חדשה בתנאים פוליטיים משופרים.

 

ממרחק שלושה חודשים וחצי, ניתן להעריך בוודאות שגם אם נתניהו ייבחר ברביעית, קואליציה יציבה כבר לא תהיה לו. המבנה המסתמן של הכנסת הבאה לא יקל עליו את החיים. קואליציה בלתי הגיונית אחת עלולה לפנות את מקומה לקואליציה בלתי אפשרית אחרת.

 

גם ממרחק הזמן, העובדה שאשכרה הלכנו לבחירות אחרי שנתיים נותרה מופרכת כשהייתה. נתניהו, שהיה הכוח המניע מאחורי הבחירות האלה, ודאי היה מציל את הקואליציה עם לפיד, מעביר את מע"מ אפס ואולי גם מצטרף בשיר לתמיר וללהקה לו רק היה יודע כיצד תתגלגל המערכה שיזם.

 

 

בנימין נתניהו מודיע על הקדמת הבחירות
 

בנימין נתניהו מודיע על הקדמת הבחירות(רויטרס)

 

10.12.14: הרצוג ולבני מתאחדים

ימים ספורים אחרי שנפל הפור לגבי ההליכה לבחירות, התקיימה ישיבת סיעת העבודה בכנסת. זה היה רגע לפני ההצבעה הסופית על הקדמת הבחירות, כשבאוויר ריחף כבר הדיבור על מו"מ בין הרצוג ללבני. "כל אחד מאיתנו יצטרך לאפסן את האגו" - אמר אז ראש המפלגה לחברים המתוחים, שראו עד כמה קמצנים הסקרים עם מפלגתם, וחששו שמשורייני לבני יידחקו אותם ממעט המקומות הריאליים שנותרו.

 

כשהרצוג דיבר על אפסון האגו, זה נשמע בהתחלה כמו עצה פדגוגית של מורה לתלמידיו המתבגרים. מה רבה היתה ההפתעה כאשר כעבור יום-יומיים התברר שגם הוא הסכים לאפסן את האגו שלו, ולהעניק לשותפתו החדשה חצי קדנציה במתנה.

 

החיבור בין העבודה לתנועה יצר מיידית שלם שגדול מסך חלקיו, ושעיצב יותר מכל מהלך אחר את פניה של מערכת הבחירות. המדהים איננו רק בעובדה שהרצוג התקשה לפרוץ משמעותית בסקרים, אלא שבמשך חודשים ארוכים של קמפיין מלוכלך הוא גם לא איבד גובה. מיד אחרי שחבר ללבני, העפיל למחוזות ה-23-24 מנדטים, בסקרים, ומאז לא ירד משם. כשהציג את ההסכם בפני ועידת העבודה, חזר כנשוך נחש על קריאת הקרב "מהפך", כאילו ניסה לשכנע את עצמו שיש סיכוי אמיתי. בחודשים שחלפו מאז הוא הצליח לשכנע עוד כמה בסיכוי לעשות את הלא ייאמן.

 

 

ממשיכים להוביל. ראשי המחנה הציוני הרצוג ולבני
 

ממשיכים להוביל. ראשי המחנה הציוני הרצוג ולבני(רויטרס)

 

הקמפיינר יאיר לפיד


מיד אחרי שפוטר על-ידי ראש הממשלה, השיל יאיר לפיד את חליפת השר ועלה על בגדי הקמפיין שהולמים אותו הרבה יותר. כל מה שלפיד השר התקשה לשדר, לפיד הקמפיינר גילם בטבעיות: הצלחה, מנהיגות, ברק ואבק כוכבים. האיש שבכל יום כשר אוצר דהה עוד קצת - הן בדימוי הציבורי והן בשיער הראש - עבר את המטמורפוזה, בעודו עוזב את שערי משרד ראש הממשלה בסיומה של הפגישה הכושלת עם נתניהו שפירקה את הקואליציה.

 

שבוע אחר-כך הוא כבר היה בדרכים, פגש מאות אנשים מדי יום והציג בשכנוע פנימי עמוק תיבת מסרים קומפקטית שנוסחה בידי סוקר. אווירה אולי כן, אבל חד פעמית לא: עוד יותר משעשה זאת עם ההישג המופלא ב-2013, יאיר לפיד הצליח להוכיח ב-2015 שהוא כאן כדי להישאר.

 

 

מנגן כל הדרך לקלפי. יאיר לפיד
 

מנגן כל הדרך לקלפי. יאיר לפיד(רויטרס)

 

אלי ישי פורש מש"ס

 

הדרמה הגדולה של הפוליטיקה החרדית, הפילוג בש"ס, הקרע והקלטת המפורסמת של הרב המנוח שהופצה על-ידי נאמני ישי - כל אלה לא היו באים השנה לעולם, אלמלא סירב אריה דרעי להיענות לדרישותיו הסחטניות של היו"ר לשעבר.

 

אלי ישי דרש מדרעי נתח שווה בהנהגת ש"ס, זכות וטו בקבלת החלטות, ושיבוץ משותף של הרשימה לכנסת: על כל איש שדרעי ימנה ישבץ ישי אחר מטעמו. ריצ'רץ', זה כל מה שישי רצה מדרעי. אם היה מקבל את מבוקשו, היה נותר כנראה בש"ס, ממשיך לחתור מבפנים תחת שנוא נפשו. אבל הריצ'רץ' שלא היה גרם לו לגלות מחדש את דרכו של מרן, להתאהב בתלמידיו של כהנא ולהיתלות ברבניה ציונות הדתית.

 

> מלחמת אחים: אבישי בן חיים על הקרע שנוצר בש"ס

 

כמו מהלכים פוליטיים רבים, גם פרישתו של אלי ישי מש"ס היתה מהלך אופורטוניסטי שזכה לעידוד מסביבת נתניהו העוינת את דרעי מזה שנים. בעוד שעות ספורות נדע האם ההימור והברית עם מרזל השתלמו לישי, או שגרמו לימין לאבד ארבעה מנדטים יקרים.

 

 

אריה דרעי ואלי ישי. היו פעם חברים
 

אריה דרעי ואלי ישי. היו פעם חברים(חדשות 10)

 

ההתרסקות של נפתלי בנט

 

עד למערכת הבחירות הזו, היה נפתלי בנט הגולדן בוי של הפוליטיקה הישראלית. כמו מידאס, האל המיתולוגי בעל מגע הזהב, גם הוא הצליח לשכנע רבים שבכל דבר שייגע יצליח. לא משנה מה יעשה, זה יצליח.

 

ממבצע צוק איתן יצא בנט עם סקרים מחמיאים שהעמידו את מפלגתו על 17 מנדטים. אצה לו הדרך. הרצון לממש את ההצלחה שצפו הסקרים, דירבן אותו להחריף את המשבר הקואליציוני במקום לנסות ולגשר בין הניצים.

 

משהחל הקמפיין נראה היה שהוא ממשיך לכייף ולנצח בשעה שהיתר סובלים ומזיעים. התחפש להיפסטר מזוקן, גייס את ינון מגל הפוטוגני בדרך לעוד סקר מחייך. פרשת צירופו האומלל של אלי אוחנה היתה אמנם הטריגר שהחל את הירידה, אבל המירוץ הדו קוטבי שהתפתח בבחירות האלה היה הגורם המרכזי: בנט איבד גובה בקצב של מנדט לשבוע.

 

את תל-אביב איבד בגלל שונאי ההומואים במפלגתו, את החרד"לים עיצבן כשניסה להביא את הכדורגלן מבית"ר - ומרבים בימין הוא נאלץ להיפרד בעל כורחו, כשאלה החלו לזרום אל מתחת כנפיו של בנימין נתניהו. אם יצליח לשחזר את 12 המנדטים שהיו לו בכנסת היוצאת, זה יהיה כמעט נס. כך נסדק לו הטפלון, כך התרסקה תדמית ה"קמפיינר הגאון" שהודבקה לו ולחלק מיועציו. לא גאון ולא מידאס. פוליטיקאי שחשב שהוא חסין מכישלונות, עד שבאה המערכה הזו.

 

שישי: בנט מדבר על פרשת אוחנה

 

קרב ראש בראש

 

הטקסט הזה נכתב בעיצומו של יום הבחירות, ועדיין לפרקים קשה להאמין שבאמת הגענו עד הלום. שבוז'י נותן פייט לביבי, שהעבודה מתמודדת על השלטון מול הליכוד - ושאיש לא יכול להצביע בוודאות על זהות ראש הממשלה הבא.

 

יותר מדי שנים לא הילנו קרבות ראש בראש: יחימוביץ' התמודדה והפסידה לנתניהו, שקודם לכן נוצח על ידי אהוד אולמרט. עמרם מצנע הובס על-ידי אריאל שרון, שגם לא ספר את אהוד ברק, וכל אלה לא סיפקו לנו רגע אחד של מתח ראוי לשמו. טוב שמפלגת העבודה חזרה לחיים - הדמוקרטיה הישראלית צריכה שני כוחות פוליטיים גדולים שיידעו לתת פייט אחד לשני. זה מה שהיה במערכת הבחירות שהסתיימה כעת, וזה מה שהפך אותה לחשובה ומרתקת כל כך.