BETA

25.02.2015

19:48

ראש הממשלה בנימין נתניהו. טרם התייחס לממצאים
ראש הממשלה בנימין נתניהו. טרם התייחס לממצאים,
רויטרס

מימין ומשמאל מגיבים לדוח המבקר: "גם הממשלה הנוכחית נכשלה בטיפול בבעיית הדיור"

בעוד שנתניהו טרם הגיב לממצאי הדוח החמור בנושא בעיית הדיור, בלשכת ראש הממשלה לשעבר אולמרט כבר הציגו נתונים הפוכים, ומפנים את האצבע המאשימה בחזרה לראש הממשלה המכהן. ב"יש עתיד" וב"מחנה הציוני" ממשיכים לטעון כי פתרונות שהוצעו מטעם חברי המפלגה לבעיית הדיור נדחו אף הם על ידי נתניהו, וב"ליכוד" וב"כולנו" תוקפים דווקא את שר האוצר: "תכנית מע"מ אפס הרחיקה את הצעירים מחלום הדירה עוד יותר"

בלשכתם של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ובמפלגת הליכוד הנמצאת בשלטון מאז 2009, התייחסו הערב (רביעי) לממצאי דוח המבקר בנושא הדיור, התולה את המחדל בנושא, בין היתר, בהתנהלות אולמרט ונתניהו כראש ממשלה.


"על פי נתונים רשמיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בארבע השנים שבהן כיהן אולמרט כשר אוצר ואחר כך כראש ממשלה הייתה ירידה ריאלית כוללת של כ-2% במחירי הדירות. העלייה הדרמטית וההרסנית במחירי הדיור הייתה בתקופת ממשלות ביבי. אך אצל ביבי, כמו ביבי, המנדט הבריטי אשם, בן גוריון אשם, כולם אשמים חוץ ממי שמכהן כראש ממשלה כבר 6 שנים!!! במקום לברוח מאחריות, ולהמציא תירוצים מבישים, הגיע הזמן, אחרי 6 שנים בתפקיד, שביבי יסתכל לציבור בישראל בעיניים ויודה שניכשל", נמסר מטעם לשכת אולמרט.

 

הליכוד מסרו: "מדובר בדוח חשוב מאוד. אנו נלמד את הדוח וניישם את מסקנותיו המתבקשות. ממשלות הליכוד בראשות נתניהו עשו הרבה בתחום הדיור, זה מצויין בדוח, אבל יש עוד הרבה מאוד מה לעשות.


הגדלנו את כמות התחלות הבנייה מ-32 אלף ל-47 אלף בשנה. אנו מפנים את מחנות צה"ל ממרכז הארץ לנגב - ובמחנות צה"ל שיתפנו נבנה 100 אלף דירות חדשות. הגדלנו דרמטית את שיווק הקרקעות לדיור, והשנה נגיע ל-60 אלף יחידות דיור. ביטלנו את ההחלטה המונעת בנייה חדשה במרכז הארץ, וכבר השנה נגיע לתכנון של 80 אלף יחידות דיור. וכמובן הובלנו את מהפכת הכבישים והרכבות, שמחברת את הנגב והגליל למרכז הארץ, ומאפשרת לגור בקריית גת ולעבוד בתל אביב.

בקדנציה הבאה נפעל יחד עם שותפינו הטבעיים, שמחויבים כמונו לפתור את משבר הדיור, וניישם את מסקנות הדוח. רק ממשלת ליכוד חזקה בראשות נתניהו, תפתור את משבר הדיור, בדיוק כפי שעשינו בשורה ארוכה של רפורמות ושינויים מבניים עמוקים, שהפכו את המשק הישראלי לחזק ותחרותי".

 

גם פורום הדיור הציבורי התייחס לממצאי דוח מבקר המדינה בנושא הדיור, וטען כי המבקר "עשה חסד" עם ראש הממשלה כאשר בחר שלא לכלול בדוח ממצאים הנוגעים למחדלי הדיור הציבורי.


"בקטסטרופה של מחירי הדיור בישראל, מבקר המדינה עשה חסד עם ראש הממשלה וחברי ממשלתו, ולא הפנה את הזרקור לפצע המדמם ביותר של החברה הישראלית, והוא משבר הדיור הציבורי, והמצב בו עניים, נכים, קשישים, ניצולי שואה ואמהות הוריות מידרדרים משנה לשנה ונאלצים לוותר על תרופות, אבחונים לילדים מיוחדים ומזון ראוי, כדי לחיות תחת קורת גג ולא ברחוב", נכתב בתגובה לדוח המבקר.


עוד נטען כי "מדיניות הממשלה העדיפה תפיסה של קצבאות, של תלות נמשכת וחוסר בטחון ולא תפיסה של פתרונות קורת גג. במצב זה נשפכו לשוק הנדל"ן מיליארדים, כביכול כדי לסייע לעניים במימון שכר דירה, אבל בפועל כסף זה הלך למשקיעי הנדל"ן שנהנו מכך שהביקוש לדיור גדל, ואילו צד ההיצע נשאר יציב".

 

 

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט:
 

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט: "נתניהו בורח מאחריות"(ארטיום דגל)

 

אברהם שרנופולסקי, סגן יו"ר עמותת "חזית הכבוד", המאגדת מעל 100 ארגונים של קשישים וניצולי שואה, וניצול שואה בעצמו, אמר כי "המדיניות של הממשלה לא סבירה ברמה המוסרית והכלכלית. חיכיתי 19 שנה לדיור ציבורי, בזמן הזה אשתי ואני שכרנו דירה של 70 מ"ר, כי זה מה שמצאנו בירושלים. 80 אחוזים מהכסף שלנו הלך לשכר דירה ולא נשאר מספיק לבריאות לתחבורה. עכשיו אנחנו בדיור ציבורי של 30 מ"ר, משלמים סכום סביר יותר ומצליחים לחיות בכבוד את מה שנשאר לנו בעולם. את הדירה הגדולה פינינו למשפחה שבאמת צריכה יותר מחדר וחצי. אם היו עוד אלפי דירות דיור ציבורי לקשישים, לא היינו רואים אותם מחטטים בפחי זבל, וגם המחירים בשיק החופשי היו יורדים".


ממפלגת "כולנו" נמסר בתגובה לפרסום הדוח "הציבור בישראל לא זקוק לדוח כזה או אחר בכדי להבין את המצב הקטסטרופלי בו אנו נמצאים. הציבור מרגיש את המצב בכיס שלו יום-יום בסופר, בבנק, במשכנתא ובשכר הדירה".


בנוסף נטען כי "הדוח לא סוקר את המחדל הגדול ביותר של השנים האחרונות, תכנית מע"מ 0 של יאיר לפיד. תכנית שגרמה לנזק אדיר לציבור בישראל בכלל ולזוגות הצעירים בפרט והרחיקה אותם מחלום הדירה שממילא אין להם. באופן תמוה, ובניגוד גמור להמלצות כל הכלכלנים הבכירים מפלגת יש עתיד מתעקשת להשאיר את תכנית מע"מ 0 במצע שלה, מסיבות שאינן כלכליות".

 

 

יאיר לפיד ומשה כחלון.
 

יאיר לפיד ומשה כחלון. "תכנית מע"מ 0 היא מחדל"(כפיר בולוטין, ראאד פרחאת)

 

השר לפיד עצמו, שנאם בכנס socialize 15 שנערך בתל אביב, דווקא טען כי האשמה במחדל לכאורה היא ממשלת נתניהו. " זה דוח רשמי של מבקר המדינה שנותן גיבוי לכל הטענות שלנו - משבר הדיור בישראל הוא תוצאה ישירה של ההזנחה של נתניהו והליכוד. שנים של סחבת, חוסר מעש, חסמים ושחיתות, גרמו למחירי הדיור לעלות באופן שערורייתי. עד שלא הקמנו את קבינט הדיור - באמצע 2013 - נתניהו אפילו לא ניסה להגדיל את ההיצע ולהוריד את המחירים. הוא פשוט לא עשה שום דבר".


עוד טען לפיד כי "אנחנו היינו הראשונים שהוציאו לדרך תכנית לאומית אמתית, מקיפה, לפתרון משבר הדיור. תכנית שמגדילה את ההיצע, מסירה חסמים, מכניסה משתנים חדשים לשוק הנדל"ן כמו הסכמי הגג, דיור להשכרה לטווח ארוך וסיוע של מאות אלפי שקלים לזוגות הצעירים. את התכניות האלה נתניהו קטע כשהחליט לפרק את הממשלה וללכת לבחירות".

ח"כ שפיר: "נתניהו לא עשה דבר למען השוכרים"

בינתיים הגיב לממצאי הדוח גם המועמד לראשות הממשלה מטעם רשימת "המחנה הציוני", יצחק הרצוג. במהלך סיור שערך בירוחם אמר הרצוג כי "אני מודה למבקר על דוח אמיץ שמוכיח שוב את מה שכל מי שרוצה בית בישראל יודע- ביבי נכשל. הוא לא עשה כלום בדיור, כלום למען משפחות צעירות וכלום למען אזרחי ישראל שמגיע להם בית, ונמאס להם לשמוע תירוצים".


עוד הוסיף הרצוג כי "הבעיות המוצגות בדוח הן לא בעיות שצריך רק לזהות. ראש ממשלה אחראי הוא לא חוקר או עיתונאי. אנחנו נחזיר לאזרחים את התקווה לדיור עם תכנית ברורה ומקיפה, אותה נשוב ונפרט מחר מול כל מדינת ישראל".


גם חברת מפלגתו של הרצוג, סתיו שפיר, יצאה נגד המשתמע מממצאי הדוח: "לפני יותר משנה הגשתי את הצעת החוק לשכירות הוגנת. אימוץ מידי שלה היה הופך את החיים של 2 מיליון שוכרי דירות בישראל לשפויים ואפשריים, אבל ראש הממשלה לא עשה את זה, או שום פעולה אחרת שיכולה להקל על חיי השוכרים".

 

 

ישראל כץ:
 

ישראל כץ: "ממשלת אולמרט לא זיהתה המשבר במועד"(חדשות 10)

 

מי שנחלץ להגנתו של נתניהו הוא חבר מפלגתו ושר התחבורה, ישראל כץ, אשר כתב מוקדם יותר בעמוד הפייסבוק שלו: "ממשלת אולמרט היא זו שלא אבחנה את המשבר במועד וגרמה לתחילת הזינוק במחירים. ממשלת נתניהו זיהתה את המשבר וקיבלה סידרת החלטות, אבל הן לא פתרו את המשבר מסיבות שונות".


עוד הוסיף כץ כי "הדוח אינו מתייחס כמעט לפעילות הממשלה האחרונה בנושא, וכאן העוקץ: שר האוצר יאיר לפיד, שקיבל תמיכה ציבורית רחבה, וכיהן כשר אוצר וכיו״ר קבינט הדיור, נכשל ביישום מדיניות והחלטות הממשלה, והמחירים הוסיפו לעלות".