ונדליזם באתר העתיקות חמת טבריה: הפסיפס נותץ, כתובות גרפיטי רוססו

המשטרה פתחה בחקירה, לאחר שאלמונים השחיתו הלילה את מתחם בית הכנסת העתיק בגן הלאומי. ברשות העתיקות מפנים אצבע מאשימה לחרדים, המתנגדים לחפירות ארכיאולוגיות. "חלק מהנזק שנגרם - בלתי הפיך", אמר מנכ"ל רשות הטבע והגנים. ארכיאולוגית: "ההרס איום"

עובדי הגן הלאומי חמת טבריה, שהגיעו היום (שלישי) לעבודתם, מצאו במקום הרס רב לאחר שהאתר הושחת על ידי אלמונים במהלך הלילה. המשטרה פתחה בחקירה, וברשות העתיקות מפנים אצבע מאשימה כלפי חרדים קיצוניים, המוחים על חפירות ארכיאולוגיות שפוגעות לטענתם בקברים עתיקים.

 

המשחיתים זרעו במקום הרס רב, והעובדים הגדירו את המראות כ"הלם". בין היתר נותצו הפסיפסים המרשימים של האתר, שגילם כ-1,600 שנים, ובמקום רוססו כתובות גרפיטי. באחת הכתובות נכתב: "על כל קבר - אתר".

 

לגן הלאומי הגיעו צוותי ארכיאולוגים ומומחי שימור של רשות העתיקות ושל רשות הטבע והגנים, על מנת לבחון את הנזק הרב שנגרם ולהיערך לשיקום האתר. ההערכה היא כי הנזק בעקבות מעשה הוונדליזם נאמד במיליוני שקלים.

 

"חלק מהנזק שנגרם הוא בלתי הפיך ואי אפשר בכלל לתמחר נזק שכזה לערכי מורשת בני מאות שנים. הגורמים למעשה לא ברורים לנו עדיין, ובכל מקרה לא מצדיקים פגיעה גסה כל כך בערכי תרבות ומורשת שערכם לא יסולא בפז. הנזק הוא טוטאלי והמראות קשים לכל מי שמכיר את המקום ואת ערכו ההיסטורי, ולכל מי שמורשת ישראל חשובה לו", אמר מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, והביע תקווה כי המשטרה תשים את ידה על האחראיים כדי להעמידם לדין.  

 

דינה אבשלום-גורני, ארכיאולוגית מחוז גליל מזרחי וגולן ברשות העתיקות, הוסיפה: "מדובר בהרס איום של אחד מבתי הכנסת המפוארים שנחשפו בארץ, ומהחשובים מבחינה מחקרית. זו פגיעה בלתי הפיכה באתר, וזלזול איום בציבור הרחב, שספק אם יוכל לשוב ולהתרשם מבית הכנסת כפי שהיה. רצפת הפסיפס עמדה כאן 1,600 שנים, עד שבא וונדליסט והרס כל כך הרבה שנות היסטוריה".

  

חמת טבריה התגלתה במקרה בשנת 1920, כאשר חברי "גדוד העבודה" סללו את הכביש מטבריה לצמח. השרידים שנראים כיום באתר שייכים ל"בית הכנסת של סוורוס", מבנה שהוקם בין השנים 337-286 לספה"נ, בתקופה שבה פעלה הסנהדרין בטבריה. גולת הכותרת של בית הכנסת היא רצפת הפסיפס, הקדומה ביותר מבין רצפות הפסיפס שהתגלו בבתי כנסת בארץ, שמורכבת משלושה ספינים ("שטיחים"). בספין המרכזי מתואר גלגל מזלות מרהיב.