BETA

29.04.2012

20:32

מאיר דגן תומך בדיסקין: "הוא איש רציני וחבר טוב"

בצל הסערה שעורר ראש השב"כ לשעבר כשטען שראש הממשלה ושר הביטחון "פועלים מדחפים משיחיים", התייצב לצדו ראש המוסד לשעבר, אך סירב להביע עמדה על דבריו. מופז בראיון לחדשות 10: "דבריו של דיסקין אינם משוללי יסוד"

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, יצא הערב (ראשון) להגנתו של ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, שתקף בסוף השבוע את ראש הממשלה ואת שר הביטחון. "הוא איש רציני וחבר טוב", אמר דגן לפני פתיחת הכנס השנתי של "ג'רוזלם פוסט" במלון מאריוט בניו יורק, בו הוא עתיד לשאת דברים. עם זאת, הוא סירב להתייחס ישירות לתוכן דבריו ואמר כי עוד יעסקו וידונו רבות בנושא איראן.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

בסוף השבוע הטיח דיסקין ביקורת קשה בבנימין נתניהו ואהוד ברק וטען כי הם מסכנים את ביטחון המדינה. "לי אין אמון בהנהגה הנוכחית של מדינת ישראל שצריכה להוביל אותנו למלחמה אזורית או מלחמה עם איראן. אני לא מאמין במנהיגות שמקבלת החלטות מתחושות משיחיות", אמר דיסקין בפורום מג'די. "זה ממגדלי אקירוב והשני מקיסריה באמת נראים לכם משיחים? אני ראיתי אותם מקרוב, שניהם לא משיחים והם לא אנשים שאני סומך עליהם".

 

בראיון לתוכנית "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10, התייצב גם יושב ראש האופוזיציה, שאול מופז (קדימה), לימינו של דיסקין ותקף את מערכת היחסים בין נתניהו וברק לבין דגן ודיסקין. "הייתי שנים רבים במערכת הביטחון ומערכת היחסים שלי עם ראשי השב"כ והמוסד הייתה שונה כי הרצינות שבה טיפלנו בעניינים הייתה שונה", תקף מופז והבהיר כי ברק ונתניהו שגו אסטרטגית כשאיימו בתקיפה על איראן בהובלתה של ישראל. "תקיפה ישראלית בעת הזו היא בלתי אחראית. הסוגייה הזו שאנחנו מאיימים בכל יום מחדש, גם על אזרחי ישראל וגם על העולם, שאנחנו נעשה את זה לבדנו זו טעות אסטרטגית ממדרגה ראשונה ולכן דבריו של יובל דיסקין אינם משוללי יסוד".

 

אל העקיצות והביקורת כלפי ההנהגה הישראלית הצטרף היום פעם נוספת גם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. "לא חייבים לריב עם נשיא ארצות הברית", אמר אולמרט. "לא חייבים להעליב אותו אם אפשר להימנע מזה. צריך לכבד אותו. הוא נשיא המעצמה הגדולה ביותר על פני כדור הארץ והוא גם חבר של ישראל - גם הנשיא הנוכחי וגם הנשיא הקודם. בואו נכבד אותם במקום לריב איתם וננסה להגיע להבנה".

 

אולמרט גם התייחס לאיום האיראני ושב על עמדתו כי הקהילה הבין-לאומית היא שצריכה להוביל את המאבק מול טהרן ולא ירושלים. "אני חושב שהגישה הבסיסית של כל הישראלים היא שאיראן גרעינית היא איום אמיתי על קיומה של ישראל. אין שאלה או ויכוח לגבי זה. עלינו לעשות הכול כדי להגן על עצמנו מפני האיום הזה", הבהיר אולמרט. "השאלות שצריכות להישאל הן מה צריך להיעשות, מי צריך לעשות את זה ומתי יש לעשות את זה. התשובה שלי היא - זה נעשה, זה ממשיך להיעשות וזה ימשיך להיות האחריות של הקהילה הבינלאומית, בהובלת ארצות הברית. ארה"ב צריכה להוביל את המאמץ. יש לה את הכוח וההשפעה הפוליטית לעשות זאת".

 

הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, התייחס גם לאיום הגרעין האיראני ואמר כי "פשוט אסור לאפשר למשטר הזה להשיג נשק גרעיני. אני חושב שצריך לעשות את כול מה שאפשר כדי למנוע ממנו את זה. הכול צריך להיעשות מתחת לרדאר". הוא קרא להחמיר בסנקציות נגד טהרן, אך הביע חשש ש"זה מעט מדי ומאוחר מדי". בניגוד לאולמרט ולדיסקין, אשכנזי דווקא שיבח את מאמציה של הממשלה לשכנע את העולם שאיראן גרעינית אינה בעיה של ישראל בלבד.

 

אשכנזי התייחס גם ל"אביב הערבי" והודה: "לא ראינו את זה בא". אשכנזי אמר כי הוא מודאג מהמצב במצרים, "לא כי מובארק היה ציוני, אלא משום שהוא היה עוגן של יציבות באזור". בנוגע לסוריה, הוא ציין כי עתה ישנה הזדמנות לשינוי לטובה עבור ישראל. "רוב הנשק של חיזבאללה מגיע ממחסנים בסוריה, הכסף מגיע מאיראן, אבל הנשק מסוריה", הוא ציין. "אחרי ההתערבות של איראן וחיזבאללה בסוריה, אני לא חושב שממשלה אחרת בסוריה תתמוך בהם כפי שעשה אסד".