BETA

15.04.2010

16:22

עודכן:

החשוד המרכזי בפרשת הולילנד: אהוד אולמרט

עם שובו לארץ של ראש הממשלה לשעבר, הוסר איסור הפרסום שהוטל על פרטי הפרשה. אולמרט חשוד בקבלת שוחד, אולם טרם זומן לחקירה. החשדות נגדו נוגעים לתקופה בה כיהן כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת

(2:58 דקות)

בית המשפט התיר היום (חמישי) בצהריים לפרסם את פרטי פרשת הולילנד, עם שובו לארץ של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שנחת הלילה בישראל.

כעת כבר מותר להגיד באופן רשמי, שאולמרט הוא החשוד המרכזי בפרשה. הוא חשוד בקבלת שוחד בעת שכיהן כראש עיריית ירושלים ושר התמ"ת, אולם הוא טרם זומן לחקירה.

בידי המשטרה עד מדינה שגולל בעדותו את כל הפרשה, הכוללת על פי החשד מעשי שוחד בין יזמים לנבחרי ועובדי ציבור באמצעות אנשי קשר.

על פי החשד, לווה פרויקט הולילנד, לאורך שלביו, בתשלומי שוחד שניתנו באופן שיטתי לגורמים שונים בעיריית ירושלים וברשויות ציבוריות אחרות, בסך כולל של מיליוני שקלים רבים, במטרה לאשר את התוכנית ולהקל על היזמים בהוצאות נלוות.

כתוצאה מתשלומי השוחד הוגדלו אחוזי הבנייה בפרויקט בכ-1,200%, פי 12 לערך מאלה שניתן היה לאשר על פי התוכנית המקורית שחלה על הקרקע, לפני תחילת תשלום השוחד. בנוסף, התאפשר להמיר ייעודה של הקרקע לבנייה למגורים במקום למלונאות וניתנו הקלות משמעותיות נוספות מסוגים שונים בבנייתו. מהמשטרה נמסר כי שוויים של כל אלה מגיע כדי מאות מיליוני שקלים.

שוחד בסדר גודל של מיליוני שקלים

מהחשדות שבידי המשטרה עולה תמונה לפיה היו כרוכים הליכי התכנון והאישור המורכבים של פרויקט הולילנד, במתן שוחד בסדר גודל של מיליוני שקלים לשורת עובדי ונבחרי ציבור בדרגים שונים במערכות השונות. בתמורה, בניגוד לעמדת מרבית הגורמים המקצועיים, ולעיתים בניגוד לעמדתם הראשונית של חלק מהחשודים קודם לקבלת השוחד, קידמו הללו את הפרויקט, אפשרו את הרחבתו בהיקף משמעותי ואת שינוי ייעוד הקרקע ממלונאות, תוך נטישת הייעוד המקורי לחלוטין.

עם המעבר לחקירה הגלויה נחקרו מעורבים רבים, ובוצעו חיפושים במשרדי עיריית ירושלים, הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, משרדי חברת "הולילנד תיירות", משרדי חברת "הולילנד פארק", משרדי חברת "הזרע", צוק מנרה, וכן במשרדים, בתי עסק של נותני שירותי מטבע ובבתי החשודים.

במסגרת החקירה, בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרם של הלל צ'רני, עו"ד אורי מסר, אלי חסון, אורי שטרית, מאיר רבין, אביגדור קלנר ואורי לופוליאנסקי. את החקירה, הנמצאת בשלביה הגלויים הראשוניים, מנהלת היחידה הארצית לחקירות הונאה בפיקוד תת ניצב שלומי איילון, בהנחיית ראש אגף החקירות והמודיעין ניצב יואב סגלוביץ ובליווי פרקליט המדינה משה לדור.

הפרטים מותרים לפרסום שעות ספורות לאחר שדווח על מעצרו של בכיר המכהן בעיריית ירושלים ושימש דירקטור בחברת בנייה גדולה. גם היום נחקר בפרשה ראש העיר לשעבר, אורי לופוליאנסקי, החשוד בקבלת שוחד.

עורך דינו, יאיר גולן טען כי לטענת לופוליאנסקי, לא נפל רבב בהתנהגותו מבחינת פלילים. המשטרה חושדת, כי בתמורה לאי-נקיטת צעדים, קיבל לופוליאנסקי דמי שוחד רבים: כשלושה מיליון שקלים שהעביר לארגון "יד שרה", כ-100 אלף שקלים שהועברו לכולל שבו לימד בנו, ו-10 אלף דולרים, שהועברו לטובת מסע הבחירות שלו, לראשות העירייה.

לופוליאנסקי לחדשות 10: "ראש העיר הוא המחליט"

בשיחה בלעדית עם חדשות 10 אמר לופוליאנסקי: "ראש עיר הוא המחליט, הוא קובע, הוא מנווט, זה האמת. זה כבר 20 שנה, אני לא מבין מה עכשיו נזכרו... תראה סגן ראש עיר גם אין לו אחריות, זאת אומרת זה פלוסים ומינוסים אין אחריות, שום דבר, זה תואר, זה כדי זה לסדר שיהיה לו נחמד, ושלא זה.. שום דבר".

לפנות בוקר אולמרט שב לארץ, אך לא נעצר בחשד למעורבות בפרשה. חבר מועצת עיריית ירושלים, מאיר תורג'מן, התייחס הבוקר לפרשה ואמר כי בכל שנותיו במועצה עלה פעמים רבות נושא הפרוייקט הגרנדיוזי, שתואר בידי שופט כ"מפלצות אבן". "כל הזמן שאלנו את עצמנו מה קרה שם", אמר תורג'מן בראיון לגלי צה"ל.