נתניהו על התנגדות דתיים לשירת נשים: "חשוב לחילונים בדיוק כמו לחרדים"

ראש הממשלה התייחס לנושא שירת הנשים בצה"ל ואמר כי מדובר בסוגייה שהציבור החילוני לוקח ללבו. במהלך ישיבת הממשלה פרץ עימות בין השר נהרי מש"ס לבין לימור לבנת כשזה אמר שיש להתחשב בדברים שמפריעים לציבור החרדי וזו ציינה: "במקום בו מדירים נשים, שם צומחת אלימות פיזית ומילולית ושם ניתנת הלגיטימציה לתקוף, להשפיל ולבזות"

ישיבת הממשלה הוקדשה היום (ראשון) בחלקה לסוגיית שירת הנשים בצה"ל כשראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לנושא. "שירת הנשים חשובה לציבור החילוני בדיוק כמו שהנושא חשוב לציבור החרדי", אמר בנימין נתניהו.

השרה לימור לבנת, העומדת בראש ועדת השרים לקידום מעמד האישה, ציינה בדאגה כי לאחרונה "חלה הידרדרות מדאיגה במעמדן של נשים בזירה הציבורית". לדבריה, קידום מעמד הנשים בחברה הישראלית הוא רק מראית עין. "יש יותר נשים בכנסת, יותר נשים בעמדות ניהול בכירות, אבל עם כל צעד קדימה שהחברה הישראלית עושה, אנחנו עושים גם צעד גדול אחורה", הבהירה. 

 

לבנת החלה לפרט את כוונותיה והוסיפה: "גם הדרת נשים היא סוג של אלימות נגד נשים! נשים שצריכות לעלות מהדלת האחורית באוטובוס, נשים שחייבות ללכת במדרכות מסוימות בלבד, או בשעות מסוימות שהקצו להן, שאסור להראות את פניהן בכרזות ובשלטים אחרת שורפים את המודעה, נשים שאסור להן לשיר בפני גברים או אפילו להשמיע את קולן בשידור ברדיו, נאסר עליהן להספיד את יקיריהן בהלוויה או אפילו ללכת ליד ארונם בדרכם האחרונה".

 

לטענתה, קיימת הדרה שיטתית של נשים מעין הציבור ומדובר ב"ניסיון לקחת מציבור הנשים את הזכויות הבסיסיות ביותר בדמוקרטיה: חופש ביטוי, חופש תנועה והכי חשוב, הזכות לכבוד. במקום בו מדירים נשים, שם צומחת אלימות פיזית ומילולית ושם ניתנת הלגיטימציה לתקוף, להשפיל ולבזות". 

השר מרידור: "אסור להפלות, תמיד היו להקות צבאיות ושירות מעורב"

במהלך דבריה התפרץ השר משולם נהרי (ש"ס) ואמר שיש דברים שמפריעים לציבור החרדי וצריך להתחשב בו. השר דן מרידור אמר שיש חוק שאומר שאסור להפלות. לדבריו, תמיד היו להקות צבאיות ושירות מעורב בצה"ל. לאחר כל זאת אמר ראש הממשלה: "נושא שירת הנשים חשוב לציבור החילוני בדיוק כמו שהוא חשוב לציבור החרדי, צריך למצוא את הדרך להגיע לעמק השווה בלי לפגוע באף אחד מהצדדים". בסוף הדיון החליטה השרה לבנת לכנס את ועדת השרים לקידום מעמד האישה.

 

בשבוע שעבר אמרה ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף אורנה ברביאי, בדיון בוועדת המשנה למשאבי אנוש והכשרות בצה"ל של ועדת החוץ והביטחון בכנסת כי נשים צריכות לשיר מעל כל במה. "אנחנו מצגים את הצבא כצבא העם וככור היתוך. בעצם האמירה הזאת, ובעובדה שאנחנו מפעילים גיוס לכל, אנחנו אומרים שאנחנו מייצרים ומחייבים שירות משמעותי ממלכתי שבו לכל האוכלוסיות יש נוכחות משמעותית בשירות. שירת נשים היא רק חלק מהסיפור. הנושא רחב יותר", אמרה ברביבאי.

 

ברביבאי שבה והדגישה כי עמדתו הרשמית של צה"ל הוא כי אין מקום למנוע מחיילות לשיר בטקסים צבאיים. "עמדת הצבא, עמדת הרמטכ"ל ועמדתי שלי, היא שנשים צריכות לשיר מעל כל במה ובכל טקס מתוך תפיסה מכבדת, שוויונית המאפשרת להן להביא עצמן לידי ביטוי".