BETA

הבן של "אמא טליבאן" מדבר: "גדלתי בכת של מנהיגה אחת"

לפני ארבע שנים התקשר גבר חרדי למשטרת בית שמש, והתלונן כי בן השכנים הסובל מפיגור שכלי צורח ומתחנן שיכניסו אותו הביתה. התלונה הזאת חשפה פרשת התעללות ארוכת שנים במשפחה מצד מי שזכתה לכינוי "אמא טליבאן". בנה הבכור של האשה רעולת הפנים והגוף הסכים להתראיין השבוע וסיפר על העבר ועל ההווה

(15:31 דקות)

אחרי כל כך הרבה שנים של שתיקה, ח', בנה של "אמא טליבאן", כבר לא יכול לשמור את הסיפור שלו בבטן. בתקופה האחרונה הוא עובר בין בתי הספר ומספר לאנשי חינוך את סיפור הילדות שלו - אולי גם הם יוכלו ללמוד משהו מהשנים הקשות שעבר. "אני מגדיר את עצמי כמי שגדל בכת של מנהיגה אחת, שהיא אמא שלי", הוא מספר.

 

לפני ארבע שנים נחשפה לראשונה פרשת ההתעללות הקשה שזכתה לכינוי "אמא טליבאן". אם ל-12 ילדים נעצרה אחרי שהשכנים גילו את אחד מילדיה נעול במחסן במשך שעות. לאט לאט נחשפו העדויות על שנים של הזנחה והתעללות של אם שגידלה את ילדיה בתענית שתיקה, כשהיא עטופה ב-12 שכבות של סדינים ומעולם לא מראה להם את פניה. "הפעם האחרונה שראיתי את פניה של אמא שלי הייתה לפני שבע שנים בערך", מספר ח'.

 

כשרק נולד, הוריו של ח' חזרו בתשובה. התהליך הזה לווה בעוד ועוד חוקים וייסורים לילדים, אבל כבר בשלבים הראשונים של ההתקרבות לדת אמו של ח' החלה בפרשנות אישית משלה, מחמירה במיוחד, לחוקי ההלכה. בעוד שבתוך הבית השליטה האם משטר קשוח ונוקשה, מחוצה לו היא פיתחה דימוי של מנהיגה כריזמטית שהחלה לסחוף אליה עוד ועוד מאמינות, שמגיעות אליה לשיעורים שבהם היא מטיפה לצניעות. "היו הרבה נשים שהגיעו אליה, והיא ידעה לתת להן הרבה חיזוק", אומר ח'.

 

"אם לא היינו הולכים לפי הכללים שלה, היא הייתה מרביצה"

 

בתוך הבית, הלכה האם והקצינה. היא דאגה לכסות את פניה והתמסרה לתענית דיבור. "זה הגיע למצב שהיא לא דיברה במשך כל היום ותקשרה רק בסימנים או באמצעות כתיבה על נייר", נזכר ח'. "ואם לא הולכים לפי הכללים שלה, אז היא הייתה מרביצה. היה מחבט שטיחים שהיא הייתה משתמשת בו, בעיקר נגד הבנות".

 

מדי בוקר, דלת הבית ננעלה. הבנים עוד הורשו לצאת לבתי הספר, אך הבנות היו בהסגר. בתנאים האלה, כשאמם בקושי מתייחסת אליהם והם נמצאים בבידוד רוב שעות היום, התחיל להיווצר קשר מעוות ומערכת יחסים מינית בין ח' בן ה-15 לאחותו. ח' מספר על כך: "תמיד היה לי איתה קשר טוב. היינו משחקים הרבה ביחד, וזה התפתח והגיע למצבים מיניים".

 

במשך שנים נמשכה המציאות הזאת בלי שאיש יודע עליה - לא השכנים ולא גורמי רווחה או חינוך. כל זאת, עד שבוקר אחד לפני ארבע שנים קשר השתיקה הזה הופר במקרה. "יש לי אח עם פיגור שכלי. היא נעלה אותו בגינה. הוא צרח ובכה, עד שאחד השכנים הזמין משטרה. משם הכל התגלגל", מספר ח', שהגיע למשטרה כדי תת עדות - גם בנושא היחסים שהיו לו עם אחותו. באופן חריג, החליטה הפרקליטות שלא להגיש נגדו כתב אישום בשל העובדה שהיה קטן בזמן המעשים וגדל בסביבה של רשלנות הורית בדרגה חמורה.

 

למרות כל זאת, החליט ח' לחשוף את סיפורו ולכתוב ספר עליו. כמו כן, כחלק מתהליך השיקום שלו, מצא ח' את הכישרון שלו, שאותו אף פעם לא זכה לגלות: בשנתיים האחרונות הוא רץ בצורה מקצועית ובשנה שעברה השתתף באליפות ישראל. כעת הוא מטפח חלום משלו - להגיע לנבחרת ישראל באתלטיקה. "סוף סוף אני עושה משהו שאני רוצה לעשות אותו, שנותן לי המון סיפוק והנאה", אומר ח'.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »