BETA

20.08.2011

22:19

עודכן:

הרוג ופצועה אנוש בפגיעת גראד בבית בבאר שבע

זמן קצר לאחר פגיעת גראד בבית באופקים, נפצעו 7 בני אדם כתוצאה מפגיעה ישירה בבית בבאר שבע, מותו של אחד מהם נקבע בבית החולים. אישה נפצעה באורח אנוש, אחד במצב קשה, שניים בינוני עד קשה ושניים קל. בפעם הראשונה מאז ההסלמה חמאס לקח אחריות על הירי, אך מאוחר יותר חזר בו. פיקוד העורף לתושבים: "הישמעו לנהלים"

סיכום אירועי היום: (6:03 דקות)

לקראת צאת השבת, חודש הירי המסיבי לעבר יישובי הדרום והביא עמו תוצאות קטלניות: אדם אחד נהרג ושישה נוספים נפצעו הערב (שבת) כתוצאה מפגיעה ישירה של רקטת גראד בבית בבאר שבע. צעיר כבן 30 נפצע קשה כתוצאה מהפגיעה ומותו נקבע בבית החולים. אישה נוספת נפצעה באורח אנוש, והרופאים נאבקים על חייה. אדם נוסף נפצע קשה, שניים אחרים נפצעו בינוני עד קשה ושניים באורח קל.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

לאור ההסלמה: פיקוד העורף מחדד נהלים »

 

בנוסף כ-30 נפגעי חרדה הגיעו לבית החולים. תחילה נטל חמאס אחריות לירי, אבך מאוחר יותר הודיע הארגון כי אנשיו לא ירו את הרקטות לעבר באר שבע ולפני כן לאופקים.

 

"שמענו אזעקה ומספר רב של נפילות ופיצוצים", סיפר פרמדיק שהגיע לזירת נפילת הגראד. "הגעתי לזירה הפגיעה בין הראשונים. התרחשה אש במקום. כשהגעתי, הגיע צוות כיבוי ראשון שהחל לנסות להשתלט על האש. מצאנו מספר פצועים שוכבים והתחלנו לטפל בהם. הם פונו מהר ככל האפשר לבית החולים. המראות היו מראות קשים".

 

הגורמים השונים טוענים כי ניתן היה למנוע את הפגיעה בנפש אם הנפגעים היו נשמעים להוראות פיקוד העורף ונכנסים למרחב מוגן. "כל האנשים שנפגעו היו מחוץ למרחבים המוגנים, ואני קורא לתושבים: נא לא להיות בחוץ", אמר ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ'. "אדם שנמצא בבית במרחב המוגן מוגן בצורה טובה. החשש הגדול שלנו שברגע שיש אזעקה אנשים לא יצליחו להגיע למרחב המוגן ולמקלט. אם אנו עדים להסלמה כפי שאנו עדים בדקות האחרונות, נפתח גם את המקלטים הציבוריים".

מפכ"ל המשטרה: "אפשר היה למנוע פגיעות, אם נשמעו להוראות"

"ככל שאנחנו מבינים את הפרטים, אפשר לומר שהאירוע הזה היה יכול להיגמר ללא נפגעים", הוסיף מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, שהגיע לזירת האירוע בבאר שבע. "אני יודע ש'כיפת ברזל' גורמת לאנשים לצאת לרחוב, אבל צריך להישמע להנחיות ולהיכנס לאזורים ממוגנים. פשוט כואב הלב לראות את הפגיעות שאם היו נשמעים להוראות, הן לא היו מתרחשות".

 

לדברי דנינו, ההערכה היא שהימים הקרובים לא יהיו שונים מסוף השבוע החולף. "ההערכה שלנו היא שהימים הקרובים לא יהיהו שקטים", אמר דנינו. "עברנו אירועים ללא נפגעים רק בגלל המשמעת האזרחית המופלאה. חובתנו האזרחית היא להישמע להנחיות ולעשות כל מה שפיקוד העורף והמשטרה העבירו בהנחיות. ככל שהשוטרים יעשו יותר, עדיין לא נצליח לרדוף אחרי כל תושב וכל אזרח. משמעת עצמית היא הדבר החשוב".

 

מוקדם יותר, בשעה 19:36 הערב, נשמה אזעקה בבאר שבע, אולם זמן קצר לאחר מכן הצליחו לוחמי מערך ההגנה האווירית של צה"ל המוצבים בסוללת "כיפת ברזל", ליירט את רקטת הגראד שנורתה לעבר שטח ישראל מצפון רצועת עזה. רקטות שנורו לעבר אשקלון יורטו גם הן על ידי מערכת "כיפת ברזל".

 

הבוקר נורו לעבר הדרום 21 רקטות קסאם ופצצות מרגמה. חמישה בני אדם נפצעו כתוצאה מהירי, ואחד מהם אושפז במצב קשה. הפצוע הקשה, פלסטיני ששהה בישראל באופן בלתי חוקי, נפגע עם שני חבריו כתוצאה מנפילת גראד סמוך לאשדוד. גם בשעות הצהריים הצליחה מערכת "כיפת ברזל" ליירט רקטת גראד שנורתה לעבר באר שבע.

 

במחוז הדרום של פיקוד העורף קוראים הערב לתושבים להמשיך ולהישמע להוראות שפרסמו וחידדו היום. "אנחנו לא יכולים לדעת אם אנחנו אחרי השיא", אמר מפקד מחוז הדרום בפיקוד העורף, אלוף-משנה דורון מור יוסף. "אנחנו בהסלמה כבר יומיים. אנחנו קוראים להקפיד על כללי ההתגוננות שפרסמו. רק אתמול נפלה רקטה שגרמה לפגיעה בשני אזרחים שיצאו מהמרחב המוגן טרם 10 הדקות".

 

(עדכון אחרון: 22:50)