נערכים לאסון: אושרה תוכנית לקבורה המונית ברחבי הארץ

התוכנית להקצאת שטחים לקבורה ארעית בעת אסון המוני כוללת שמונה אזורים שמכסים את מרבית שטח המדינה. לפי התוכנית, ייקברו ההרוגים באופן זמני כאלמונים בבתי עלמין ארעיים, ורק לאחר מכן יזוהו ויובאו למנוחות בצורה מסודרת

המועצה הארצית לתכנון ולבניה אישרה היום (שלישי) תוכנית לאיתור שטחים לקבורה ארעית, איסוף חללים וזיהוים במקרה של אסון המוני, כמו רעידת אדמה. התוכנית יוצאת לדרך מתוך הנחה שבמקרה של אירוע רב-נפגעים לא תהיה יכולת קבורה מסודרת בבתי העלמין בשל בעיות זיהוי, וכן הצורך בפינוי מיידי בגלל חשש ממחלות ומגפות.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

צוות התכנון קבע שמונה אזורים בפריסה ארצית. האתרים נמצאים באזורים הבאים: ראש פינה, עפולה, מפרץ חיפה,  חדרה, תל-אביב, אזור מודיעין-רמלה-לוד, מושב תירוש בקרבת ירושלים ובאר-שבע.

 

קבורה ארעית מתבצעת לאחר נטילת דגימות מדעיות על-ידי צוותי איסוף נתוני זיהוי של משטרת ישראל או המכון הלאומי לרפואה משפטית. לפי התוכנית, בשלב הראשון ייקברו החללים באופן זמני כאלמונים בבתי עלמין ארעיים. במצב זה לא קיים בהכרח קשר בין מקום קבורתו הארעי של החלל לבין מקום מגוריו.

 

בשלב השני, לאחר הזיהוי, יועברו החללים לקבורה מסודרת. שטח המוקצה לקבורה ארעית יפונה מחללים לאחר השלמת תהליך הזיהוי ואין מניעה, מבחינה הלכתית, להשתמש בשטח זה לכל צורך שהוא. בהעדר תוכנית תקפה אחרת, יוחזר השטח לייעודו ולשימוש בו בטרם האסון.

בין התנאים: גודל המאפשר פינוי של לפחות 3,000 חללים

לאתרים שנבחרו נקבעו תנאי סף וקריטריונים המאפשרים שימוש מהיר בהם בעת הצורך. תנאי הסף כללו גודל מינימלי המאפשר פינוי של לפחות 3,000 חללים, התאמה גיאוגרפית מבחינת שיעורי האוכלוסיה וטווח השירות - מרחק שאינו עולה על 50 ק"מ, סוג קרקע שמאפשר חפירה בלוח זמנים קצר, טופוגרפיה מתאימה ומניעה ממגע עם מי תהום או אזורי ניקוז.

 

שמונת האזורים מכסים את מרבית שטח המדינה, לא כולל הנגב הדרומי, הערבה ואזור אילת. בנוגע לאילת התרחיש אינו מצביע על צורך בהקצאת אתר בנוסף לבית העלמין הקיים בעיר.