01.04.2011

18:19

עודכן:

נתניהו למזכ"ל האו"ם: עצור את המשט לעזה

לקראת יום השנה להשתלטות צה"ל על ה"מרמרה", מתכננים פעילים פרו-פלסטיניים מאירופה להוציא משט חדש. ראש הממשלה מיהר להתקשר לבאן קי מון והזכיר לו כי מאחורי המשט החדש עומדים אנשים קיצונים וכי ארגון החמאס פועל להחדרת נשק דרך הים

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום (שישי) עם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, וביקש ממנו לפעול למען עצירת הפלגתו של המשט המתוכנן לצאת מאירופה לרצועת עזה בחודש מאי. נתניהו אמר לבאן כי המשט מאורגן בחלקו על ידי אסלאמיסטים קיצוניים, שמעוניינים לעורר פרובוקציות, אלימות ותבערה.

 

בדרך ל"מרמרה 2"? בואו לדבר על זה בפייסבוק של חדשות 10

נתניהו הוסיף בשיחה כי כיום רצועת עזה פתוחה ונגישה לכל סוגי הסחורות, דרך מעברי הגבול היבשתיים. "בגלל הניסיון להבריח כלי נשק לתוך עזה דרך הים, ישראל חייבת לפעול בתקיפות כנגד המשט", הבהיר ראש הממשלה, שציין כי רק לאחרונה נחשף חלק מהמאמץ של החמאס לחמש ולהחדיר נשק באמצעות ספינת ויקטוריה.

 

המשט, המתוכנן להיערך סביב יום השנה לפשיטה הידועה על ספינת ה"מרמרה" הטורקית, מאורגן בידי תנועות פרו-פלסטיניות ברחבי אירופה. המשט צפוי לכלול כ-15 ספינות מכמה מדינות שונות, כשעליהן מאות או אף אלפי פעילים. שמו של המשט יהיה ככל הנראה "משט החירות 2".

 

בשנה שעברה, עורר משט מטורקיה סערה, לאחר שתשעה פעילים שהיו על אחת מספינותיו - ה"מרמרה" - מתו בעת פשיטה של חיילי צה"ל. מתמונות ותחקירים עולה כי צוות הספינה לא נענה לקריאת צה"ל לעצור בעת הכניסה למים הטריטוריאליים וכתוצאה מכך נאלצו החיילים לעלות על הסיפון, שם ציפו להם עשרות פעילים עם אלות וחפצים חדים.

 

מאז, קראה טורקיה לישראל להתנצל על מות הפעילים ולשלם פיצויים למשפחותיהם. בישראל נשמעה הסכמה לתשלום פיצויים, אולם סרבו להגדיר את הפשיטה כלא חוקית. בעקבות התקרית הידרדרו היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, שהיו עכורים גם כך מאז מבצע "עופרת יצוקה".