BETA

30.03.2011

21:42

עודכן:

אולמרט: "להגיד לעולם - מה שלכם מותר לעשות בלוב, לנו יהיה מותר בעזה"

בנאומו בכנס של מפלגת קדימה בירושלים, התייחס ראש הממשלה לשעבר למצב הביטחוני וקרא "לנקוט פעולה ממוקדת עם עוצמה שמיועדת להביא לשינוי המציאות שמתקיימת בעזה". אולמרט תקף את נתניהו ואמר: "מי שאיננו מוכן לחפש במציאות המורכבת הזו את ההזדמנות שהיא חשובה לנו, לא רק שלא יצעד קדימה, אלא מוביל ויוביל את ישראל למקומות שיאיימו על קיומה"

לראשונה מזה זמן רב, הגיע הערב (רביעי) ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, לכנס של תנועת קדימה בירושלים. בכנס, שנערך במרכז למורשת מנחם בגין בעיר, הושק ספרו של צבי אבישר "שרון - חמש שנים קדימה". "מדינת ישראל לא תוכל להשלים עם קיומה של יישות מדינית עוינת בעזה בלי לנקוט פעולה. יש לנקוט פעולה ממוקדת עם עוצמה שמיועדת להביא לשינוי המציאות שמתקיימת בעזה. זה בכוחנו, זה בלתי נמנע", אמר אולמרט בנאומו בהתייחסו למצב ברצועה.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10

עם זאת, הבהיר אולמרט: "אם נעשה רק את זה, לא יועילו לנו כל ההצדקות האמיתיות שיש לנו. תימתח עלינו ביקורת ונצטרך להתמודד עם חזית בינלאומית עוינת. אם נדע ללוות את המהלכים האלה במהלכים מדיניים ולא בפטפטים מדיניים, נזכה להבנה וגיבוי של הקהילייה הבינלאומית כולה. צריך לומר לקהילייה: מה שלכם מותר לעשות בלוב, לנו יהיה מותר לעשות בעזה".

 

אולמרט מתח ביקורת על הממשלה הנוכחית. "צריך לעשות את מה שממשלת ישראל לא עושה אותו, וכבר שנתיים שאינה עושה: להניח מהלך מדיני נועז ומרחיק לכת, בלתי נמנע שצריך לסגור סופית את הפערים שנותרו ביננו לבין הפלסטינים כדי לייצר כאן דרמה שתשנה את המומנטום במזרח התיכון ותביא לשלום ביננו לבין הפלסטינים".

 

ראש הממשלה לשעבר המשיך בביקורתו ואמר: "מי שאיננו מוכן לחפש במציאות המורכבת הזו את ההזדמנות שהיא חשובה לנו, לא רק שלא יצעד קדימה, אלא מוביל ויוביל את ישראל למקומות שיאיימו על קיומה על מעמדה ועל כושר הישרדותה יותר מכל האיומים שאנחנו רואים בסביבה הקרובה שלנו". אולמרט אמר כי בעבר ישראל נקטה ללא היסוס, גם כשזה היה מאוד פופולרי וגם כשלא, בצעדים החיוניים להגן על האזרחים "בעוצמות חסרות תקדים".

 

"אני לא זוכר מדינה אחת בעלת חשיבות שהתייצבה נגד מדינת ישראל", הסביר אולמרט. "להיפך. אני זוכר קהילייה בינלאומית שלמה שאמרה: 'מדינת ישראל צודקת', מנהיגים מכל אירופה הגיעו לבית ראש הממשלה אחרי שראו את מה שקרה בעזה ואמרו: 'מדינת ישראל צודקת, מותר לה להגן על אזרחיה'".

איציק לאולמרט: "לא נהגו בך יפה"

בכנס השתתפו גם גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר, ורבים מבכירי התנועה, בהם חברי הכנסת דליה איציק, שאול מופז, מאיר שטרית.  איציק התייחסה למתיחות בראשות קדימה ואמרה לאולמרט כי היא מודה לו על תרומתו וכי המפלגה "לא נהגה בו יפה", כדבריה.

 

"אני רוצה לומר לאהוד: קראתי מה זאב בוים ז"ל אמר, שקדימה לא נהגה בך יפה, בערב הזה אני רוצה לומר לך תודה. אתה אחד מראשי הממשלה הטובים שהיו למדינת ישראל. ראיתי איך אתה ממלא את הנעליים וממלא את התפקיד. מאוד לא אהבתי אותך פעם, ואני כל כך אוהבת אותך עכשיו. רק שעבדתי איתך ראיתי איזה איש חזק אתה, וכמה אכלנו לך את הכבד", אמרה, ובתגובה דבריה זכו למחיאות כפיים סוערות. "קדימה הפכה להיות מותג חשוב, ואטקרטיבי בישראל", המשיכה. "קדימה עוד תחזור".

מופז: "הדרך שבה נתניהו מתנהל בתקופה הזו היא בלתי אחראית"

בהמשך הכנס נאם ח"כ מופז, שיבח את אולמרט ומתח ביקורת על ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "קדימה היא מפלגת שלטון, ובהיעדר שלטון היא לא תוכל לחולל את השינוי. ועל מנת שנוכל לעשות את כל המהלכים החשובים האלה למען מדינת ישראל בתחומים החברתי הכלכלי והביטחוני אנחנו חייבים לחזור לשלטון. הממשלה הזו רעה לישראל. היא השיגה את ישראל לאחור בכל התחומים", אמר. "הכנסת היום יוצאת לפגרה אבל אין פגרה בהפלת הממשלה ובהחלפתה ואנחנו חייבים לעשות מהר ככל האפשר".

 

מופז ציין כי "לקדימה היו כמה עמודי תווך: הראשון שבהם הוא שרון, והיסודות שהניח יהוו עבורנו ציון דרך. השני הוא אהוד אולמרט. לא עם הכל הסכמתי איתו, אבל אני מסכים שבשנות כהונתך כראש ממשלה הבאת הצלחות מרשימות מאוד למדינת ישראל. אחרי כל התלאות שאתה עובר בימים אלה, את זה אף אחד לא יכול לקחת ממך. תראו מה קורה בעזה, זה לא היה קורה אצל אולמרט. לא יכול להיות שארגון טרור קובע לישראל את סדר היום. הוא קובע מתי יורים, הוא קובע מתי מפסיקים ומתי הולכים ללימודים. הדרך שבה נתניהו מתנהל בתקופה הזו היא בלתי אחראית. במשך שנתיים הוא מחק כל אשראי אפשרי למדינת ישראל בכל התחומים". 

 

שטרית הצטרף לשבחים שנאמרו על אולמרט. "אהוד לא בא מרקע צבאי אבל הוא עשה שתי מלחמות בתקופת הכהונה שלו ללא חשש עם ביטחון עצמי עצום ולימוד תוך כדי תנועה. בעזה לא השלמנו את המלאכה בעיקר בגלל שר הביטחון, למרות שהיה רוב בקבינט, אבל אהוד לא רצה להגיע למצב של סכסוך עם השר.