300 הרוגים בלוב. ה"טיים": קדאפי הורה לפוצץ צינורות נפט

השקט טרם חזר לרחובות הערים המרכזיות בלוב, וקולות הירי עדיין מהדהדים. ככל שנוקף הזמן, עוד ועוד חיילים נוטשים את השליט קדאפי ומצטרפים למחאות נגד המשטר. ה"טיים" דיווח: השליט הורה לאנלחבל במתקני נפט

גם הלילה (רביעי) נמשכות המהומות בלוב, בעיקר בבירה טריפולי. עוד ועוד חיילים נוטשים את צדו של השליט מועמר קדאפי, במיוחד לאחר נאומו התקיף אמש, מצטרפים למחאות נגד המשטר ומבהירים כי העם והצבא הפכו למקשה אחת. עד כה נהרגו במהלך ההפגנות כ-300 בני אדם, וכעת מדווח כי השליט אף הורה לפוצץ צינורות נפט.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10

החיילים שהצטרפו למחאה סיפרו לרשת "אל-ג'זירה" כי כל האזור המזרחי של לוב נמצא כעת תחת שליטתם של האזרחים. "המרד התפשט ברחבי המדינה כמו אש בשדה קוצים", אמרו אותם חיילים. בין הערים בהן שולטים המפגינים - בנגאזי, טברק, מסראטה, חומס וזווארה.

 

למרות החלטתם של חיילים רבים לנטוש את קדאפי ולהצטרף למפגינים, מצליח השליט להטיל עוצר חלקי על הבירה טריפולי באמצעות מליציות ביטחוניות ואנשי ביטחון ממדינות זרות הממומנים בידי השלטון. מטרתם העיקרית היא למנוע זרימה של מפגינים נוספים לבירה.

 

המגזין "טיים" דיווח מפי מקור המקורב לקדאפי כי המהלך הבא של שליט לוב יהיה הרסני ביותר. לדבריו, קדאפי הורה לכוחות הביטחון להתחיל לחבל במתקני הנפט של ארצו. על פי הדיווח, המהלך יחל בפיצוץ כמה צינורות המזרימים נפט לנמלים במזרח התיכון. זאת, כמסר למורדים הלובים: "זה או אני או הכאוס".

 

שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, הגיבה להתפתחויות בלוב ואמרה כי האלימות נגד המפגינים חייבת להיפסק. "אנו מנסים להבין טוב יותר מה באמת קורה שם, בגלל שהתקשורת הושבתה באופן יעיל ואנחנו מנסים להשיג כמה שיותר מידע. ננקוט בצעדים הראויים בהתאם למדיניותנו, הערכים והחוקים שלנו", אמרה, "נפעל במשותף עם הקהילה הבין-לאומית".

 

במקביל, נרשמת התפוררות בממשל במדינה. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי שר הפנים של לוב, עבדל פתח יונס, הודיע על התפטרותו ותמיכתו בהפיכה. בערוץ שודרו תמונות שבהן נראה הבכיר יושב במשרדו וקורא הצהרה בה קרא לצבא לוב להצטרף אל העם ו"דרישותיהם הלגיטימיות".

 

סוכנות הידיעות הרשמית של לוב דיווחה מצדה כי קדאפי שוחח עם ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, בעקבות ההתפתחויות וטען בפניו כי "המצב במדינה טוב". אך למרות המסר המרגיע, המהומות במדינה לא נפסקו. רשת הטלוויזיה האמריקנית בשפה הערבית "אל-חורה" דיווחה כי שתי ספינות קרב של הצבא הפציצו את העיר בנגאזי, העיר השנייה בגודלה בלוב.