אחמדינג'אד פיטר את שר החוץ, המחליף: ראש סוכנות הגרעין

נשיא איראן פרסם הודעה קצרה בה הודה למנושהר מותקי על שירותו את המדינה, אך לא הסביר את הסיבה לסיום תפקידו. גורמים בממשל האיראני: "הוא לא היה חזק דיו מול הסנקציות"

(27 שניות)

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, פיטר היום (שני) את שר החוץ שלו, מונשהר מותקי ומינה במקומו למשרה הדיפלומטית את ראש סוכנות הגרעין האיראנית, עלי אכבר סאלחי .

 

בהצהרה קצרה שפורסמה באתר האינטרנט של הנשיא הודה אחמדינג'אד למותקי על ששרת את המדינה למעלה מחמש שנים. הוא לא סיפק הסברים להחלטה להדיחו ממשרתו.

 

בשנה האחרונה דיווחה התקשורת האיראנית כי גורמים שונים בממשל בטהרן דחקו באחמדינג'אד לפטר את שר החוץ במידה ויגברו הסנקציות מצד האיחוד האירופי כתגובה לתוכנית הגרעין של טהרן. לפי הדיווחים, אותם גורמים טענו כי מותקי אינו חזק או משכנע דיו בכדי לשפר את מצבה של איראן בזירה הבין-לאומית.

 

ביוני האחרון הוטל סבב רביעי של עיצומים על הרפובליקה האסלאמית. אחרי אינספור דיונים הסכימה איראן להגיע לשיחות עם ששת המעצמות על תוכנית הגרעין בז'נבה - אולם הן כשלו. שלושה ימים לאח מכן הודיעו בארצות הברית כי הם מתכננים להטיל סנקציות נוספות על הרפובליקה האסלאמית.

יועצו של נשיא ארצות הברית לנושא הגרעין, גארי סיימור, אמר, לפי פרסום ה"ניו יורק טיימס", כי ארה"ב ושותפותיה למאבק יצאו לסיבוב נוסף של הגבלות על מנת "לבדוק מהי יכולת ספיגת הכאב" של איראן.

 

"עלינו לשלוח מסר לאיראן שהסנקציות רק יחמירו במידה והם ימנעו ממשא ומתן רציני. לא נקל בהגבלות עד שדאגותינו יוסרו במלואן", הזהיר יועצו של אובמה, אך לא הסביר מה תהיה מהות הסנקציות החדשות.