שלושה רבנים מהשומרון זומנו לחקירה בחשד להסתה

המשטרה זימנה לחקירה את הרבנים אליקים לבנון, דודי דודקביץ ויהושע שמידט בעקבות גילוי דעת שלא להעסיק ערבים, עליו חתמו לפני כשנתיים. מוועד מתיישבי השומרון נמסר בתגובה כי "מדובר בנסיון הפחדה"

(40 שניות)

המשטרה זימנה בימים האחרונים לחקירה שלושה רבנים מהשומרון בחשד להסתה לגזענות בעקבות גילוי דעת שלא להעסיק ערבים, עליו חתמו לפני כשנתיים. הרבנים הם הרב של אלון מורה אליקים לבנון, רב ההתנחלות יצהר דודי דודקביץ ורב ההתנחלות שבי שומרון יהושע שמידט.

 

במודעה שפורסמה בשנת 2008 לאחר פיגוע הטרקטור הקטלני בירושלים, קראו 20 רבנים "לא לקנות אצל אויבים ולא להעסיק אויבים". שלושת הרבנים הצהירו כי אין בכוונתם להתייצב לחקירה השבוע במשטרת ירושלים, אך הם מזמינים את החוקרים לבתיהם. מוועד מתיישבי השומרון נמסר בתגובה כי "מדובר בנסיון הפחדה".

 

זימונם של הרבנים לחקירה נערך על רקע מכתב הרבנים שפורסם השבוע, בו קראו עשרות רבנים שלא להשכיר דירות לערבים. בגילוי דעת שפירסמו הרבנים נאמר כי "חל איסור הלכתי חמור להשכיר דירות לערבים". עוד נטען כי "המשכיר למי שאינו יהודי עשוי להיות חייב בנידוי. חובה על שכניו ומכריו של המוכר או המשכיר להזהירו, להתרחק ממנו ולמנוע סחר איתו ולא להעלותו לתורה עד שיחזור בו".

 

לאחר הסערה הציבורית שגרם המכתב, התייחס היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אליו. במכתב שהעבירה נעה מישור, עוזרת של היועץ המשפטי, לח"כ אילן גילאון, נכתב כי "היועץ המשפטי לממשלה סבור כי על פני הדברים, האמירות המיוחסות לרבנים מעוררות בעייתיות רבה במספר היבטים, ועל פניו - לפחות בכל הנוגע לנושאי תפקיד ציבורי - אינן עולות בקנה אחד עם התנהלות ציבורית ראויה".

"איך היינו מרגישים אם מישהו היה אומר לא למכור דירה ליהודים?"

עם זאת, במכתב מצויין כי ההיבט המשפטי של הסוגיה מורכב יותר. "היועץ המשפטי לממשלה הנחה את הגורמים הרלבנטיים במשרדנו לבחון קיומם של היבטים פליליים ומשמעתיים העולים לכאורה מן האמירות המיוחסות לרבנים, כאמור במכתבך, וזאת במהירות המתבקשת".

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, פרסם הודעת גינוי חריפה למכתב. "הודעת הרבנים בדבר איסור למכור דירות לערבים יוצרת משבר מוסרי יסודי במדינת ישראל, הנוגע למהותה ולתוכנה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית", הבהיר פרס.

 

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה את המכתב במהלך חידון התנ"ך למבוגרים. "יש פסוק שאומר 'ואהבת את הגר ותורה אחת תהיה לכם, לגר ולאזרח הארץ'. אזרחי הארץ הם יהודים ויש בינינו לא יהודים. איך היינו מרגישים אם מישהו היה אומר לא למכור דירה ליהודים? היינו מתקוממים ואנחנו מתקוממים על כך כשאומרים זאת במחוזות שכנים", אמר נתניהו.