הפגנת הסטודנטים יצאה משליטה: מאות חסמו את כביש 4

סטודנטים התעמתו עם כוחות המשטרה במסגרת הפגנה בצומת רופין נגד חוק האברכים. ההמון ירד אל הכביש ועומסי תנועה נרשמו בין רופין לצומת השרון. לא היו נפגעים

הפגנת הסטודנטים המתקיימת היום (שלישי) בצומת רופין יצאה מכלל שליטה. מאות הסטודנטים המפגינים במחאה על אפלייתם מול אברכי הישיבות ירדו לכביש מספר 4 חסמו אותו והתעמתו עם כוחות המשטרה.

בעקבות ההתפרעות נרשמו עומסי תנועה כבדים על הכביש החל מרופין ועד לצומת השרון. כוחות המשטרה ניסו לפזר את ההפגנה, בהשתתפות כ-300 סטודנטים ולהשיב את הסדר על כנו. באירוע לא היו עצורים או נפגעים במהלך העימותים. במשטרה ביקשו מהנהגים למצוא דרכים חלופיות.

 

בשבוע האחרון יצאו הסטודנטים למאבק נגד החוק שמוביל ח"כ גפני למתן קצבאות לתלמידי ישיבות. הסטודנטים טוענים כי מדובר בחוק מפלה המעדיף ציבור אחד על פני האחר ללא סיבה. אתמול הגיעה המחאה לשיאה עם צעדה שיצאה מכיכר פריז והסתיימה בהפגנה בכיכר ציון בהשתתפות אלפים.

  

"הסטודנטים, שייכים לקבוצת איכות מיוחדת, קבוצה שבלעדיה אין לנו קיום", קרא נשיא המרכז הבין-תחומי, פרופסור אוריאל רייכמן בהפגנה. הוא המשיך בנאומו ואמר: "אתם הלב הפועם של החברה, והנה - במקום לטפח ולדאוג למי שמבטיח את העתיד וההמשכיות, לגבי רבים מכם מפנים הפוליטיקאים את הגב, מעדיפים על פניכם את מי שיודע רק לקחת ולא לתרום".

המכה הנוספת לסטודנטים: מס על מלגות

בעודם עסוקים במחאת האברכים נפלה אתמול על הסטודנטים מכה נוספת. מפלגת קדימה חשפה סעיף בחוק ההסדרים, שכבר אושר בקריאה בכנסת, לפיו הממשלה מתכוונת להטיל מס על מלגות לסטודנטים.    

 

על פי הסעיף, סטודנטים יצטרכו לשלם מס על מלגות, אלא אם הן התקבלו ממוסד אקדמי זה או אחר - זאת בניגוד לנהוג היום. משמעות הדבר היא עלייה בשכר הלימוד עבור הסטודנטים שנהנים ממלגות ממקורות חיצוניים. "זהו בלוף נוסף שנתניהו ניסה להסתיר מתפוצץ בפניו של הציבור בישראל", טענו במפלגת קדימה אך בלשכת נתניהו מיהרו להכחיש את הדברים. 

 

"הממשלה בראשותו של בנימין נתניהו דווקא חוקקה חוק הפוטר ממס מלגות לסטודנטים", אמרו בלשכה וטענו כי ההאשמות של קדימה הן שוליות. "זוהי החלטה של הדרג המקצועי במס הכנסה וראש הממשלה הנחה לבדוק את נחיצותה", אמרו בלשכה.