31.03.2010

06:17

דיווח: מדען גרעין איראני שנעלם בחודש יוני - ערק לארה"ב

שהראם אמירי נעלם בחודש יוני בסעודיה בעת שיצא לקיים את מצוות החאג' במכה. רשת ABC דיווחה כי המדען האיראני עבר לארה"ב, שם העביר מידע ל-CIA וסייע באישוש ההערכות על תוכנית הגרעין האיראנית

מדען גרעין איראני שנעדר החל מחודש יוני עבר לארה"ב ומסייע ל-CIA, כך דיווחה הלילה (רביעי) רשת ABC האמריקנית. על פי הדיווח, המדען, שהראם אמירי, פיזיקאי בשנות ה-30 לחייו, ערק במסגרת מבצע ארוך טווח שנועד להוציאו מאיראן ולהעבירו לארה"ב. דובר סוכנות הביון המרכזית האמריקנית סרב להתייחס לידיעה.

אמירי, שעבד עבור הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן, נעלם בסעודיה בעת שיצא לקיים את מצוות החאג' במכה בחודש יוני, שלושה חודשים לפני שאיראן חשפה את קיומו של המתקן להעשרת אורניום סמוך לקום. על פי הדיווח ב-ABC, המדען תוחקר וסייע לארה"ב לאשרר את הערכותיהם לגבי תוכנית הגרעין של איראן.

בחודש ספטמבר האשימה טהרן את ארה"ב במעורבות בהיעלמותו של מדען הגרעין. בטלוויזיה הממלכתית באיראן צוטט שר החוץ של איראן, מנושהאר מותקי, שטען כי כנראה וושינגטון מעורבת בהילעמותו, ובידי ממשלתו הוכחות לכך. כמו כן סיפר מותקי כי למרות בקשות חוזרות ונשנות, סעודיה לא סיפקה מידע על גורלו של אמירי. בחודש דצמבר, טהרן אף האשימה את סעודיה עצמה בכך שהעבירה את אמירי לארה"ב.

הכור הגרעיני שהתגלה בקום חיזק את ההערכה שהמדען ערק למערב. כזכור, המתקן התת-קרקעי בקום נבנה בחשאי, וחשיפתו עוררה גינויים ברחבי העולם. זהו מתקן העשרת האורניום השני של איראן, המפעילה כבר מתקן העשרה בנתנז.