הממשלה אישרה את תכנית שימור אתרי המורשת ברחבי הארץ

השרים הצביעו ואישרו את התכנית שמטרתה שימור אתרי המורשת הלאומית • ברשימת האתרים כלולה גם מערת המכפלה • לאחר ההצבעה אמר נתניהו: "אנו צריכים לחזק את החיבור לעם ולמדינה. זה מה שמגדיר מי אנחנו. יש צורך לאומי בכך ועכשיו גם יש אמצעים"

(50 שניות)

חברי הממשלה אישרו בצהריים (ראשון) פה אחד את פרויקט השיקום והעצמת אתרי המורשת. כל השרים בירכו על ההחלטה. מדובר בתכנית לשיקום כ-150 אתרי מורשת לאומית ברחבי הארץ. בין היתר נכללה בתכנית מערת המכפלה בחברון.

ההחלטה התקבלה במהלך ישיבה מיוחדת של הממשלה בתל חי לציון 90 שנה לנפילתו של יוסף טרומפלדור. ראש הממשלה אמר לאחר ההצבעה כי "בעידן שיש גלובליזציה גוברת ורדידות אנו יוצרים מוקד משיכה להורים".

"הם יסייעו לחבר את ילדיהם לארץ ולמורשת היהודית הציונית. במקביל לשימור הפתיחות בעולם, אנו צריכים לחזק את החיבור לעם ולמדינה. זה מה שמגדיר מי אנחנו. יש צורך לאומי בכך ועכשיו גם יש אמצעים", דברי נתניהו.

החלטתו של נתניהו להכליל את מערת המכפלה בתכנית קיבלה את ברכתם של ארגונים רבים בימין, שחששו בתחילה כי האתר לא יכלל ברשימת השימור.

בפתח הישיבה המיוחדת אמר ראש הממשלה כי "הקיום שלנו כאן לא תלוי רק בצה"ל ובעוצמה הצבאית והטכנולוגית אלא גם במה שאנו מנחילים לדור הצעיר ובזיקתם לארץ".

רשות העתיקות הגיבה בברכה להחלטת הממשלה לאישור התכנית. מנהל הרשות, שוקה דורפמן, אמר ש"התכנית מגדירה סדר עדיפויות לאומי חדש, וסוף סוף, מייחסת מקום ראוי לשימור מורשת התרבות שלנו".

"ארץ ישראל לא התברכה במשאבי טבע, אבל אין שנייה לה כמרכז וצומת חשוב בהיסטוריה של העולם כולו. מוטלת עלינו האחריות – והזכות, לשמור על האתרים, שמאפשרים היום נגיעה מוחשית בעבר", תגובת הרשות.