השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל מגיע לישראל

מיטשל צפוי להגיע היום לפגישות בארץ רקע ההסלמה המחודשת בעזה. הוא צפוי להיפגש היום עם אולמרט, ברק ולבני וביום שישי ייפגש עם בנימין נתניהו

(40 שניות)

השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל צפוי להגיע היום (רביעי) לישראל, זאת על רקע ההסלמה המחודשת בעזה. מיטשל צפוי להיפגש במהלך היום עם ראש הממשלה אולמרט, שרת החוץ לבני, שר הביטחון ברק ועם הנשיא פרס.

מיטשל, שפתח אתמול את ביקורו במזרח התיכון בקהיר, צפוי לדון עם מנהיגי האזור בדרכים לעצירת ההברחות לעזה כדי למנוע התחמשות מחודשת של חמאס.

מחר צפוי השליח המיוחד להיפגש עם ראשי מערכת הביטחון ולאחר מכן ייצא לרמאללה לפגישה עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. ביום שישי הוא אמור להיפגש עם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו ועם שר הרווחה יצחק הרצוג המתאם את הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה.

ברקע ביקורו של מיטשל נמצאת, כאמור, התחדשות האש ברצועה. אתמול נהרג נגד של צה"ל ו-3 חיילים נפצעו מפגיעת מטען באזור כיסופים. הלילה, תקף צה"ל בתגובה מנהרות של חמאס בציר פילדלפי.

מיטשל: אין סכסוך בלתי פתיר

דובר משרד החוץ האמריקני, רוברט ווד, הודיע השבוע כי מיטשל לא ייפגש עם מנהיגים מחמאס במהלך הביקור, וציין כי מיטשל ידון עם מנהיגי האזור בדרכים למניעת ההברחות לעזה, כדי למנוע מחמאס להתחמש מחדש.

מיטשל, איש המפלגה הדמוקרטית, מונה לתפקידו על ידי אובמה ומזכירת המדינה הילרי קלינטון ביום חמישי שעבר. הוא מוכר בעיקר כמי שסייע לפיתרון הסכסוך בין הקתולים ופרוטסטנטים בצפון אירלנד, אך היה מעורב גם בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים בתקופת הנשיא ביל קלינטון.

"אין סכסוך בלתי פתיר, ואין סכסוך שלא יכול להגיע לסיומו", אמר מיטשל עם מינויו, והבטיח כי ישקיע את מירב מאמציו להביא לשלום ויציבות למזרח התיכון. "עומד בפניי סכסוך סוער, מורכב ומסוכן, שנמשך כל כך הרבה זמן שרבים רואים בו מצב שאינו יכול להתשנות", הוסיף מיטשל, אך הבהיר כי הוא, אובמה וקלינטון חושבים אחרת.

"למדתי מהמצב בצפון אירלנד, כי אפילו סכסוכים שהחלו לפני מאות שנים יכולים להיפתר על ידי דיאלוג בין הצדדים ורצון שלהם להביא לסיום של הסכסוך", סיכם מיטשל.